fbpx

Інвестиції у мистецтво формують соціальний капітал, вважає голова венчурного фонду Adventures Lab

Економіка 12:58, 16.11, 2021
НА ФОТО: Руслан Тимофєєв: інвестиції у мистецтво допомагають змінювати світ на краще

Колекціонування предметів мистецтва – це захоплення, яке, як правило, асоціюється із заможними людьми. З тими, хто готовий інвестувати у картини, скульптури, книги чи антикваріат так само часто, як у бізнес, нерухомість та інші активи. Справа в тому, що мистецтво – це теж актив, який з часом не знецінюється.

Засновник венчурного фонду Adventures Lab Руслан Тимофєєв переконаний, що придбання артоб’єктів не просто вигідна, а ще й корисна діяльність, від якої виграють і самі покупці, і автори робіт, і культурно-мистецька сфера в цілому.

У минулому столітті ідею інвестування у витвори мистецтва підхопили представники бізнесу. Власники найвідоміших корпорацій, трейдери та інвестори розпочали і продовжують купувати роботи відомих художників. У їхніх колекціях можна знайти полотна Пікассо, Раушенберга, Воргола, Кунса та інших майстрів.

Як приклад Руслан Тимофєєв наводить Чарльза Саатчі, співзасновника колись найбільшої у Великій Британії медіакомпанії Saatchi & Saatchi. Цю людину називають «покровителем мистецтва». Він створив лондонську Галерею Саатчі, де знаходиться унікальне зібрання полотен, написаних сучасниками.

Не стали винятком і власники IT-бізнесів. Співзасновник Microsoft Пол Аллен за життя регулярно відвідував аукціони та витрачав на них рекордні суми, купуючи картини абстракціоністів та імпресіоністів. Окрім того, він відкривав музеї, влаштовував мистецькі виставки, проводив артфестивалі. Сьогодні понад три сотні витворів з його величезної колекції можуть побачити поціновувачі мистецтва з усього світу.

Таким чином, артінвестори прагнуть не просто купувати роботи талановитих живописців та скульпторів, а й активно експонують їх для публіки. Тим самим вони розвивають та популяризують художню діяльність та створюють культурну спадщину.

«Інвестиції в мистецтво – частина роботи над формуванням соціального капіталу. Це не лише пристрасть до історій, які супроводжують кожен твір, а й цінність цих історій для оточуючих», — каже Руслан Тимофєєв.

Засновник Adventures Lab і сам виявляє інтерес до колекціонування, і у своєму захопленні він бачить певну єдність естетики та прагматичного підходу. Купівля артоб’єктів дарує безцінну експертизу у веденні бізнесу, адже за своєю суттю це та сама угода, в якій часом задіяні тисячі, а то й мільйони доларів.

У колекції підприємця є роботи як знаменитих художників, так і зовсім молодих. Останні він порівнює зі стартапами фаундерів-початківців, в які дуже сильно віриш. Завжди чудово спостерігати за тим, як розвивається проєкт, як росте його капіталізація, як він стає впізнаваним на ринку. Аналогічна історія відбувається і з витворами мистецтва.

Завдяки хобі Руслана Тимофєєва офіс Adventures Lab поступово перетворюється на галерею. Наприклад, стіни робочої аудиторії у них прикрашають картини народного художника України Віктора Сидоренка – серія Ultra С, у якій автор зобразив спортсменів-рекордсменів. У зоні кафе висять полотна у стилі поп-арт.

Навіщо розміщувати полотна в офісі? Відповідаючи на це питання, інвестор посилається на міжнародні дослідження, які показують, що людям набагато приємніше повертатися до приміщень, де є картини. З їхньою допомогою в офісному просторі створюється унікальна атмосфера, а якщо тематика підібрана правильно — співробітники отримують порцію натхнення та стимул до креативної, продуктивної роботи.

Також є величезна користь у тому, щоб купувати роботи вітчизняних майстрів та прикрашати ними інтер’єр у своїй компанії. Завдяки цьому українське мистецтво має шанс здобути хорошу репутацію на міжнародній арені.

«Розміщуючи полотна українських художників у своїх офісах, ми не лише допомагаємо авторам, а й знайомимо іноземних партнерів із сучасним мистецтвом України, в результаті підвищуючи вартість цих робіт», — пояснює голова венчурного фонду.

Підбиваючи підсумки, Руслан Тимофєєв згадав про популярну за кордоном філантропічну тенденцію Giving While Living. Її суть полягає в тому, щоб перестати займатися накопиченням і почати жертвувати гроші на розвиток та підтримку ідей та ініціатив, здатних змінити світ на краще. Образотворче мистецтво, на думку інвестора, – це саме та діяльність, користь якої не викликає сумнівів.

Промо

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: