fbpx

Сергій Карташов: Ефективні інвестиції – це постійна взаємодія з фаундерами задля загального успіху

Економіка 18:07, 01.12, 2021
НА ФОТО: Senior Partner технологічного проекту Roosh Сергій Карташов

Інвестування — це наскільки вигідна, настільки ж ризикована діяльність. Кожне вкладення в проєкт може або призвести до великих грошових втрат, або вилитися в успішний, прибутковий бізнес з мільярдною капіталізацією. Про те, який шлях проходять інвестори у пошуках свого «єдинорога» та які помилки вони роблять у процесі, розповів Senior Partner технологічного проєкту Roosh Сергій Карташов.

Перспективи на ринку інвестицій

За останні десять років обсяги венчурних вкладень збільшилися вдвічі. Лише у першій половині 2021 року загальна сума інвестицій у молоді інноваційні проєкти становила 290 мільярдів доларів, повідомляє експерт. Підприємці шукають «єдинорогів» — сподіваються, що профінансований ними бізнес отримає оцінку в 1 мільярд доларів або вище і стане в один ряд з компаніями, які вже досягли таких висот.

Сьогодні на ринку 900 стартапів із мільярдною капіталізацією. При цьому 300 із них отримали заповітний статус буквально за останній рік. Це говорить про те, що практично щодня у світі з’являється ще один «єдиноріг». На перший погляд, перспективи здаються чудовими. Однак реальність така, що успіх усміхнеться далеко не всім командам.

«За сотнями успішних історій приховані тисячі провалів. За даними PwC, у 2017 році лише один із десяти проєктів на ринку став прибутковим. За чотири роки тенденція не змінилася», – пояснює ситуацію Сергій Карташов.

Насправді інвестори змушені пройти через цілу низку безплідних вкладень, перш ніж знайдуть проєкт, який не просто окупиться, а й принесе дохід. Мало хто підозрює, що дуже багато визнаних компаній переживали провали.

Наприклад, творці хмарного сервісу Restream, що сьогодні оцінюється у 250 мільйонів доларів, не зуміли витягнути свій перший бізнес. Вони намагалися створити майданчик для трансляції вебінарів Tutorsband і навіть витратили на реалізацію цієї ідеї близько 500 тисяч доларів ангельських інвестицій. На жаль, стартап розвалився через чотири роки свого існування.

Фатальні помилки інвесторів

Причини краху прокту можуть бути різні, розповідає Сергій Карташов. Наприклад, у випадку з українським Tutorsband негативно позначився той факт, що їхній продукт вийшов на ринок раніше, ніж варто було б. Для стартаперів це, безумовно, комплімент, адже вони створили революційну ідею. Тим часом для інвестора це втрата фінансів, оскільки справа надто довго не окупається.

Також трапляються випадки, коли у фаундерів недостатньо експертизи у веденні бізнесу. Наприклад, вони можуть грамотно організувати команду, правильно делегувати у ній повноваження і мотивувати співробітників. Але або не розуміють, як капіталізувати проєкт, або немає навичок ефективного просування ідеї.

Нарешті, дуже серйозний і недооцінюваний момент — відсутність юридичної грамотності у засновників стартапу. Команда має бути готова до непередбачуваних кризових потрясінь, до судових позовів, розбиратися в правовій системі країни реєстрації бренду та юридичних тонкощах того сектора, в якому вона працює.

Як приклад Сергій Карташов навів український проєкт Titanovo, який спеціалізувався на ДНК-тестах:

«На той момент, коли компанія отримала повістку до суду від великого американського конкурента, її продаж досягав одного мільйона доларів. Після вимушеного закриття засновник проєкту заявив, що його витвір «затопила торпеда судового позову». Але разом зі стартапом на дно йдуть його інвестори. Про це не варто забувати».

Підведення підсумків

Підсумовуючи сказане вище, партнер Roosh ще раз підкреслює важливість вибору якісної, добре організованої та надійної команди, яка стоїть за створенням проєкту. Їхня ідея має бути не лише життєздатною, а й актуальною для свого часу, щоб викликати інтерес у споживача.

Успішність вкладення залежить від того, наскільки сам інвестор упевнений у своїй експертизі. Не варто вибирати незнайому галузь, оскільки нерозуміння того, як влаштований конкретний ринок, точно не зіграє на руку вкладнику.

«Завдання інвестора здається легким лише на перший погляд — дати грошей. Насправді ефективні інвестиції — це постійна взаємодія з проєктами з метою досягнення загального успіху», — упевнений Сергій Карташов.

Промо

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: