fbpx

До обігу потрапили пошкоджені гроші з окупації. Який вони мають вигляд та як захиститися

Економіка 10:14, 30.08, 2022

Щоб грішми не скористалися окупанти, відділення банків на захоплених територіях псують банкноти. Як діяти, якщо вони вже у вашому гаманці

НА ФОТО: Зображення вже виявлених в обігу пошкоджених купюр, переданих банками до регулятора

Національний банк України зафіксував появу у грошовому обігу купюр, викрадених окупантами або мародерами з відділень на окупованих територіях. Такими грішми не можна розраховуватися. 

Ліга розповідає, як викрадені кошти з окупації потрапили до обігу, як їх розпізнати та як уберегти від них свій гаманець.

Чому ці банкноти пошкоджені

Окупація нових українських територій призвела до того, що банки втратили контроль над деякими місцевими відділеннями. В них була готівка, яку банк або міг вивезти до безпечного місця, або не міг і потребував “плану Б” за чітким регламентом. 

“План Б” означає зробити купюру неплатіжною — пояснили LIGA.net у пресслужбі Нацбанку. Тож якщо є ризик захоплення, а працівники банку не можуть вивезти готівку — вони повинні її пошкодити фізично (зафарбувати, зробити сильно зношеною, розрізати тощо).

Після такої процедури ці гроші у касах не прийматимуть. В теорії це має залишити викрадачів із “фантиками”, що знижує цікавість до викрадення.

Існує регламент, за яким ці гроші можна обміняти: якщо їх вдалося вивезти, банк повинен доставити готівку до НБУ разом із відповідним документом. Після перевірки пошкоджені гроші можуть обміняти на придатні для обігу. Але цього не може зробити звичайний громадянин, якому дали здачу зіпсованими купюрами. Про це далі. 

Як виглядають пошкоджені банкноти

Платіжні ознаки банкнот гривні регулюються постановою НБУ №134. Серед найрозповсюдженіших ознак пошкодження, внаслідок яких гривня стає непридатною для розрахунків:

  • розрізання навпіл та знищення однієї частини банкноти;
  • розрізання на дві-три частини з пошкодженням серійних номерів;
  • просвердлювання в банкноті трьох або більше отворів;
  • зафарбовування щонайменше 50% загальної площі банкноти.

Якщо говорити про нещодавно виявлені купюри, то мова про просвердлювання отворів. Саме такі гроші — з трьома-чотирма отворами — вилучили з обігу банки та передали на дослідження до НБУ.

Як вони потрапили в обіг

В НБУ припускають, що пошкоджені банкноти гривні викрали з відділень українських банків, які перебувають на тимчасово окупованих територіях. Як саме вони потрапили на підконтрольну Україні територію, невідомо. Але в Нацбанку знають, що вперше в обіг вони надійшли через термінали самообслуговування в Одеській області.

Головні новини Івано-Франківська і області у Телеграм

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: