fbpx

Сергій Жадан отримав німецьку Премію миру 2022

Культура 14:22, 23.10, 2022

Лавреатом Премії миру 2022 від Німецької асоціації видавців і книгорозповсюджувачів став Сергій Жадан. Про це повідомили під час онлайн-трансляції вручення премії, пише “Читомо”.

«24 лютого 2022 року світ вже не був таким, як раніше. Мир. Це слово отримало іншу вагу. Звук слова змінився. Війна в Європі. Жорстока, безжальна, незаконна загарбницька війна руйнує багато наших попередніх домовленостей. Відтоді в Україні вбили тисячі невинних людей, солдатів, жінок, дітей», — зазначила голова Німецької асоціації видавців і книгорозповсюджувачів Карін Шмідт-Фрідрікс.

Іна Хартвіг, очільниця департаменту культури і науки Франкфурта-на-Майні, розповіла про нову німецькомовну книжку Сергія Жадана «Небо над Харковом: Новини про переживання війни», що складається з дописів письменника у соціальних мережах від початку повномасштабного вторгнення. 

«У ній ми читаємо про жертв бомбардувань й обстрілів та жахливу брутальність війни Але ми читаємо і про надію та впевненість, оманливу нормальність в апокаліптичній ситуації. Ми бачимо багатьох людей, яких Жадан зустрічає на шляху крізь місто. А ще впевненість у культурі», —  повідомила вона.

«Неможливість вільно дихати і вільно говорити — фундаментальна відмінність війни від миру. Але ми мусимо говорити. Навіть у воєнний час. Особливо у воєнний час. Як говорити людині під час війни? Як впоратися з інтонаціями, у яких стільки відчаю, гніву і болю? Проблема не в наших формулюваннях, світові, який нас слухає, іноді важко нас зрозуміти. Ми говоримо емоційно, напружено, прямо. Українцям не треба виправдовуватися за свої емоції, але їх треба пояснити. Ми можемо пояснити, ми можемо описати, що з нами сталося і відбувається далі. Ми мусимо налаштуватися, що це не буде легка розмова. Але її треба сьогодні почати», — наголосив під час вручення премії Жадан.

«Ми вшановуємо українського письменника і музиканта за його видатну мистецьку творчість і за його гуманну позицію, з якою він, ризикуючи життям, повертається до людей на війні та допомагає їм», — зазначають на сайті Німецької книготоргівельної асоціації.

«Його тексти розповідають про те, як війна та руйнування проникають у цей світ і стрясають людей. При цьому письменник знаходить власну мову, яка потужно й диференційовано показує нам те, що багато хто довго не хотів бачити. Вдумливо та уважно, поетично та радикально Сергій Жадан досліджує, як, попри все насильство, люди в Україні намагаються вести незалежне життя, яке визначається миром і свободою», — наголошують журі премії.

Вручення премії організувала Німецька асоціація видавців і книгорозповсюджувачів (Börsenverein des Deutschen Buchhandels).

Премія миру німецької книготоргівлі — щорічна премія Німецької книготоргівельної асоціації, котру присуджують з 1950 року. Призовий фонд — €25 000. Завдяки дебатам і дискусіям, викликаними нею та переможцями премії, це одна з найважливіших культурних нагород у Німеччині. Премію отримували Мартін Бубер, Герман Гессе, Карл Ясперс, Януш Корчак, Лешек Колаковскі, Астрід Ліндрен, Сюзан Зонтаг, Орхан Памук, Маргарет Етвуд.

Раніше Жадан отримав польську премію імені Серхіо Віейра де Молла. Перед тим він  став лавреатом німецької премії Ганни Арендт за політичне мислення 2022 року.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: