fbpx

Прозора вигода: етапи прийняття Закону України «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях»

Економіка 15:57, 02.04, 2020

Про основні кроки прийняття Закону України «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях» і на якому етапі «прозорість системи» розповіли голови громад, представники газовидобувних компаній та громадськості.

В Україні зазвичай газ видобувають на території селищ і громад. Як показує практика, у них раніше не було навіть медпунктів, стан доріг бажав кращого, а освітні заклади потребували серйозних вливань. Громади збиралися, щоб вирішувати поточні питання та шукали, де отримати додаткові надходження. До прийняття Закону «Про децентралізацію ренти» у місцеві бюджети громади співпрацювали з газовидобувними компаніями виключно на рівні соціальних угод. Адже галузь сплачувала податки до центрального бюджету.

— У нас із компаніями рідко вдавалися дружні стосунки. Були постійні скарги про шумну діяльність, екологічний вплив. Ми якби співіснували паралельно. Вони окремо, ми окремо, — згадує голова Коломацької об’єднаної територіальної громади Євген Почечун.

Прозора вигода – Закон про ІПВГ

Час аналізувати та планувати!Як вдалося прийняти Закон про забезпечення прозорості у видобувних галузях? Давайте пригадаємо, що зроблено, чому звітування компаній є важливим, і над чим необхідно працювати далі, аби процес впровадження ІПВГ не зупинявся…EITI Ukraine/ ІПВГ в УкраїніUSAID Ukraine – USAID УкраїнаМіністерство енергетики та захисту довкілля УкраїниКабінет Міністрів України

Опубліковано DiXi Group Четвер, 26 березня 2020 р.

Для забезпечення та формування «прозорості» галузі громадські організації України у сфері енергетики та питань сталого розвитку об’єдналися в Асоціацію «ЕнергоТранспарентність». Спільно шукали інструменти вирішення проблем.

Читайте також: Прозорі надра: 5 корисних сервісів

У 2013 році Україна приєдналася до Ініціативи прозорості видобувних галузей — ІПВГ. Цей міжнародний стандарт вимагає від країни відкривати інформацію про видобуток. Для ефективної роботи створили багатосторонню групу, яка мала сприяти процесу. До неї увійшли представники уряду, компаній і громадського сектору, зокрема DiXi Group.

— Майже на кожних публічних заходах ми пояснювали урядовцям: давайте просувати цю ініціативу. Необхідно показувати, що робиться у секторі видобутку нафти і газу, — ділиться президент аналітичного центру DiXi Group Олена Павленко.

Так, уже у 2015 році завдяки донорам і національному секретаріату ІПВГ вдалось опублікувати перший звіт. Однак на перших порах не усі компанії погоджувалися відкрити інформацію. Тому ідею вирішили закріпити на рівні закону. За підтримки донорів громадської організації спільно з парламентарями розробили та зареєстрували такий проєкт закону. У 2018 році після кількох провалів голосування у Парламенті, перемовин із депутатами закон усе ж прийняли. Уже в листопаді його підписали. Однак уряд ще має прийняти вторинне законодавство, аби він запрацював.

— Тобто звичайні громадяни зможуть без будь-яких проблем відкрити звіт і побачити, що загалом відбувається у компаніях. Що важливо, які є доходи, платежі та яка ситуація в них у регіоні, — говорить менеджер зі зв’язків з органами влади АТ «Укргазвидобування» Володимир Кушіль.

Коли громади отримали інформацію про видобуток, вони почали вести діалог із компаніями.

— Дуже зручно, коли вся інформація прозора та доступна. У будь-який час є можливість дізнатися про стан речей у компаніях. Тобто ми почали спілкуватися, цікавитися, у кого які справи та потреби. Мати доступ до цієї інформації важливо для планування подальшого бюджету. Зараз завдяки децентралізації ренти ОТГ почали отримувати надходження від діяльності газовидобувних компаній на їхніх територіях — 3%. А це означає, що для нас важливо розуміти, на що нам розраховувати при плануванні бюджету, — додає Євген Почечун.

Ще одним вагомим здобутком прийнятого закону є можливість, яка з’явилася в органів влади, суспільства та потенційних інвесторів для отримання інформації про ситуацію у видобувному секторі країни та оцінки політики держави у сфері надрокористування.

Українську ініціативу підхопили й інші країни. Адже український закон вважається одним із найбільш якісних і комплексних. DiXi Group отримує запити з проханням поділитися напрацюваннями, які можуть стати основою законодавства у країнах світу.  Закон впроваджує міжнародний стандарт прозорості. А більша прозорість — це зменшення корупції, діалог і довіра між громадами та компаніями, що ведуть до підвищення рівня життя населення видобувних регіонів.

Варто відмітити, що газовидобувні компанії України активно підтримують запровадження Ініціатив прозорості газовидобувних галузей. Вони є активними учасниками ініціатив, які висвітлювала Асоціації «Енерготранспарентність». До прикладу, нещодавно представники компаній долучились до тестування онлайн-платформи EITI, головна мета якої – зберігати інформацію про галузь та діяльність компаній у відкритому доступі на електронних ресурсах.

 Довідково:

Ініціатива прозорості видобувних галузей (ІПВГ) – це  незалежний і добровільно підтримуваний на міжнародному рівні стандарт забезпечення прозорості, який впроваджується у 53 країнах світу.

В Україні органом, відповідальним за впровадження ІПВГ і підготовку Звітів, є Міністерство енергетики та захисту довкілля України.

 За матеріалами DiXi Group

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: