fbpx

Отит і не тільки: 10 причин, чому болять вуха  

Здоров'я 12:59, 24.01, 2025
НА ФОТО: Наталія Волошкевич, отоларинголог клініки "Мед-Атлант"

Біль у вусі зазвичай дуже докучливий та інтенсивний. І щоби його полегшити, люди закапують краплі, гріють вуха, натирають, ставлять компреси та застосовують ще з десяток різних “бабусиних” методів. Так робити не можна, пояснює читачам КУРСу Наталія Волошкевич, отоларингологиня лікувально-діагностичного центру Мед-Атлант в Івано-Франківську. Лікарці доводиться мати справу з пацієнтами, які мають ускладнення після домашнього самолікування. Часто виявляється, що причиною болю було не запалення у вусі, а зовсім інше захворювання.

Що може бути причиною вушного болю? 

“Коли болить вухо, ми одразу припускаємо запальний процес, отит”, – говорить з позиції пацієнта Наталія Волошкевич. Отит — це захворювання, яке супроводжується розвитком запального процесу у порожнині середнього вуха або зовнішнього слухового проходу та болем. 

Однак біль у вусі свідчить не тільки про хвороби вуха, наголошує лікарка. Його причиною можуть бути інші захворювання, які віддають болем у вухо. В медицині такий ефект має назву іррадіація, що означає поширення відчуття болю за межі враженого місця чи органа.

Іррадіюють болем у вухо такі захворювання:

  • гострий тонзиліт (ангіна) – запалення піднебінних мигдалин; 
  • загострення хронічного тонзиліту;
  • ГРВІ;
  • лімфаденопатія – збільшені, набряклі лімфатичні вузли;
  • запальні процеси в зубах;
  • захворювання скронево-нижньощелепних суглобів; 
  • захворювання слинних залоз;
  • синусит — запалення слизової оболонки пазух носа;
  • невралгії.
Вушна сірка - Наталія Волошкевич, отоларинголог клініки "Мед-Атлант" в Івано-Франківську
Наталія Волошкевич, отоларинголог клініки “Мед-Атлант”

Як зрозуміти, від чого болить вухо? 

Щоби зрозуміти, яке з 10 перелічених захворювань – отит та іррадіації – виявило себе болем у вусі, повинна бути диференціальна діагностика. Для цього слід прийти на прийом до отоларинголога. Спеціаліст огляне пацієнта і визначить: болить вухо чи не вухо. І якщо отиту немає, тоді вже шукатиме те, що насправді болить, пояснює лікарка.

“Я би не рекомендувала до огляду у лікаря капати у вухо якісь краплі, оскільки ще невідомо, що насправді з вухом. Навіть вушними краплями деколи пацієнти можуть собі нашкодити”, – застерігає Наталія Волошкевич. Вона рекомендує прийняти знеболювальний препарат і якомога швидше звернутись до спеціаліста. 

Коли болить вухо, можна застосувати знеболювальні препарати широкого спектру дії. Як-от парацетамол чи ібупрофен – найпоширеніші безрецептурні засоби. Ці ліки варто мати в домашній аптечці на випадок “швидкої допомоги”. 

Наталія Волошкевич наголошує: не завжди причина болю у вусі. Тому її треба якнайшвидше виявити. “Відтягування візиту до отоларинголога погіршує прогнози, тому що за цей час можуть розвинутися різні патологічні процеси”, – акцентує лікарка.

Залежно від діагнозу отоларинголог задіює суміжних спеціалістів – призначає додаткові консультації, а також вдається по допомогу до лікарів-діагностів. Наприклад, скеровує на УЗД. 

Які обстеження проходить пацієнт з болем у вусі?

Наталія Волошкевич зазначає, що розмежувати отит з іншими захворюваннями дозволяє загальний огляд плюс отоскопія – обстеження, що дає можливість визначити стан зовнішнього та середнього вуха і є інформативним методом виявлення вушних захворювань. 

Сірчана пробка, Мед-атлант
Наталія Волошкевич, отоларинголог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Залежно від стану пацієнта часто призначають додаткові методи обстеження – як інструментальні, так і лабораторні. Комплексний підхід допомагає встановити остаточний діагноз. 

“В нашому центрі “Мед-Атлант” є вся потрібна діагностика. Все відбувається на місці, швидко і компетентно – УЗД-лікарі можуть подивитися одразу і лімфатичні вузли, і слинні залози, і стан щелепних суглобів, і ми вже орієнтуємося, де хвороба”, – описує процес отоларинголог.

Коли визначена причина вушного болю, тоді вже легко допомогти, додає спеціалістка.

Але є нюанси

Пацієнтам варто знати нюанси, які супроводжують біль у вусі, обстеження і лікування. 

“Сама людина, без допомоги лікаря, як правило, не може визначити, звідки походить вушний біль. Він зазвичай є гострим, але водночас і розлитим – поширюється на ділянку довкола вуха, може зачепити щелепу, частину голови. Так, наприклад, виявляють себе отити, поєднані з невралгіями”, – розповідає лікарка. 

Невралгії переважно віддають болем у вухо. Мова про іррадіацію запалення лицьового, трійничного, потиличного нервів. Так само може бути у випадку запалення лімфовузлів біля вух, горла і носа. Або під нижньою щелепою та на шиї, де є одні з найбільших скупчень лімфатичних вузлів.

“Зараз маємо період грипу і гострих респіраторних вірусних захворювань, ГРВІ. Так само, коли є проблеми з носом і горлом, коли там є запальний вірусний чи інфекційний процес, може йти іррадіація болю у вуха”, – додає лікарка.

Наталія Волошкевич наголошує, що при болю у вухах їх в жодному разі не можна гріти: “Дуже популярно серед пацієнтів нагрівати вуха, коли вони болять. Прикладають варені яйця, картоплини, хапаються за інші дідівські методи, бо так колись було… Цього робити категорично не можна! Передовсім тому, що тепло сприяє поширенню запального процесу”.

Лікарка підкреслює, що біль у вусі можна швидко усунути, коли не вдаватися до самолікування, не відкладати візит до отоларинголога і пам’ятати, що він може бути виявом іншого захворювання. 

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

Читайте також:

Реклама

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: