2500 доларів для реалізації стартапу “ZIGRIWAY – паливні брикети з кавової гущі” отримає громадська організація “Нуль відходів Івано-Франківськ”. Вона перемогла у конкурсі стартапів другої хвилі Бізнес академії від Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.
Про це в ефірі Суспільного розповів керівник проєкту, голова громадської організації “Нуль відходів Івано-Франківськ” Михайло Веклин.
З його слів, ця ініціатива спрямована на те, щоб зменшити вплив органічних відходів на довкілля.
“В Івано-Франківську є багато закладів харчування, які під час своєї діяльності генерують органічні відходи, в тому числі й кавову гущу. Ми націлені на те, щоб збирати цю гущу із закладів і перетворювати її на цінний енергетичний ресурс. Будемо створювати кавові брикети та спрямовувати їх на опалення приміщень. Така технологія уже є у світі, деякі країни цим користуються. Ми хочемо перейняти їхній досвід і створити тут щось екологічне і корисне для громади”, — каже Михайло Веклин.
Брикети з кавової гущі можна використовувати у твердопаливних котлах замість дров чи палетів з вугіллям. На думку Михайла Веклина, ці брикети є більш екологічними, виділяють менше шкідливих сполук.
За його словами, в середньому івано-франківські кафе та ресторани щомісяця генерують стільки відходів кави, що її вистачить на опалення 145 домогосподарств площею 100 м².
Керівник проєкту каже, що організація “Нуль відходів Івано-Франківськ” укладе угоди із закладами харчування і щотижня кур’єр забиратиме у них кавову гущу. За виграні гроші учасники ініціативи придбають обладнання для виготовлення кавових брикетів та велосипед з причепом, яким вивозитимуть відходи.
Михайло Веклин говорить, що до збору кавової гущі можуть долучитися усі охочі містяни
“Для цього не потрібно змінювати свій побут. Достатньо просто не викидати кавову гущу після випитого горнятка, а збирати у відерце чи банку і приносити нам щотижня на громадську сортувальну станцію RE:space. Головне, щоб це була чиста гуща, без додаткових домішок, без залишків вологи. Під час збирання вона повинна бути щільно закрита, щоб туди не потрапляло повітря. Тоді вона добре зберігатиметься”, — розповідає керівник громадської організації “Нуль відходів Івано-Франківськ”.
Як повідомила Суспільному координаторка проєкту “Глобальна інноваційна програма чистих технологій для малих і середніх підприємств в Україні” Валентина Якубів, на другу хвилю Бізнес академії Прикарпатського університету конкурсна комісія отримала 20 проєктів екоініціатив. На першу, яка відбулася у липні, – 75. Комісія обрала по одному переможцю з кожної хвилі. Кожен отримає на реалізацію 2500 $.
“Під час першої хвилі переміг проєкт “Тарілка”, — каже Валентина Якубів. — Його ідея полягає у тому, щоб забезпечити логістику передачі їжі потребуючим, термін якої наближується до кінця. Це львівський проєкт, який вже працює і потребував удосконалення. Дуже хороший проєкт, тож ми запропонували розширити його і на Івано-Франківщину”.
За словами науковиці, Бізнес академія реалізовується в межах Регіонального акселератора GCIP для інновацій, технологій та стартапів у Івано-Франківській області. Він створений цьогоріч на базі Прикарпатського національного університету за підтримки Організації Об’єднаних Націй з промислового розвитку (UNIDO).