Голова правління ДП "Укргідроенерго" Ігор Сирота розповів "Українським Новинам" про новий проект – каскад малих ГЕС на Дністрі. Цей проект компанія має намір внести в Енергетичну стратегію.
Стратегія передбачає завершення спорудження до 2027 року ще трьох ГАЕС – Каневської, Каховської та Дністровської в Чернівецькій області. "Що би ми хотіли туди дотати, то це будівництво малих ГЕС на Дністрі", – сказав Ігор Сирота.
Йдеться про каскад із 6 гідроелектростанцій.
"В Україні більша частина невикористаного гідроенергетичного потенціалу знаходиться в Карпатському регіоні, який до того ж є енергодефіцитним. А Дністер за своїми водними ресурсами та гідроенергетичним потенціалом – друга після Дніпра ріка в Україні", – аргументував головний гідроенергетик країни.
В цей час проект Дністровського каскаду на стадії інвестиційної пропозиції. Якщо "Укргідроенерго" знайде кошти, то будувати почнуть через три роки. "Як державна компанія ми повинні цей проект довести до стадії будівництва", – зазначає Сирота.
Для мешканців придністровських територій він означатиме розвиток інфраструктури, рекреаційних зон, робочі місця.
"Ми отримаємо збільшення на 390-400 МВт маневрової потужності, зарегулюємо Дністер, укріпимо береги. Припиняться проблем з підтопленням. Це велика робота. Проект принесе користь місцевим органам влади. Будь-яке будівництво – це завжди додаткове виробництво будматеріалів. Ми отримаємо додатково 6 мостових переходів – це розвиток транспортної інфраструктури. Бачимо, що плюсів достатньо. Наша частина – провести експертизу, і найбільший об'єм роботи – це екологічна частина. Ми повинні максимально показати, що цим будівництвом не нанесемо збитки екології краю", – сказав Ігор Сирота.
На таке повідомлення відреагували прикарпатці. У соцмережі Фейсбук журналіст, риболов-спортсмен Ростислав Полівчак попередив про наслідки такого будівництва.
"Це скоріше за все в межах Львівської та Івано-Франківської областей, можливо, Чернівецької. От такий собі "добрий дядя" буде нам вирішувати проблеми з підтопленням… косячи попутно немалі баблосики. А тепер я вам скажу, що буде:
а) Дністер перетвориться в каскад ставків із затхлою водою;
б) місцева іхтіофауна виздихає, зокрема підуства, рибець, марена та інші види, які живуть винятково на течії;
в) в каскаді ставків будуть жити жаби і цвісти вода – як це відбулося у зарегулюваному Дніпрі;
г) Дністровський каньйон розриють екскаваторами, прокладуть дороги, долини затоплять;
д) в ставках, тобто в колишньому Дністрі, рибгоспи будуть розводити коропа з товстолобом. І виловлювати відповідно.
Ага, ну само собою, що електроенергія від тих 6 ГЕС не подешевшає, вона подорожчає. Думаю доведеться нам захищати Дністер…" – написав Ростислав Полівчак.
Він нагадав, що Дністровський каньйон має статус Національного природного парку з 2010 року.
"Там не тільки іхтіофауна, але й унікальна флора (ендемічні рослини), і "Всесвітнім визнанням каньйон Дністра завдячує своїм неповторним геологічним пам'яткам. Різноманітні за походженням скелі пройшли всі геологічні та біологічні епохи, були свідками багатьох еволюційних подій за останні 420 млн років", – додав Ростислав.
В коментарях до посту прикарпатці підтримали активіста.