Попри скепсис і критику в коментарях голова франківської організації "Національних дружин" Микола Гуртовський запевняє, що охочі долучитися до них є.
За його словами, в Івано-Франківську активісти "Національних дружин" працюють вже близько року, проте офіційно зареєстрували громадське формування у місті лише три місяці тому.
Гуртовський каже, що у Франківську на "Національні дружини" донедавна ніхто просто не звертав уваги. У дописах про акції, про виявлених порушників тощо на франківських Фейсбук-спільнотах траплялися лише поодинокі реакції та коментарі.
Микола Гуртовський
Все змінилося після відеосюжетів на центральних телеканалах про марш дружинників у Києві 28 січня та сутички з поліцією у Кременчуку ще в грудні минулого року.
"Рік ми працювали, ніхто нас не чіпав, зараз чомусь ЗМІ почали дуже привертати до нас увагу людей і звинувачувати у різних поганих речах. Події у Кременчуку, які зараз крутять по телебаченню, де нібито Національні дружини б’ють поліцейських, відбулися понад місяць тому. Хоча я не дуже й бачив, як Національні дружини б’ють поліцейських, я бачив, як поліцейські використовують газ проти дружинників", – каже Гуртовський.
Щоб розповісти про себе франківцям, на Вічевому майдані дружинники встановили палатку та роздають буклети. Кажуть, попри негатив у соцмережах людей, які відгукуються на оголошення та збираються долучитися до організації в Івано-Франківську, не бракує.
Кого візьмуть
"У більшості наші учасники – студенти. Зараз почали підтягуватися старші люди. Не кожна доросла людина може дозволити собі час на громадську діяльність. Студентам легше після занять, ніж тим, хто працює", – говорить Гуртовський.
Незабаром 20 активістів "Національних дружин" в Івано-Франківську отримають посвідчення учасника громадського формування.
Членом формування може стати будь-який повнолітній громадянин, який, за словами Гуртовського, хоче змінити своє місто:
"Набираємо людей, які можуть свій вільний час присвятити спільній меті. Людей, які дійсно бачать, що є проблеми у різних районах нашого міста, і готові долучитися до їх вирішення".
Не беруть в організацію людей, які зловживають алкоголем та вживають наркотики. "Це категорично! Ці два пункти для нас обов’язкові. Вітається заняття спортом", – каже Гуртовський.
Організація працює і з неповнолітніми, які хочуть долучитись до "Національних дружин". Поки вони не досягнуть 18-річчя, їх не можуть прийняти, але стараються допомагати у доступі до вишколів та спортзалів.
Яка мета
"Завдання "Національної дружини" – звільнити місто від злочинів та соціальних виразок", – каже Гуртовський.
Протягом року, за словами Миколи Гуртовського, у діяльності активістів "Національної дружини" в Івано-Франківську не було жодного "зашкваристого вчинку".
Активісти виявляли та передавали поліції наркоторговців, грабіжників, інформували про нелегальні гральні заклади та наливайки.
Під час святкового концерту до Дня міста в Івано-Франківську поблизу драмтеатру "Національні дружини" затримали трьох торговців наркотиками.
"За кілька годин концерту ми зловили трьох осіб, які мали з собою наркотичні речовини. У двох була велика кількість амфетаміну і канабісу. У ще одного було багато таблеток. Ми зразу їх передали поліції", – розповів Гуртовський.
Також члени громадського формування спіймали одного із грабіжників, який відібрав телефон у 13-річного франківця.
"Злочин вчинили дві людини, одного затримала поліція, іншого ми три дні шукали. Ходили з малим, патрулювали місто і зустріли його поблизу ринку. Це був громадянин Грузії, який спочатку вдавав, що не знає української мови, але коли дійшла справа до поліції, то він у всьому зізнався", – каже Гуртовський.
Коли на вулицях міста почали з’являтися графіті з адресами телеграм-каналів, де пропонувалося купити наркотики, активісти "Національних дружин" взялися їх замальовувати.
"Наркотики для нас – це соціальна виразка, яка знищує нашу державу зсередини. Торговцям все одно, хто ці наркотики купує, а це можуть бути і діти".
Голова "Дружини" вважає, що, незважаючи на велике бажання побороти усі ці "соціальні виразки", дії організації мають бути абсолютно законними і опиратися на Закон України "Про участь громадян в охороні громадського порядку" та Конституцію України.
При цьому Гуртовський визнає, що трапляються й проблеми:
"Бувають випадки, всі ми люди. Можливо, людина чогось не знає. Ми не поліцейські, які проходили фахове навчання. Але ми організовуємо вишколи з фаховими юристами, вчимося поведінки під час виявлення правопорушень. Скажу так: ми все робили від душі, з добрим помислами, якщо десь були помилки, то лише через брак досвіду".
Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!
Реакція суспільства
Вперше вся країна заговорила про "Національні дружини", коли 28 січня у Києві учасники організації склали присягу "на вірність і служіння українському народу". Тоді понад 600 учасників організації провели ходу центром міста. Вони йшли в однакових одностроях, який нагадує форму "Беркуту", а також в балаклавах, закриваючи обличчя, що багатьох роздратувало й навіть перелякало.
"Національні дружини", які формуються за участі лідерів партії "Національний корпус", мають намір наводити лад на вулицях, зокрема і зі застосуванням сили, допомагати поліції та займатися вихованням молоді, стверджують представники дружин.
Низка експертів і громадських активістів у спілкуванні з Радіо Свобода зазначили, що "Національні дружини" пов’язані з керівником МВС Арсеном Аваковим і є для нього "силовим аргументом" у політичному протистоянні.
Пізніше командир "Національних дружин" Ігор Михайленко заявляв, що громадська організація "Національні дружини" жодним чином не пов’язана з міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим.