На Прикарпатті фактичні надходження податку на доходи фізичних осіб за перше півріччя 2024 року склали 3,2 млрд грн. Протягом першого півріччя 2024 року місцеві бюджети Івано-Франківської області недоотримали понад 700 млн грн ПДФО, що становить майже 20% від загального обсягу цього надходження супроти відповідного періоду минулого року.
Про це повідомив виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України, експерт з бюджетних питань Юрій Стефанчук, пише КУРС.
На думку експерта, ця ситуація має серйозні наслідки для місцевих громад, які змушені зменшувати витрати на важливі сфери, такі як інфраструктурне обслуговування, освіта, медицина та соціальна допомога. Юрій Стефанчук звернув увагу, що попри це громади Прикарпаття продовжують оперативно реагувати на запити військових та не зупиняють підтримку Сил оборони України.
Незважаючи на вилучення «силового» ПДФО з місцевих бюджетів, громади Прикарпаття із запланованих у місцевих бюджетах понад 900 млн грн на підтримку Сил оборони витратили понад 200 млн грн. З них приблизно 160 млн грн на закупівлю дронів.
“Асоціація міст України активно виступила проти зменшення доходів територіальних громад, передбаченого Бюджетною декларацією на 2025–2027 роки, яка була схвалена урядом 28 червня 2024 року, – розповів Стефанчук. – Це рішення викликало обґрунтовані застереження щодо фінансової стійкості і можливостей місцевих громад забезпечити потреби своїх мешканців. Тому вдячні народним депутатам України, які, розуміючи роботу на місцях, не підтримують зменшення доходів у місцевих бюджетах наступного року”.
Також днями відбулося засідання правління Асоціації міст України, де обговорювали необхідність розробки алгоритмів повернення “силового” ПДФО в бюджети громад, щоб забезпечити їх фінансову стабільність і здатність виконувати соціальні та економічні функції.
Експерт поінформував, що для громад Прикарпаття повернення “силового” ПДФО становитиме понад 300 млн грн. І це йдеться тільки про оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних поліцейськими, ДСНС, Службою безпеки України та іншими особами рядового і начальницького складу.
“Ця ситуація вимагає комплексних рішень від уряду та місцевих влад, спрямованих на забезпечення фінансової стійкості та розвитку регіонів в умовах війни і великої економічної нестабільності. В складні часи прості рішення не працюють”, – підсумував Стефанчук.
Нагадаємо, минулого року ВРУ забрала “військовий” ПДФО з місцевих громад до держбюджету.