У франківському комунальному закладі “Дім Воїна” влаштували зустріч із психологом, керівником реабілітаційного центру, головою “Міжнародної Антинаркотичної Асоціації – Івано-Франківськ” (МАА) Богданом Уніятом. Чоловік з досвідом наркотичної залежності і виходу з неї розповів про дієву допомогу військовим та ветеранам, пише КУРС.
Місце і тема зустрічі “Як допомогти залежному, не втрачаючи себе” зумовили специфіку розмови – на зустріч прийшли переважно рідні узалежнених військових.
Коли в залежності військові
Богдан Уніят розповів, що половина тих, хто в останні роки звертається до нього по допомогу, були на війні, служать чи служили у війську. “Проблема прогресує. Це ще не первинні, але вже вторинні запити”, – підтримала психологиня, заступниця директора “Дому Воїна” Наталія Мельникова.

За її словами, найчастіше звертаються з приводу алкогольної залежності. Натомість Богдан Уніят каже, що серед залежних військовослужбовців найбільше поширена лудоманія (ігрова залежність). На другому місці – алкоголізм, на третьому – наркоманія.
Переживання і травми війни безпосередньо впливають на вживання алкоголю та хімічних речовин, стають ніби підставою і виправданням. “Залежні завжди виправдовують вживання. Наприклад, тим, що не можуть спати, потребують розслаблення чи заспокоєння”, – говорить Уніят.

Специфіка залежності така, що той, хто вживає чи грає, затягує в її обслуговування рідних. Так формується співзалежність. А родичі військових, на відміну від аналогічної ситуації з цивільними, часто відчувають провину через війну і є податливими. Це заважає протистояти маніпуляціям залежного, підкреслив Богдан Уніят.
З іншого боку, зазначив він, вживання в більшості випадків починається у підлітковому віці. Наймолодшому пацієнту, який отримував допомогу у реабілітаційному центрі Асоціації, було 13 років.
Хронічне рецидивуюче захворювання
Слід знати, що залежність на світовому рівні визнана хронічним рецидивуючим смертельним захворюванням, підкреслив керівник МАА. Наприклад, лудоманію ВООЗ внесла до Міжнародної класифікації хвороб у 2019 році. І вона найскладніше лікується, з досвіду стверджує Богдан Уніят.

Найчастіше залежні помирають від передозування та самогубства. Залежним можна допомогти досягти ремісії, яка може бути тривалою – п’ять, десять і більше років. Однак слід бути готовим, що будуть зриви, застерігає Уніят також із власного досвіду.
Богдан Уніят сам пройшов шлях виходу з наркотичної залежності. Чоловік розповів, як тричі побував у реабілітаційному центрі. Спочатку його туди привозили батьки. “Батьки мали контроль над моїм життям, вирішували все за мене – і це не було одужання від залежності”, – відверто каже він. Одужання почалося з того, коли він усвідомив, що досягнув дна, – настав момент вибору: або життя, або вмирання. Цю точку усвідомлення проходять всі, хто має досвід залежності.
Реабілітація в МАА
Програма, за якою допомагають позбуватися залежності у МАА і яку провадить Богдан Уніят, ґрунтується на 12-кроковому алгоритмі і передбачає:
- детокс – до п’яти днів,
- добровільна реабілітація, в тому числі робота з психологами і психотерапевтами, в реабцентрі – шість місяців,
- психосоціальна реабілітація – ще шість місяців,
- плюс рік – участь у групах підтримки при реабілітаційному центрі.

Спільнота допомагає триматися “сухими” і вийти на усвідомлену тверезість, тобто ремісію. “Потрібно щонайменше два роки, щоби стабілізувалися фізіологічні процеси в організмі, які змінюються при залежності”, – пояснює Уніят. Повний вихід з залежності – це процес роботи над собою впродовж 4-5 років.
Реабілітаційний центр МАА для залежних є відкритим і знаходиться в Івано-Франківську на Майзлях. Перебування у ньому, як і детокс, – платне. Щоправда, є пільгові місця.
Безкоштовну ж допомогу за пакетами НСЗУ залежним надають у обласному Центрі психічного здоров’я на Чукалівці. В тому числі – військовим і ветеранам. Богдан Уніят рекомендує звертатися до медиків і поліції в тих випадках, коли поведінка залежних стає агресивною, неконтрольованою чи переростає у сімейне насильство.
Більше дізнатися про допомогу залежним військовим, а також про те, як поводитися їхнім родичам, можна у “Домі Воїна” за тел.: 067 303 9323. Також можна зголоситися в групи для співзалежних, які діють онлайн при реабілітаційному центрі МАА, – зустрічі по суботах.