п'ятниця, 22 березня

За що у Польщі тепер забирають водійські права

Віктор Загреба Блогер, громадський активіст, засновник ініціативи "Vision Zero для України", випускник Програми ім. Фулбрайта
Новини близького зарубіжжя. За їзду по місту зі швидкістю 52 км/год польська поліція на 3 місяці забере ваше водійське посвідчення. Ці та інші жорсткі покарання починають діяти з 17 травня.
Фото "Dzennik Wschodni". Фото "Dzennik Wschodni".

Про зміни до польської системи покарань пише "Dzennik Wschodni" у своїй замітці, яку буде цікаво прочитати багатьом в Україні.

"Достатньо перевищити швидкість 50 км/годину, щоб втратити водійські права на кілька місяців. А ті, кого спіймають за кермом в стані алкогольного сп’яніння, будуть змушені встановити у машині так званий "алкозамок". Нові правила діятимуть уже з 17 травня.

- Водій, що перевищить дозволену в місті швидкість 50 км/год., втратить право кермувати автомобілем на три місяці. Водійські права забере відповідальний працівник поліції. Якщо такий водій, незважаючи на заборону, все ж сяде за кермо, термін позбавлення прав буде подовжено до шести місяців. Якщо водій продовжуватиме кермувати автомобілем, то староста може прийняти рішення про позбавлення права кермувати транспортними засобами. Щоб відновити його, доведеться здати екзамен, – пояснює Малґожата Вожьняк, прес-секретар Міністерства внутрішніх справ Польщі.

Норми, що мають добряче притиснути любителів швидкої їзди, почнуть діяти з 17 травня. 

- Законодавець ще раз продемонстрував правову недбалість,  говорить Януш Попель, президент Асоціації допомоги жертвам ДТП та зіткнень. – Нові норми не враховують помилку вимірювального пристрою. Якщо ми говоримо про традиційний "фен", то похибка становить близько 7%, а при лазерному вимірюванні – близько 3%. Різниця між 49 та 50 км може стати драматичною для багатьох водіїв.

- Це крок у правильному напрямку, але зараз швидко потрібно перевірити всі обмеження швидкості в містах,  вважає професор, доктор наук Марек Опєляк з Люблінської політехніки. – Обмеження до 50 км/год., бездумно встановлені на безпечних дорогах з двостороннім рухом, спровокує "полювання" на водіїв.

- Фахівці мають також певні сумніви юридичного характеру: до кого має звертатися водій, якого спіймали на перевищенні ліміту 50 км/год.? Зараз він може не визнати штраф, і справою займатиметься суд. У випадку ж, коли працівник поліції вирішує забрати права, це рішення є остаточним,  вказує Януш Попель. 

Крім того, водії автобусів, мікроавтобусів та фургонів також мають бути напоготові. Якщо їх спіймають на перевезенні занадто великої кількості пасажирів, то вони також позбудуться водійських прав (на три місяці).

Покарання чекає і на водіїв, яких піймають за кермом "під градусом". Штрафи за водіння в нетверезому стані будуть підвищені. За перше таке порушення доведеться заплатити мінімум 5 тис. злотих, за друге – 10 тис. злотих.

Найбільше сумнівів викликає норма, що зобов’язує водіїв, яких впіймали на водінні в нетверезому стані (більше 0,5 проміле), встановлювати так званий "алколок" (електронний замок, який проводить алкотест водія перед кожним стартом двигуна і не дає запустити двигун, якщо у диханні водія присутні сліди алкоголю, а також записує це в пам'ять комп'ютера, яку потім зчитує поліція – прим. В. З.).

- Це вихід для багатих, бо установка "алколоку" коштуватиме близько 4 тис. злотих плюс щорічне калібрування. Окрім того, ніде у Європі "алколоки" себе не виправдали. У Бельгії, де діє схожа норма, минулого року в приватний автомобіль було вмонтовано лише один такий пристрій,  каже Януш Попель.

З 17 травня керування автомобілем без прав (у разі, коли їх відібрали через суд) буде злочином, за який передбачено позбавлення волі строком до двох років. Зараз це правопорушення",  пише польський часопис.

Для чого це робить Польща? Аби перестати "пасти задніх" за показниками безпеки в Європейському Союзі. При цьому за минулі 10 років, після вступу до ЄС, Польша і так покращила свої показники – кількість жертв знизилась з 5-6 тисяч до близько 3300 на рік. А що у нас в Україні?

 1. Польща має смертність 208 осіб на 1 млн зареєстрованих автомобілів, а Україна – 630. Тобто у нас справи в ТРИ рази гірші, ніж у сусіда. При цьому Польща без перепочинку працює над тим, аби дороги ставали ще безпечнішими, а урядовці України навіть не помічають цієї проблем.

 

 1. Номінальне обмеження швидкості в населених пунктах України досі стоїть на рівні 60 км/год, в той час як країни ЄС давно перейшли на більш безпечні рівні швидкості – 50 (на магістральних вулицях) та 30 (в житлових зонах) км/год.
 2. Реальне обмеження швидкості у нас взагалі на захмарному для Європи рівні 80 км/год, бо за Кодексом про адміністративні правопорушення, перевищення до 20 км/год не має жодного покарання. Якщо на цій законній (!) швидкості відбувається наїзд на пішохода або велосипедиста, їхні шанси на виживання менші за 1%.

Україні теж пора переходити на нову, сучасну і безпечну систему обмежень швидкості руху. Наприклад, ось на таку:

 • Швидкість за замовчуванням в населених пунктах має складати, як в Європі, 50 км/год, з правом міст і сіл зменшувати її до 30 км/год на окремих вулицях чи в окремих районах (житлових масивах, біля шкіл, в історичному центрі міста і т.д.)
 • На вулицях, де відсутні конфлікти з пішоходами та велосипедистами і відсутня можливість бокових і лобових зіткнень автомобілів, швидкість можна встановити на рівні 70-80 км/год (проспект Бажана або Столичне шосе в Києві, та ін.)
 • Забрати із Кодексу безкарні 20 км/год, тобто поліція або інші уповноважені органи повинні мати право штрафувати водіїв за перевищення швидкості починаючи від 1 км/год
 • На рівні відомчих інструкцій і внутрішніх правил можна на якийсь час встановити порядок, яким рекомендується накладати покарання при перевищенні починаючи з 10% від номінального обмеження. Тобто, скажімо, від 56 км/год в зоні, де дозволений ліміт складає 50. І від 100 на трасах між містами, де ліміт складає 90.

Надсилаю відповідне звернення в парламентський комітет з транспорту. А поки обмежень немає, пропоную кожному з читачів встановити їх для себе особисто. Швидкість – дорожний вбивця номер один в Україні.

 

Статтю з польського журналу переклала Анастасія Мокій, велика їй подяка.

 

КОМЕНТУВАТИ
 • Ольга Хлебова 0 Відповісти Пане Вікторе, в приведеній Вами цитаті йдеться про кару взагалі (штраф), а не про вилучення прав... Права можуть вилучити за перевищення швидкості в забудованому терені на БІЛЬШЕ, ніж 50 км... В інших випадках - штраф. <br>www.auto-swiat.pl/prawo/nowe-przepisy-drogowe-teraz-latwiej-stracisz-prawo-jazdy/1p9kr7
 • Ольга Хлебова 0 Відповісти Цитата з польскої газети &quot;Wystarczy przekroczyć prędkość o 50 km/h by na kilka miesięcy stracić prawo jazdy.&quot; <br>Переклад: &quot;Вистарчить перевищита швидкість НА 50 км/год, щоб на кілька місяців позбавитись прав&quot;.<br>Тобто, пан Mylhailo Dobrochaiev чуть нижче правильно помітив неточність перекладу...
 • Наталія Назар 0 Відповісти А хто вам сказав, що суд РП не вправі позбавити вас права керування автомобілем і вилучити посвідчення водія видане українськими державними органами??? Так дійсно працівники міліції можуть накласти покарання у вигляді штрафу, але за певних обставин, передбачених законодавством РП, самі ж поліціянти напраляють справу в суд, де і вирішується питання про позбавлення права керування авто. Зазвичай такі звернення не бувають безпідставні, тому і рішення суд в більшості випадків виносить не на користь водія...
 • Mylhailo Dobrochaiev 2 Відповісти Не правильно переведена новость. Проживаю в Польше. Правда ввели новые штрафы и изменения в правилах. Но за 52 км не забирают права, забирают за превышение выше 50 км/ч. Это значит если будете ехать 100 при знаке 50 - забирают права. если 98 при знаке 50 - большой штраф.<br>
 • Dasha Zhyliuk 0 Відповісти Вітаю. <br>Стосовно забирання прав. Хочеться прояснити. Хіба можуть відібрати в громадянина України водійське посвідчення, видане, відповідно, в Україні, і яке є власністю України, представники правопорядку на території іншої держави? Отако на місці? Пізніше через суд? Загалом, яким чином це можливо? Незрозумілий момент.
 • Віктор Загреба -2 Відповісти Панове Володимир і Дмитре, ваші підозри справедливі, бо воно справді звучить як помилка. Ми теж так спочатку думали. Але як тоді пояснити коментарі героїв матеріалу, які розуміють це саме так, як ми? Польські експерти теж помиляються? Разом з журналістами? Дякую за ваші розйаснення. А сміятись не варто, бо коли заберуть посвідчення - буде не до сміху. ;)<br>Далі цитую оригінал:<br>– Po raz kolejny ustawodawca wykazał się niechlujstwem prawnym – komentuje Janusz Popiel, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych. – W nowelizacji nie uwzględniono błędu urządzenia pomiarowego, który w przypadku klasycznej suszarki wynosi ok.7 proc, a miernika laserowego ok. 3 proc. Różnica między 49 a 50 km/h może być dla wielu kierowców dramatyczna.<br>– Jest to krok w dobrym kierunku, ale teraz trzeba szybko zweryfikować wszystkie ograniczenia prędkości w obszarach zabudowanych – uważa prof. dr hab. Marek Opielak, z Politechniki Lubelskiej. – Ograniczenia do 50 km/h bezmyślnie stawiane przy bezpiecznych drogach dwupasmowych będą prowokować do polowania na kierowców.
 • anton 2 Відповісти сміх - це здоров&quot;я. мова йде про похибку виміру приладів, а не обмеження швидкості. поясню про що йдеться - якщо Ви перевищили дозволену швидкість на 10 км/год - штраф, на 30 - ще більший штраф. а на 50 - забирають права. І мова йде про те, що перевищення на 49 км/год все ще штраф, а на 50 км/год - втрата прав, а границя між ними розмита (не врахована похибка вимірювання). а як Ви думаєте, зараз можна в Польщі їхати 52/год на терені міста, чи ні?
 • Дмитро Келлер 0 Відповісти &quot;Wystarczy przekroczyć prędkość o 50 km/h&quot;<br>&quot;Достатнь перевищити швидкість НА 50 км/год&quot;.<br>Польска мова важка....такі помилки при переводі легко можуть статися. <br>
 • Roman Myshkovets 1 Для кого мова важка ? Та на Західній Україні кожен другий її розуміє на 80% ніколи не вивчавши її ? Це для москалів всі словякські мови важкі крім маскальського нарєчія :)
 • Віктор Загреба -1 Відповісти якщо ви так гарно орієнтуєтесь, то поясніть ще цей пасаж: ### Jest to krok w dobrym kierunku, ale teraz trzeba szybko zweryfikować wszystkie ograniczenia prędkości w obszarach zabudowanych – uważa prof. dr hab. Marek Opielak, z Politechniki Lubelskiej. – Ograniczenia do 50 km/h bezmyślnie stawiane przy bezpiecznych drogach dwupasmowych będą prowokować do polowania na kierowców. ###
 • anton 1 Віктор, а Ви пробували цю ж інформацію підтвердити в інших джерелах, а не вишукувати особливості перекладу? під таким заголовком просяться не коментарі, а все-таки першоджерела. і все-таки - зараз можна їхати 52/год безкарно, чи ні? так от - щодо полювання. текст стосується не тільки відбирання прав, але і змін загалом - підвищення штрафів тощо. крок хороший в боротьбі з дорожними піратами, а потрібно зверифікувати обмеження - тобто може в певних місцях підвищити допустимий максимум, щоб не було полування - що не зрозуміло? на хорошій дорозі де дві смуги в одну сторону 100 км/год не так і багато. Дмитро має рацію - тут все в тій літері о.
 • Oleg Antoshkiv 3 Відповісти У Польщі збудовано і продовжують будуватися багато нових доріг, в тому числі &quot;автобани&quot; які обходять населені пункти, в той час як у нас багато магістральних доріг проходять через населені пункти, які йдуть один за одним, якщо мені треба поїхати в інше місто за 300 км наприклад, то при швидкості 50 км/год це займе 6 годин - краще застрелитися.
 • Сергей Баюшта 0 Відповісти Не 'багато магістральних доріг проходять через населені пункти, які йдуть один за одним' , а нема доріг і магістралей які б не проходили через населенні пункти - 'Слава Автодору!'.<br>
 • Василь 1 Відповісти хмм..&quot;Kierowca, który przekroczy dozwoloną prędkość o 50 km/h&quot; - водій, який перевищить дозволену швидкість на 50 км/год. ну добре. я живу в Польщі, і просто знаю, що тут такий маразм в принципі неможливий. ми собі просто посміялися. але Ви ж пишете для людей, які знаходяться в іншій державі, формуєте їх думку - загляньте хоча б в оригінал правил дорожнього руху, перед тим як писати &quot;сенсації&quot;. і ще одне - мова все-таки йде не про збирання підписів, а коректне подання інформації :) хоча я розумію як могла закрастися помилка - співпадіння дозволеної швидкості &quot;по місту&quot; та ліміту її перевищення. а штраф належить за перевищення дозволеної швидкості на 10 км/год (радар, здається, дає ще +2 на похибку).
 • Дмитро Келлер 1 Відповісти Підтримую Володимира, мова все таки йде про перевищення швидкості на 50 км/год від дозволеної.
 • Василь 1 Відповісти мені видіється, що Ви не до кінця маєте рацію. в оригіналі написано, що при перевищенні швидкості на 50 км/год від дозволеної - тобто, оскільки дозволена швидкість на терені міста становить 50 км/год, то втрата права керування наступає при швидкості транспортного засобу понад 100 км/год.
 • Віктор Загреба 0 Відповісти Володимир, ні, мається на увазі будь-яке перевищення. Там з коментарів героїв статті зрозуміло, що це не помилка. Чоловік каже, що технічна похибка приладу (радару) може коштувати прав водію. А ця похибка явно не складає 50 км/год :)
 • Stanisław Szewczuk 1 Відповісти а на рахунок похибки вам вище все розписали.
 • Stanisław Szewczuk 1 Відповісти Живу в Польщі, обмеження в місті на дорозі крайовій є і 70 і 80, не всюди лиш 50 як ви собі думаєте.<br>Купив кодекс дроговий зі змінами і там пише при перевищенні дозволеної швидкості понад 10 кмгод є штраф, понад 30 - більший і понад 50 лишають прав на 3 місяці, повторне порушення понад 50 - лишають уже на 6 місяців.<br>Ваша стаття повна нісенітниця. Перестаньте користуватись гугл перекладачем і не вводідь людей в оману.