fbpx

Чому росте курс долара і що буде далі: пояснення НБУ

Економіка 17:11, 05.01, 2024

Послаблення гривні відносно долара наприкінці 2023 та на початку 2024 року було зумовлено насамперед сезонними чинниками. Про це заявив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук в ефірі телеканалу “ICTV”, передає пресслужба Нацбанку.

“По-перше, попит на валюту збільшився внаслідок рекордних видатків бюджету у грудні. По-друге, традиційно наприкінці року зростає попит на валюту з боку населення”, – зазначив Ніколайчук.

Також на валютний ринок впливали психологічні чинники, наприклад відтермінування міжнародної допомоги.

“За режиму керованої гнучкості зміна курсу в той чи інший бік є нормальним явищем. Як і обіцяв НБУ, курс може як послаблюватися, коли ситуація на ринку погіршується, так і зміцнюватися, коли ситуація поліпшується (як це, наприклад, було в жовтні та першій половині листопада)”, – сказав Сергій Ніколайчук.

За його словами, Нацбанк поступово збільшує амплітуду курсових коливань. Це відбувається в міру пристосування валютного ринку до керованої гнучкості.

“Відповідно зараз коливання на міжбанківському ринку є дещо більшими, ніж, наприклад, у жовтні. Водночас завдяки сформованим передумовам вони не є загрозливими. Також курсові коливання залишаються значно меншими, ніж до повномасштабної війни”, – сказав Ніколайчук.

Він наголосив, що на сьогодні курс на готівковому ринку, який є важливим для населення, попри певне послаблення гривні наприкінці року, залишається більш стабільним, ніж, наприклад, у IV кварталі 2022 року. У 2023 році офіційний курс гривні відносно долара послабився менш ніж на 4%.

Повернення до фіксованого курсу наразі навіть не розглядається.

“НБУ відійшов від нього свідомо та коли були сформовані належні для цього передумови”, – зазначив Сергій Ніколайчук.

“НБУ має всі можливості забезпечувати курсову стійкість і надалі. У межах режиму керованої гнучкості гривня може як послаблюватися, так і зміцнюватися. Водночас, як свідчить наш досвід періоду 2016 – 2021 років, гнучкий обмінний курс дає нам змогу в довгостроковій перспективі досягати курсової стійкості”, – наголосив він.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: