Сьогодні у Франківську відбувся допрем’єрний показ блокбастера “Довбуш”, який знімали у Карпатах. Фільм представив режисер Олесь Санін з командою, зокрема актори Дар’я Плахтій та франківець Ростислав Держипільський.
“Цефільм, який ми чекали 5 років. Його передпрем’єрний показ відбувається у 15 містах України. Франківськ – перше місто, де глядачі побачать стрічку в межах її всекукраїнського туру і зможуть обговорити її зі знімальною групою”, – зазначила засновниця кінокомісії ГО «Кінодія» Мар’яна Заклінська.
КУРС писав, що у Франківську сьогодні відбудеться три сеанси блокбастеру “Довбуш”.
Режисер Олесь Санін зазначив, що “Довбуш” – фільм історичний, але не байопік (біографічний. – Ред.). Він нагадав, що франківський історик Володимир Грабовецький у своїй докторській дисертації дослідив і обґрунтував, що Олекса Довбуш – реальна людина. Він дійсно був ворогом тогочасної держави на Карпатських землях – Речі Посполитої. У неї він відвойовував право на свободу, підняв опір, і за ним пішли люди.
“Легенда про нього стала більшою, ніж він сам, – каже про свого головного персонажа Санін. – Оце я знімав фільм про героя і славу. Героя, якого собі зараз шукають люди, щоби надихнутися і мати за приклад, щоби боротися за власну свободу. Це і моя персональна історія”.
Щоби втілити образ героя, вивчили історичні документи, кримінальні справи, військові документи того часу, говорить режисер. Але почасти це також фільм-легенда, визнає Олесь Санін.
У фільмі не використовують питомо гуцульську мову, бо його творці хотіли, щоби кіно потрапило до масового глядача і було сприйняте широкою аудиторією. “Ми адаптували гуцульський мелос до літературної мови”, – пояснив Санін.
“Ми не розповідали історію Довбуша як історію Чорногори. Ми розповідали її як велику драму, як історію любові, як історію зради і велику історію героїв, як епос”, – додав він.
Ростислав Держипільський, який грає у фільмі, каже, що постать Довбуша є сакральною для мешканців Карпат, для гуцулів. І він намагався привнести у образ свого героя власне цей колорит.
Дар’я Плахтій, виконавиця ролі Марічки, розповіла, що для неї цей фільм був передовсім про любов: історія її персонажа – це історія кохання.
“Коли ми взялися за цю історію, вона була історією минулого. Але тепер я бачу, що там є сцени, які дуже виразно резонують з теперішньою нашою історією: коли Марічка просить Довбуша, щоби той узяв її зі собою, а він просто мовчки йде, то це для мене про кожну українську жінку, яка відпускає свого коханого чоловіка на війну”, – ділиться акторка.
За її словами, у фільмі кілька пластів сенсів – і не один із них буде щемливим для глядача.
Стрічка “Довбуш” стала найдорожчою за період незалежності України – на її виробництво витрачено 120 мільйонів гривень. Половину коштів профінансувало Держкіно, іншу частину знімальна група шукала сама – через людей, бізнеси, персональні зустрічі й покази.
Стрічку знімали на Прикарпатті – у Буківці, на Чорногорі, на Скелях Довбуша та на Писаному Камені.