fbpx

Радіоведучий на одну ніч: Юрій Андрухович презентував новий акустичний роман

Культура 20:20, 13.12, 2020

Вчора звечора і впродовж минулої ночі відомий франківський письменник Юрій Андрухович презентував свій новий роман “Радіо Ніч”.

Подія розпочалася на сайті Суспільне Культура, ютуб-каналі та фейсбук-сторінці телеканалу UA: КУЛЬТУРА. І продовжилася в ефірі Українського радіо, де Юрій Андрухович став радіоведучим – читав уривки з нової книги.

Презентуючи “Радіо Ніч”, Юрій Андрухович згадав свій радійний досвід на франківському радіо “Вежа”, де виходила його програма “Метафори”. Радіоніч самого Андруховича також була свого роду метафорою – письменник увійшов в роль головного героя свого роману Йозефа Ротського. Той – також радіоведучий, щоправда, його ефір автор назвав “останнім сховком”.

Головний герой книги Йозиф Ротський, – письменник застерігає не плутати ні з Йосифом Бродським, ні з Йозефом Ротом, – музичний герой барикад. Герой умовного Майдану в умовній столиці умовної країни, революції, яка завершилася поразкою. Музикант змушений хоч кудись утікати, приміряючи на себе долю багатьох інших Йосипів. Його переслідують. І режимні спецслужби — це лише пів біди. “Є ще недоречна любов і банківська таємниця. Є в’язничний досвід і мимовільно успішний теракт. А також розум і забуття, сміх і темрява, холод і пекло, іронія і щем – і радіо як останній сховок, звідки дозволено вести нічний ефір”, – так коротко означив сюжет роману “Радіо Ніч” Юрій Андрухович.

З подачі модератора трансляції, філософа і письменника Володимира Єрмоленка автор зізнався, що коли пише кожний свій новий роман, то хоче перекинути місточки до своїх попередніх текстів. З “Радіо Ночі” можна переміститися у “Рекреації”, де молодий музикант-клавішник Йозиф Ротський тусив у Чортополі. На рок-фестивалі “Презентація трупа” у группі “Доктор Тагабат”. “Як уже тепер виявилося”, – сміючись, додав автор. А модератор порадив уважним читачам самим знайти перегуки сюжетних поворотів, картин та епізодів з іншими романами Андруховича – “Перверзією” та “Таємницею” і понишпорити по сторінках “Коханців Юстиції”.

Також Володимир Єрмоленко зауважив один з улюблених мотивів Андруховича, що його автор використовує і в новій книжці, – зустріч головного героя із демонічним. Задля чого? Це запитання на презентації залишили без відповіді до радіоночі.

Утім всі ці ниточки до попередніх текстів аж ніяк не означають, що в підсумку Андрухович виписує серіал. “Пишучи новий роман, я щоразу хочу створити нову книгу з новими якостями”, – зауважив письменник.

Однією з таких якостей, що лежить на поверхні, є те, що “Радіо Ніч” вийшла як акустичний роман. Якщо зчитати смартфоном код на обкладинці книжки, то можна в додатку слухати музику, яку створює і грає головний герой. “В сенсі звучання це музична книжка”, – каже Андрухович.

В сенсі глибинного змісту – це випробування автором себе самого, свого героя і своїх читачів на свій внутрішній Майдан. Юрій Андрухович розповів, що не міг позбутися спокуси подумати: а якби тоді в 2014 сталася поразка? Один із варіантів цього “якби” і проживає його герой – утікач, емігрант, який потрапляє в щоразу драматичніші обставини. “Він у такому віці і стані, що лишається лише доживати. Він зовсім самотній, і єдине, що йому залишається, – розповісти про все у нічному радіо”, – поспівчував Йозефу Ротському автор і сам пішов у радіоефір на одну ніч.

Радіоведучий на одну ніч: Юрій Андрухович презентував новий акустичний роман 1

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter  лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: