fbpx

Масштабний «Форум соціального партнерства: громади і газовидобуток» провели в Полтаві

Економіка 20:14, 25.11, 2019

Галузевий форум зібрав представників центральної й обласної влади та місцевих громад, експертів, громадськість і газовидобувні компанії. Розповідаємо, про що дискутували на Форумі та які позиції в учасників процесу.

Форум соціального партнерства проходить у Полтаві не випадково. Голова Держгеонадр Роман Опімах назвав Полтавщину «українською Техащиною» і серцем вітчизняного газовидобутку, адже це один з провідних регіонів із запасів та видобутку блакитного палива.

Керівництво держави одноголосно підтримує видобуток газу в Україні

Очільник Держгеонадр упевнений, що збільшення видобутку українського газу дозволить країні досягти енергетичної незалежності. Це також суттєво збільшить надходження до місцевих бюджетів завдяки децентралізації ренти.

Форум соціального партнерства: громади і газовидобуток

Голова правління Асоціації газовидобувних компаній України Наталія Гребенюк підкреслила важливу роль Форуму соціального партнерства для побудови діалогу між галуззю, владою та громадами.

— Галузь розраховує на ефективну співпрацю з регіонами: громадами, місцевим самоврядуванням, громадянським суспільством. Це важливий елемент взаємодії для досягнення спільної мети – збільшення видобутку газу для країни, — під час виступу зазначила Наталія Гребенюк.

Компанії, які входять до Асоціації газовидобувних компаній України, — це вісім найбільших газодобувних компаній. Разом вони видобувають 92 % газу в Україні, створюють близько 26 тисяч робочих місць і забезпечують 8 % надходжень до бюджету держави.

— У цей турбулентний період газовидобувники сподіваються на підтримку держави у сфері фіскальної політики. Вона повинна бути стабільною і послідовною.Також покладаємося на підтримку в регіонах, тому що тут компанії працюють, вибудовують відносини з місцевими громадами, обласними радами. Від того, якими ці відносини будуть, залежить той обсяг газу, який компанії зможуть добувати в Україні, та енергетична безпека України, — сказала Наталія Гребенюк.

Вона також підкреслила, що послідовність курсу на енергонезалежність заявляють Президент Володимир Зеленський та уряд Олексія Гончарука. Як зазначила експертка, озвучений курс уряду на досягнення 40 % збільшення ВВП в п’ятирічній перспективі безпосередньо пов’язаний зі збільшенням газовидобутку.

Форум соціального партнерства: громади і газовидобуток

Про пріоритетність нафто- й газовидобутку неодноразово підкреслював Президент та керівництво уряду: Україна має відмовитися від імпорту енергоносіїв для того, щоб забезпечити зростання економіки. Зокрема, на цьому наголосив радник міністра енергетики та захисту довкілля Артем Петренко.

— У наступні 5 років уряд та парламент мають амбітне завдання: залучити інвестицій більш ніж на 50 млрд доларів США, щоб зростити економіку держави та покращити добробут громадян. Уряд однозначно підтримує розвиток нафтогазовидобувної галузі, — сказав Артем Петренко.

Він зазначив, що для уряду та Міністерства важлива подальша співпраця з громадами та газовидобувними компаніями. Передусім, за словами радника міністра, вона базуватиметься на довірі та гарній репутації газовидобувних підприємств.

На думку члена Комітету ВРУ з питань захисту довкілля, народного депутата Олександра Маріковського, підприємства і зокрема газовидобувні команії нині пішли далі у питанні захисту довкілля.

— Енергетика та довкілля мусить бути збалансованими. Перший етап — встановлення моніторингу з чіткими правилами, другий — формування ефективної податкової політики у сфері захисту довкілля. Потрібно знайти ефективний компроміс, щоб передати майбутньому поколінню потужну економіку, енергетично сильну державу та стан довкілля, не гірший, ніж сьогодні, — пояснив Олександр Маріковський.

Позиція уряду та парламенту полягає в тому, що стабільність правил гри є основним фактором для залучення інвестицій. Як було публічно заявлено, стимулювальний чинник повинен лишатися.

Стабільний розвиток регіонів залежить від того, як громади використовують рентні кошти

В Україні понад 10 регіонів, які отримують рентні кошти з видобутку вуглеводнів: по 2 % потрапляють у обласний та районні бюджети, 1 % отримують бюджети сільських, селищних та міських рад, на території яких видобувають газ. Об’єднані громади отримують 3 % ренти від видобутку вуглеводнів на своїй території.

Народний депутат України Ольга Бєлькова — один із авторів ініціативи, яка призвела до розподілу ренти на місця. Вона вважає, що ренті кошти варто вкладати у довгострокові проєкти, оскільки ті в результаті принесуть більше розвитку громадам.

Форум соціального партнерства: громади і газовидобуток
Ольга Бєлькова

— Для мене стратегічний напрям — освіта. Хочу щоб керівництво регіонів започатковувало стипендіальні програми, вкладало в навчання мешканців, щоб ті отримували роботу в газодобувних компаніях. Природні ресурси вичерпні, тому варто вкладати кошти в енергозбереження й енергоефективні проєкти. Якщо на ренту будуватимуть виключно дороги, цей експеримент закінчиться нічим, — підкреслила Ольга Бєлькова.

Одним із учасників форуму стала й найбільша газовидобувна компанія України АТ «Укргазвидобування».

— Акціонерами АТ «Укргазвидобування» ми вважаємо всіх громадян України, тому повинні звітуватися перед ними та надавати інформацію про те, що робить компанія і як. Ми видобуваємо на більшій частині території України. Зокрема, це Харківська, Полтавська області та регіони Західної України, — пояснив присутнім фінансовий директор АТ «Укргазвидобування» Євген Палєнка.

Компанія «Укргазвидобування» видобуває 73 % усього обсягу блакитного палива в Україні. При цьому аж 40 % — саме на Полтавщині. Крім того, у регіоні дістають із надр землі майже 71 % всього конденсату і 65 % всієї нафти. На Полтавщині працює філія компанії — ГПУ «Полтавагазвидобування». Завдяки видобутку, громади та область отримують ренту.

Форум соціального партнерства: громади і газовидобуток

— За десять місяців цього року Група Нафтогаз, в яку входить АТ «Укргазвидобування», сплатила майже 90 млрд грн податків. 59 % з них (52,7 млрд грн) сплатило «Укргазвидобування». Більша частина цих податків — рентна плата. Харківська і Полтавська області — лідери в отриманні цих коштів, — розповів фінансовий директор АТ «Укргазвидобування» Євген Палєнка.

Під час виступу Євген Палєнка запевнив, що для компанії, як і для громад, важливо розвивати регіони, де видобувають вуглеводні, бо це вакансії для місцевих жителів. Для цього АТ «Укргазвидобування» нарощувати темпи видобутку, адже чим більший видобуток, тим більша рента. Нині вже є приклади територій, в яких можна побачити якісні зміни. Усе завдяки додатковим надходженням, які в деяких ОТГ сягають 50 % від загального бюджету громади.

Довідка. «Форум соціального партнерства: громади і газовидобуток» — це платформа для діалогу представників газовидобувних підприємств і громад, на території яких ведеться газовидобуток. Його мета — почути, як живе регіон та розвивається галузь, обговорити співробітництво громад і газовидобувників, поділитися досвідом та планами на майбутнє.

Серед учасників заходу — представники державної влади та органів місцевого самоврядування, народні депутати України, фахівці громадських організацій та галузевих вузів, а також представники найбільших газовидобувних підприємств, які працюють на Полтавщині: АТ «Укргазвидобування», ДТЕК Нафтогаз, Smart Energy, GEO ALLIANCE GROUP, Burisma Group та Полтавська газонафтова компанія.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: