Мультидисциплінарний проєкт “Крим. Третій вимір”, що поєднав музику та аудіовізуальні інсталяції, стріт-арт та документальні інтерв’ю, триває вже кілька місяців. За цей час його учасники побували на Каланчаку (КПВВ на межі з Кримом), в Херсоні й Києві. Найзахіднішою точкою маршруту стане Івано-Франківськ.
Основним завданням проєкту організатори називають налагодження зв’язків між тими, хто виїхав з півострова, тими, хто там залишився, та усіма, хто готовий шукати спільну відповідь на кримське питання.
Семи років після анексії Криму Росією вистачило, аби Крим майже зник з ментальної карти багатьох українців, перетворившись з півострова на відрізаний чужий острів. І хоча останнім часом кримське питання знову актуалізувалось в публічному просторі, зв’язки з Кримом, зокрема мистецькі, дуже крихкі. Їх зміцнення потребує постійної уваги й делікатної наполегливості.
Мирослава Ганюшкіна (директорка агенції АртПоле, Київ): “Цей проєкт — про зв’язки з Кримом та внутрішній Крим у кожному з нас. Бо внутрішньо багато хто для себе це питання вже відпустив. Про Крим — не буквально, а радше абстрактно. Щоб кожен, хто хоче, міг знайти свою відповідь.”
Карпатсько-кримська програма складатиметься з наступних зупинок:
- 19 листопада, 19:00, Асортиментна кімната: Аудіовізуальний твір “Ніхто не острів”
- 20 листопада, 20:00, Ваґабундо: Імпровізаційна музично-візуальна програма
- 21 листопада, 15:00, Промприлад.Реновація: Інсталяція “Хайтарма. Повернення”. Сеанс спільного малювання. “Пенсія”.
На всіх локаціях програми буде представлена серія візуальних робіт Рустема Скибіна й Олі Михайлюк під назвою “Патерни”. В ній автори досліджують тріщини й віддзеркалення, використовуючи фото відбитків кримської реальності у дзеркалі, відзняті Олею під час подорожей у вже анексований Росією Крим, та уламки кераміки Рустема.
Рустем Скибін (художник, кераміст, Бахчисарай / Київ): “Співавтором художника-кераміста завжди є вогонь, і часом його неможливо проконтролювати. Можливо лиш побачити наслідки. І це — тріщини. Поява тріщини — це момент, коли керамічний виріб втрачає своє утилітарне значення, але не втрачає краси. І це новий вимір існування предмета, який вимагає іншого ставлення до себе.”
До проєкту долучаться івано-франківські митці, а ініціативу підтримала програма малих грантів від “Теплого міста”, галерея “Асортиметна кімната”, культурний простір “Ваґабундо” та Промприлад. Реновація, а також агенція proto produkciia. Проєкт “Крим. Третій вимір” реалізується мистецькою агенцією АртПоле за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).