fbpx

Прикарпатські медики попереджають про небезпеку меланоми влітку

Стиль життя 12:02, 25.07, 2016

Доцент кафедри онкології ІФНМУ Володимир Голотюк розповів про літні загрози одного із найгрізніших видів раку. А також – які небезпеки приховують у собі родимки та кому протипоказано засмагати.

Меланома – злоякісна пухлина, яка у 85% випадків стає причиною смерті від онконедуг шкіри, хоча в структурі пухлин шкіри вона займає всього 5%. Меланома дуже швидко прогресує. Ця страшна недуга може при мінімальних розмірах давати метастази.

"Меланома характеризується низкою ознак, які треба оцінювати в комплексі, – пояснює Володимир Голотюк. – Якщо родимка стає асиметричною, має нерівні й нечіткі межі, неоднорідне забарвлення, діаметром більша 6 міліметрів, варто насторожитися. Окрім цього, якщо родимки часто з’являються і зникають, також є тривожним сигналом. Якщо на родимці росли волосинки, то при меланомі вони випадають. Ще одною важливою небезпечною ознакою можливого розвитку меланоми є те, що родимка без причини починає мокнути". 

Однією із найпоширеніших причин утворення меланоми є різні види травмування: хімічне (наприклад, під час випікання бородавок, яке виконується без нагляду лікаря), механічне (під час гоління, удару тощо, а у жінок зоною ризику є ділянка навколо грудей – там, де легко травмувати родимку бретельками від купальника чи бюстгальтера). Меланома частіше виникає у жінок і в багатьох випадках – у ділянці гомілок, тоді як у чоловіків – на тулубі. Загалом меланома в 50% усіх випадків як у чоловіків, так і у жінок, локалізується на нижніх кінцівках.

Іншою частою причиною розвитку недуги є сонячне опромінення. Тут особливо важливий стресовий чинник: якщо для утворення решти раків шкіри потрібний тривалий вплив ультрафіолету, то для провокування меланоми можливий одноразовий, але потужний вплив. Наприклад, працюючи в офісі протягом дев’яти місяців, людина вирішила позасмагати під яскравим сонцем.

Також розвиток меланоми можуть призвести сонячні опіки шкіри в дитячому та юнацькому віці.

Якщо на тілі спостерігається більше 50 родимок (розміром до кількох міліметрів), то вони належать до груп середнього і високого ризику утворення меланоми. Існують і диспластичні родимки, які характеризуються більшими розмірами і нечіткими межами. Людям із такими родимками взагалі протипоказано засмагати, хіба що під парасолею у тіні.

Окрім цього, потрібно брати до уваги фототипи шкіри. Перший фототип притаманний людям із рудим волоссям, зеленими чи блакитними очима, молочно-білою шкірою. Таким людям ніколи не вдається засмагнути, вони одразу "згорають", адже шкіра майже не містить меланоцитів, а відтак має поганий фізіологічний захист від впливу ультрафіолету. Другий фототип характерний для блідошкірих людей з карими чи сірими очима та русявим волоссям. Таким особам вдається досягнути лише незначної засмаги. Люди із першим і другим фототипами перебувають у найбільшій зоні ризику розвитку меланоми. Враховуючи ці особливості, потрібно відповідально поставитися до тривалості засмагання та вибору засобів захисту від ультрафіолету. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: