четвер, 25 квітня

Новий обласний перинатальний центр: 9 років минуло – пора народити

Наталія Сербин Громадська активістка, волонтер, співзасновник ініціативи "Поранені SOS".
Вузькі палати, брак санвузлів, низькі коридори, скупе освітлення – такий вигляд мають майже всі медичні комунальні установи міста та області. Навіть якщо в цих приміщеннях проводиться капітальний ремонт і з бюджету виділяються десятки мільйонів гривень, виправити совкове планування неможливо. Єдиний вихід – будувати нові медзаклади. Однак на такі сміливі й коштовні рішення місцева влада поки не наважується.

Сьогодні знову мова про пологові будинки. На території Івано-Франківська знаходиться два пологових будинки. Два заклади – одне спільне приміщення,  один обласного підпорядкування, другий  міського.

Івано-Франківський міський перинатальний центр уже другий рік є самостійним медичним закладом. Має свого керівника Сергія Стефанка, який отримав свою посаду в обхід конкурсу, окреме  фінансування з міського бюджету і навіть план реформування на найближчі кілька років. Влада обіцяє, що 50-60 мільйонів гривень, 5 років  і пологовий буде як новий. 

Нині медичний заклад важко назвати сучасним, але він хоч повільно, та покращується. Пологовий заповнений на 100%. Враховуючи, що Івано-Франківська влада активно працює над розширенням меж міста, мабуть, і кількість клієнток перинатального буде зростати.  Тому є амбіції до розширення медичної установи.

Івано-Франківський обласний перинатальний центр не має власного приміщення і орендує його в Івано-Франківської міської влади. На відміну від міського, заклад має досить добру медичну базу, бо є учасником  міжнародних програм, активно співпрацює з міжнародними організаціями, тільки є одне але   відсутність власного приміщення. Важко розвивати установу, а тим більше залучати кошти на капітальний ремонт, якщо приміщення є орендованим. З медичної точки зору, обласний перинатальний центр має вагоме значення для медицини області, бо тут проводять складні пологи, операції і виходжують важких дітей.

Враховуючи невтішну статистику, відсоток природних пологів насправді є незначний. Нам треба визнати проблему  цілком здорових жінок мало. В Івано-Франківську за 2018 рік відбулося 2243 пологи, народилося 2273 дітей (30 пар двійнят), з них 509 – кесарські розтини, 333 жінки перебували у відділенні інтенсивної терапії, під час вагітності виявлено 28 патологій, з них 8 несумісних із життям, проведено флюорографію 1009 жінок, з них 12 з підозрою на туберкульоз. Відповідно, пологові будинки  це впершу чергу кваліфікована і якісна медична допомога, а не тільки сервіс, білі стіни, заміна санвузлів і перерізання стрічок. З другого боку, це підготовка жінок та сімейних пар до народження дитини. Міська влада мала б наведені показники аналізувати і працювати комплексно над проблемами через цільові програми.

Наразі комплексного підходу немає: як завжди, гасимо проблеми по мірі їх виникнення. В місті діє всього одна цільова програма. За 2018 рік на виконання заходів цієї програми "Покращення діагностики та профілактики злоякісних новоутворень на 2018-2020 рр." було спрямовано аж... 49,9 тис. грн. Сміховинна сума. Просвітницько-профілактичну місію щодо здоров'я жінок повинні виконувати й жіночі консультації, але що можна вимагати від закладів, куди жінка має нести свій спирт і вату, сплатити благодійний внесок і поставити кілька підписів, щоб стати на облік.

Тому нам нарешті важливо мати сучасний перинатальний центр, як це мають інші області. Є на це всі передумови – приміщення, досвідчені лікарі, але чомусь немає політичної волі обласної влади.

Згадаймо, дев'ять років року, у  листопаді 2011 року, керівництво області заклало наріжний камінь у будівництво нового обласного перинатального центру. Плани були амбітні  збудувати новий перинатальний центр поряд з обласною лікарнею. Медичний заклад на 150 ліжок з власною поліклінікою та лабораторією. Завершити будівництво влада планувала вже до кінця того року. Та минуло 9 років, а проект не завершено.

Так, йдеться про будівлю, яка розташована біля Івано-Франківської обласної лікарні на вул. Федьковича. Цегляний будинок, який уже дуже зле виглядає. В нинішніх умовах для завершення будівництва об'єкта потрібні 276,3 млн грн, стан готовності об'єкта – 15 відсотків. У 2017 році проведено коригування проектно-кошторисної документації.

Звідки взяти гроші?

Фінансування таких об'єктів  це компетенція центральної влади, однак лобіювання питання  це завдання голови ОДА, поки що Гончарука Олега Романовича та нардепів від Прикарпаття. Варто зазначити, що в інших областях такі перинатальні центри давно здані в експлуатацію і громади мають нові заклади.

Прикарпатські жінки чекають на новий перинатальний уже 9 років, бо місцевим чиновникам ніяк не доходять руки до роботи. 

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter - лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області! 

КОМЕНТУВАТИ