fbpx

Куди рухається комунальний транспорт Івано-Франківська

Економіка 15:59, 12.11, 2024

З усіх комунальних послуг в Івано-Франківську кілька років поспіль найвищі оцінки від містян отримує комунальний транспорт. Про це свідчать усі опубліковані соціологічні дослідження. Переваги транспорту очевидні – просторі тролейбуси та автобуси, чіткий графік руху, можливість безготівкової оплати, пільговий проїзд для певних категорій.

Покращити перевезення у комунальному транспорті вдається завдяки міжнародним партнерам. Вже невдовзі на вулицях Івано-Франківська з’являться сучасні дуобуси. КУРС розповідає, як це стало можливим і що дає громаді.

Невдовзі Івано-Франківськ отримає дев’ять нових тролейбусів з автономним ходом до 15 кілометрів – дуобусів. Оновлення тролейбусного парку відбувається у межах проєкту “Міський громадський транспорт України”, що реалізується Міністерством розвитку громад та територій та фінансується Європейським інвестиційним банком (ЄІБ). 

Івано-Франківськ є одним із міст-учасників, яке розпочало втілення проєкту ще у 2021 році. Акцент зробили на екологічно чистому громадському транспорті, що повністю відповідає сучасним європейським підходам. Окрім Івано-Франківська, за кредитні кошти ЄІБ оновлювати громадський транспорт взялися у Києві, Харкові, Львові, Тернополі, Луцьку, Сумах, Запоріжжі, Одесі, Миколаєві, Чернігові.

“Суть проєкту полягає в тому, щоб поповнити тролейбусний парк міста новим електричним транспортом, який буде сумісним з наявною контактною мережею і матиме можливість їздити з альтернативним джерелом живлення (акумуляторними батареями)”, – розповідає директор КП “Електроавтотранс” Віталій Голутяк.

Куди рухається комунальний транспорт Івано-Франківська 1
Віталій Голутяк, директор КП “Електроавтотранс”

Вартість контракту для Івано-Франківська становить 3,615 млн євро. З них 3 млн євро – це кредитні кошти ЄІБ на вигідних умовах і 615 тис. євро – безповоротна фінансова допомога у вигляді інвестиційного ґранту Європейського Союзу.

Після того як ЄІБ схвалив запит Івано-Франківська на виділення коштів, а місто підписало Угоду про передачу коштів кредиту з Міністерством фінансів і Міністерством розвитку громад та територій та підготувало тендерну документацію, процедуру закупівлі нових дуобусів запланували на березень 2022 року. 

“Та всі знають, що трапилося в лютому 2022 року. Через ситуацію в країні ми мусили цей тендер скасувати за погодженням з банком. І певний час не було розуміння, як буде продовжуватися цей проєкт”, – пригадує Голутяк.

Повторно провести тендер вдалося минулого року. У вересні 2023-го відбулося відкриття пропозицій, далі тривала оцінка тендерних пропозицій та погодження з банком ЄС.

Нарешті 12 серпня 2024 року франківське комунальне підприємство громадського транспорту “Електроавтотранс” підписало контракт з розташованим у Львові заводом “Електронмаш” на закупівлю дев’яти дуобусів.

За словами Віталія Голутяка, це був перший випадок в Україні, коли переможця міжнародних конкурсних торгів визначала не ціна, а три основні критерії: ціна, технічні характеристики та якість продукції. 

До речі, ТОВ “Завод Електронмаш” – одне з небагатьох в Україні підприємств, яке виготовляє кузови тролейбусів із нержавіючої сталі. За умовами контракту вже 2025 року підприємство передасть Івано-Франківську 9 дуобусів. 

“Цей тролейбус – як комп’ютер на колесах, тобто всіма його системами можна керувати через центральний комп’ютер. Це означає, що для його діагностики потрібен буде мінімальний час. Для пасажирів також є ряд переваг: нові дуобуси повністю низькопідлогові та оснащені кондиціонерами”, – пояснив під час підписання угоди в. о. директора “Електронмашу” Володимир Будзан.

Що отримала громада 

Головним здобутком цього проєкту, за словами Віталія Голутяка, є розширення парку екологічно чистого громадського електротранспорту в місті — і у тій кількості, яка забезпечує нову якість.

Куди рухається комунальний транспорт Івано-Франківська 2

“По-перше, ми маємо змогу збільшити кількість перевезень людей саме електротранспортом. По-друге, ми будемо використовувати контактну мережу,  яка вже є у місті, і не будемо вкладати додаткові кошти в будівництво нових підстанцій чи контактної мережі”, – каже Голутяк.

До співпраці з ЄІБ Електроавтотранс реалізував проєкт за ґрантові та кредитні кошти Європейського банку реконструкції та розвитку.

“Тоді у нас було два основних компоненти. Перший – це закупівля нових тролейбусів. І другий – будівництво нової тролейбусної лінії із тяговою підстанцією, – пояснює директор Електроавтотрансу. – А тепер, завдяки проєкту ЄІБ, ми купуємо тролейбуси з автономним ходом і можемо використовувати нашу контактну мережу, охоплюючи електротранспортом пасажирів з тих районів, які не мають контактної мережі, але знаходяться на відстані до 10 кілометрів від кінцевої точки. Таким чином, ми зможемо збільшити кількість пасажирів, які користуватимуться саме електротранспортом”.

Електротранспорт не лише екологічніший у порівнянні з дизельними автобусами, додає Голутяк, він ще й дешевший в експлуатації. І це також важлива перевага. 

Куди рухається комунальний транспорт Івано-Франківська 3

Позбутися жовтих маршруток

У 2020-2021 роках міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків неодноразово заявляв про амбітні плани протягом п’яти років витіснити з ринку “жовті маршрутки”, тобто весь приватний малогабаритний транспорт замінити комунальним.

На сьогодні комунальний транспорт в Івано-Франківській громаді вже охоплює приблизно 70% пасажирів.

“На відміну від приватників, ми працюємо за чітким графіком – з 5:30 до 23:30. Відповідно, ми маємо повністю облік своїх пасажирів. За кількістю транспортних засобів співвідношення приватного і комунального транспорту – це приблизно 50% на 50%, а за кількістю перевезених пасажирів та годинами роботи – то десь 70% на 30%. Адже треба враховувати розмір цих транспортних засобів. У нас в основному це 12-метрові автобуси-тролейбуси і 30-метрові тролейбуси, спарені, так звані гармошки. У приватного перевізника – тільки автобуси середнього класу, від 8 до 10 метрів”, – каже Голутяк.

Куди рухається комунальний транспорт Івано-Франківська 4

У найближчій перспективі, за його словами, замінити весь приватний транспорт комунальним неможливо – зараз на це немає ні фінансового, ні людського ресурсу.

“Найголовніша проблема – це те, що у нас в місті немає достатніх площ для зберігання цього транспорту. Тобто, розширюючи мережу комунального транспорту, ми повинні забезпечити комунальний парк транспортних засобів – автобусів чи тролейбусів, – пояснює Голутяк. – У нас є одне депо, розраховане на 100 одиниць транспорту. На сьогодні ми маємо більш як 150 одиниць – це і електротранспорт, і автотранспорт. Таким чином, розширювати це депо більше немає можливості. Відповідно, потрібно будувати або знайти приміщення для нового депо. Це складно, це потребує часу та фінансових ресурсів”, – додає керівник Електроавтотрансу.

Де брати водіїв? 

Якщо б навіть вдалося докупити транспорт та знайти приміщення під депо, на підприємстві зараз бракує водіїв тролейбусів та автобусів. Сьогодні це дуже гостра проблема, і вона є не лише в Івано-Франківську, а й в інших містах України.

Куди рухається комунальний транспорт Івано-Франківська 5

В Україні водій автобуса не може керувати тролейбусом – треба пройти додаткове навчання. Цю проблему, вважає Голутяк, потрібно вирішувати на рівні законодавства.

«Щоб перевчити водія автобуса з категорією D на водія тролейбуса, потрібно чотири місяці. Який в цьому сенс, якщо водій автобуса, пройшовши стажування у межах 80-110 годин і певну теоретичну підготовку, може запросто стати водієм тролейбуса, – каже Голутяк. – У багатьох країнах Європи взагалі немає категорії на водія тролейбуса. Тобто там водій автобуса – це готовий водій тролейбуса. У нас це проблема. Міністерство має рекомендації та звернення від всіх керівників транспортних підприємств в Україні, щоб ці процеси спростити».

Що у планах

Попри затримки, Віталій Голутяк оптимістично налаштований щодо успішного завершення проєкту з ЄІБ і бачить майбутнє за тролейбусами з автономним ходом на акумуляторах.

Куди рухається комунальний транспорт Івано-Франківська 6

Після завершення проєкту на підприємстві планують замінити старі тролейбуси на нові.

«Більшість тролейбусів ми купували у 2016 році з розрахунком на 5 років. У жовтні буде вже 8 років, відколи вони на маршруті. Ми розуміємо, що ще рік, два, три – і доведеться повністю їх замінювати. Тому ми розглядаємо можливість купити вживані тролейбуси у Європі. Але вже не 1997-1998-го років випуску, а 2012-2013-го. Щодо автобусів, то особливих планів з розширення мережі немає, доки не буде нового депо».

Також у планах удосконалити систему оплати проїзду в комунальному транспорті.

«Ми працюємо з кількома компаніями для того, щоб діджиталізувати послугу оплати проїзду. Зокрема, зробити транспортну картку віртуальною, а не лише пластиковою», – пояснює Віталій Голутяк.

Куди рухається комунальний транспорт Івано-Франківська 7

Нині головним завданням Електроавтотрансу є успішна реалізація проєкту з ЄІБ на благо мешканців Івано-Франківська. 

Читайте також:

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: