З 6 по 10 березня Івано-Франківськ приймає літературний фестиваль “Прописи”, організатором якого є — Український ПЕН. Фестиваль відкрився вітальним словом філософа, президента Українського ПЕН Володимира Єрмоленка, виконавчої директорки Українського ПЕН Тетяни Терен та поета, перекладача, куратора «Прописів», віцепрезидента Українського ПЕН Остапа Сливинського.
«Культура — це великою мірою питання часу. Якщо в нас немає майбутнього, то все не має сенсу. Від того, що є ви, молоді автори та авторки, залежить дуже багато, бо ви — майбутнє української літератури та культури», — звернувся до учасників та учасниць «Прописів» Володимир Єрмоленко.
Головний партнер цьогорічного фестивалю — програма «Читай», що реалізується «Теплим містом». Її координатор, культурний менеджер Тарас Малий, каже:
«Для нас слово спільнота надзвичайно важливе. Зараз учасники наших подій [подій програми «Читай»] – це дуже часто люди, які приїхали у Франківськ вимушено з різних куточків країни, але за ці два роки ми змогли побудувати надзвичайно плідний та цікавий діалог. «Прописи» – це теж про спільноту. Нам дуже відгукуються цінності фестивалю і те, що команда фестивалю пропонує учасникам пережити той культурний досвід, який вони зможуть забрати з собою і повезти у свої містечка і міста. І друге, що для нас надзвичайно важливо – це сталі партнерства, коли ми можемо будувати цю реформу децентралізації культури. Коли не всі фестивалі відбуваються тільки у Києві, а коли вони потрапляють і в інші міста».
Протягом 6-10 березня відбудуться події закритої професійної програми, а також відкриті публічні події для всіх, хто цікавиться сучасною українською культурою.
В межах закритої професійної програми пройдуть воркшопи, лекції та індивідуальні заняття молодих авторів із менторами – Тарасом Прохаськом, Юлією Мусаковською, Марією Титаренко, Ростиславом Семковим та лекторами – Олександром Михедом, Володимиром Єрмоленком, Мирославом Лаюком, Богданою Неборак, Світланою Тараторіною, Мар’яною Савкою, Тетяною Терен, Аскольдом Мельничуком (США), Крістофером Мерріллом (США) та Рейчел ДеВоскін (США). Також учасники долучаться до кінопереглядів із Романом Малиновським. В рамках професійної програми автори-дебютанти в перший день відвідали лекції Тараса Прохаська, Аскольда Мельничука та кіноперегляд і обговорення із Романом Малиновським.
6 березня, в день відкриття «Прописів» в межах публічної програми відбулись Українсько-американські поетичні читання за участі Наталі Айлберт, Закарі Шомберґа, Тараса Малковича (онлайн), Юлії Мусаковської, Мар’яни Савки, Остапа Сливинського.
Впродовж наступних днів фестивалю можна відвідати:
- 7 березня
19:00–20:00 – Подіумну розмову та літературне читання з Тарасом Прохаськом (модерують молоді автори);
- 8 березня
19:00–20:00 – Подіумну розмову і поетичне читання з Мар’яною Савкою;
- 9 березня
11:00–12:00 – Презентацію українсько-шотландської перекладацької майстерні «Фрази: нові поети у перекладі». Учасники/ці: Елісон Кісснер, Ребекка Фер’єр, Роббі МакЛодж, Рейчел Ренкін (Шотландія), Іван Гнатів, Ірина Купчинська, Юліана Лесняк, Ілля Рудійко (Україна);
18:00–19:00 – Подіумну розмову і поетичне читання з Оленою Гусейновою;
19:30–21:30 – «Перетікання»: літературні читання молодих авторів.
- 10 березня
18:00–19:00 – Подіумну розмову і поетичне читання з Юлією Мусаковською;
19:30–20:30 – Закриття фестивалю. Презентація учасниками свіжих текстів та ідей;
21:00–23:00 – Концерт гурту «Пиріг і Батіг»
Всі події публічної програми відбудуться у Конференц-залі на «Промприлад. Реновація» (вул. Української Перемоги, 23, 3 поверх). Концерт гурту «Пиріг і Батіг» відбудеться у просторі Foodoteka на «Промприлад. Реновація». Вхід вільний.
Окремі події транслюватимуться онлайн на Facebook-сторінках PEN Ukraine, «Тепле місто» та програми «Читай». Програма онлайн-трансляцій:
▪️ 6 березня
19:00 – 20:30 – Українсько-американські поетичні читання за участі Наталі Айлберт, Закарі Шомберґ, Тараса Малковича, Юлії Мусаковської, Мар’яни Савки та Остапа Сливинського;
▪️ 7 березня
19:00 – 20:00 – подіумна розмова та літературне читання з Тарасом Прохаськом;
▪️ 8 березня
19:00 – 20:00 – подіумна розмова і поетичне читання з Мар’яною Савкою;
▪️ 9 березня
18:00 – 19:00 – подіумна розмова і поетичне читання з Оленою Гусейновою;
▪️ 10 березня
18:00 – 19:00 – подіумна розмова і поетичне читання з Юлією Мусаковською.
В професійній закритій програмі візьмуть участь молоді автори та авторки. Лекції та воркшопи для фіналістів у Івано-Франківську та онлайн проведуть Олександр Михед, Володимир Єрмоленко, Мирослав Лаюк, Богдана Неборак, Світлана Тараторіна, Тарас Прохасько, Ростислав Семків, Марія Титаренко, Мар’яна Савка, Юлія Мусаковська, Тетяна Терен, Аскольд Мельничук (США), Крістофер Меррілл (США) та Рейчел ДеВоскін (США). Також учасники долучаться до кінопереглядів із Романом Малиновським.
Ірина Марцинюк, учасниця професійної програми фестивалю каже: «Прописи» насамперед про спільноту, її побудову, комунікацію та зв’язки, а також про приналежність духовну і територіальну, оскільки ми всі зараз знаходимося в Івано-Франківську. Тому очікування від цього часу проведеного разом: побудова нових стосунків, зв’язків, активна співпраця, знаходження спільних світоглядних точок дотику разом з учасниками, менторами, й прекрасними людьми, які власне організовують для нас цю непересічну можливість. Оскільки перші «Прописи» відбулися ще у 2021 році, це ще й важливий час єднання. Тому «Прописи» для мене передусім про єднання, приналежність і світлу комунікацію з мотивованими людьми, котрі хочуть говорити про важливе, і що важливо — говорять про важливе.
В останній день фестивалю учасники та учасниці презентують власні тексти під час публічної програми, а підсумком фестивалю стане друкований альманах з творами та враженнями про участь в цьогорічному фестивалі-воркшопі.
Фестиваль-воркшоп «Прописи» проводиться в Івано-Франківську вже вдруге. Організатор фестивалю — Український ПЕН. Проєкт реалізується за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні.