У випадку, якщо всі громади в Україні об’єднаються, тоді Івано-Франківська область отримає близько 140 млн гривень, а це приблизно від 1 до 3 млн гривень додаткових коштів для кожної об’єднаної тергромади.
Про це повідомила член Ради партія "ВОЛЯ" Ольга Галабала у Надвірній, зустрівшись з освітянами району, 10 червня.
"Наступного року Мінрегіонбуд передбачив 3,5 млрд гривень субвенцій для об’єднаних територіальних громад України, гроші розподілять пропорційно до кількості населення та площі. Івано-Франківщина, де Перспективний план ще не затверджений, має менше шансів отримати фінансування", – зауважила Галабала.
"Волівці" також попередили освітян і про ризики децентралізації.
"Перший рік після об’єднання держава обіцяє повністю надати освітню субвенцію, щоб не закривати малі школи. Далі громади можуть поставити в умови, коли потрібно вирішувати, як забезпечити навчальний заклад, це – реальний ризик. Адже навчання одного учня у сільській місцевості обходиться від 8 до 40 тис. грн у рік. Наприклад, в Польщі є громади, що взяли на себе утримання шкіл, які б мали закрити", – продовжила Ольга Галабала.
З її слів, об’єднана громада може захистити свої інтереси, прийнявши Статут, де визначить, що закриття шкіл чи скорочення класів без рішення громади не відбудеться.
Громада зможе самостійно вирішувати, чи їй вигідно залишити початкову школу, а школярів старших класів довозити у сусіднє село.
Також вона додала, що в межах об’єднаної громади утворяться опорні села, де працюватимуть школи і ФАПи. Закрити їх не мають права, більше того, вони повинні бути у доступності 15 хвилин. Тому в опорних селах, принаймні початкова школа, буде фінансуватися з освітньої субвенції.
Нагадаємо, партія "ВОЛЯ" на Прикарпатті роз’яснює методику об’єднання територіальних громад, інформує про можливі ризики і виклики, які можуть виникнути після проведення реформи.