Вірменський костел XVII ст. відновлять силами Городенківської громади.
Минулого тижня працівники науково-реставраційного управління Івано-Франківської області на чолі з керівником Петром Лисаківським згідно з угодою, підписаною міським головою Городенки Богданом Кобилянським, розпочали виготовлення пам’яткоохоронної облікової документації на пам’ятку – Вірменський костел.
Спеціалісти установи під керівництвом Лесі Федотової провели заміри, фотографування та обстеження пам’ятки архітектури. До роботи залучена і кафедра реставрації Львівської політехніки, яку очолює професор Микола Бевз.
Науковці підготують акт технічного стану об’єкта культурної спадщини місцевого значення і виготовлять документацію на реставрацію пам’ятки та ремонт покриття. Планується написання магістерських студентських робіт та підготовки на основі даних Львівських архівів історичної довідки про костел, інформує Городенківська міськрада.
Сесія міської ради включила Вірменський костел у перелік майна комунальної власності громади. Депутати вважають, що з часом костел стане окрасою Городенки і релігійно-туристичним магнітом для гостей громади та Прикарпаття.
Довідково. Вірменський костел (роки спорудження 1686–1706) — найстаріша збережена будівля міста Городенки на Івано-Франківщині, яка збереглася до наших днів, пам’ятка вірменської архітектури.
Після отримання містом Городенка магдебурзького права в 1668 році сюди почали активно переселятися вірмени. Вони понад сто років займалися торгівлею в місті та околицях. Символом присутності заможної вірменської громади в місті став побудований в 1706 році вірменський костел. Подвір’я храму було досить великим, на його території знаходився вірменський цвинтар. Храм та його подвір’я були обнесені високим муром з красивими воротами.
Товсті стіни, високо розташовані вікна, над вхідними дверима знаходиться балкон. Основний фасад храму підпертий потужними контрфорсами, що виступають у нижній частині стін на два метри. Зате внутрішнє оздоблення храму славилося пишнотою та багатством. У 1779 році був дуже пограбований, не було навіть келиха для відправи меси.
В 1811 році у храмі було змонтовано орган. Під час комуністичного режиму костел слугував складом. Тепер костел зачинений, на вікнах решітки, стіни обшарпані, дах руйнується. Вірменський костел в Городенці є найстарішою архітектурною пам’яткою міста, пише Вікіпедія.