fbpx

Чому вигідно вирощувати рапс (ріпак)

Економіка 10:24, 05.09, 2019

Рапс є однією з найпоширеніших олійних культур у світі. До нещодавнього часу об’єми його вирощування в Україні постійно зростали. Навіть незважаючи на зниження світового попиту, розвиток рапсоводства лишається стабільним, а провідні гравці аграрного ринку називають культуру стратегічною.

Особливості та переваги ріпака

Ріпак має унікальне походження, адже не зустрічається у дикій природі. Культуру було отримано шляхом схрещування капусти та суріпиці тисячі років тому. Зараз рапс за об’ємом виробництва олійних культур поступається у вітчизняній агропромисловості лише соняшнику і сої.

Область використання ріпака дуже широка:

  1. Виробництво олії із насіння. На цю сферу виділяється до 80% вирощеної в Україні культури. Як продукт харчування олія з рапсу може конкурувати з оливковою і є дуже корисною.
  2. Застосування у хімічній промисловості. Олія ріпака може конкурувати з більшістю масел та тваринних жирів, крім того, її використовують як біопаливо. Біопаливо з рапсу дозволяє знизити використання нафти на зменшити навантаження на довкілля. Олія швидко розкладається і не впливає на стан ґрунтів та водойм.
  3. Зелена маса. Сіно, зелень та трав’яне борошно з культури вважається якісною кормовою базою для великої рогатої худоби.
  4. Медоносна рослина. З одного гектару посівів рапсу бджоли здатні виготовити до 90 кг меду.

Рентабельність виробництва рапсу

До нещодавнього часу рапс вважався однією з найрентабельніших сільськогосподарських культур і з показником 205% перевищував навіть прибутковість вирощування соняшника та сої.

На цей час в Україні об’єми виробництва культури дещо скоротилися на фоні зниження експортного попиту. За кордоном ріпак купували для виробництва біодизелю, популярність якого знизилась через коливання цін на нафтовому ринку.

Незважаючи на це, в Україні та Європі озимий ріпак лишається затребуваним. За даними минулого року, культура займала 873 тис. га посівних площ. Для вирощування необхідні волога, м’яка зима та дотримання агротехнології.

Урожайність рапсу складає 4-6 тонн/га, але для отримання такого результату необхідний ретельний догляд за культурою.

Вирощування культури

Найбільшим попитом користуються гібридні сорти ріпаку – стійкі до захворювань та невибагливі до умов вирощування. Окрім високого попиту та прибутковості, ще однією вагомою перевагою вирощування ріпаку вважається його використання як попередника для озимих зернових культур, адже коренева система рослини гарно структурує ґрунт.

Основною проблемою при промисловому вирощуванні рапсу є його схильність до ураження хворобами. Грибкові збудники здатні знижувати продуктивність культури до 50%, а склеротинія може повністю знищити посіви.

Незважаючи на те, що гібридні сорти вважаються стійкими до захворювань, використання ЗЗР є важливою складовою технології виробництва ріпаку.

До складу системи захисту культури включають використання таких препаратів:

  • Гербіциди для боротьбі з бур’яном;
  • Інсектициди – для боротьби зі шкідниками;
  • Фунгіциди – для боротьби з патогенними мікроорганізмами;
  • Протруйники насіння – для захисту рослин з моменту посіву у ґрунт;
  • Десиканти – для підвищення якості врожаю.

Не менш важливо якісно готувати ґрунт під посіви рапсу, а також обов’язково вносити добрива – азотні, калійні, фосфорні.

За прогнозами експертів у найближчій перспективі посівні площі під рапс можуть зрости до 2 млн га. Культуру досить вигідно не лише експортувати, але й переробляти в готову продукцію для подальшої реалізації.

На правах реклами

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: