fbpx

Ситуація на Калуській ТЕЦ критична: Перша енергетична асоціація України звернулася до Міненерго

Економіка 10:00, 08.09, 2021

6 вересня громадська спілка «Перша енергетична асоціація України» направила звернення до Міністра енергетики України Генріха Галущенка та голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Валерія Тарасюка. Йдеться про кризову ситуацію у торговій зоні «Острів Бурштинської ТЕС», яка створює передумови для дестабілізації роботи всієї енергосистеми України». Спілку непокоїть, що на ДП «Калуська ТЕЦ-НОВА» немає запасів вугілля перед входом в опалювальний сезон.

«31 серпня цього року через відсутність вугілля на складах вимушено зупинилася «Калуська ТЕЦ-НОВА». Станом на ранок 2 вересня 2021 року на складі цієї ТЕЦ у наявності було всього 1,9 тис. тонн вугілля. Відставання від оновленого помісячного графіка накопичення вугілля для теплоелектростанцій і теплоелектроцентралей, затвердженого Міненерго, становить 23,6 тис. тонн. Необхідно мати на увазі, що літній пік виробництва електричної енергії генерацією з відновлювальних джерел енергії, зокрема СЕС (сонячні електростанції. — Авт.), закінчився, що підвищує необхідність роботи ДП «Калуська ТЕЦ-НОВА» для покриття попиту на електричну енергію в «Острові». У поєднанні з фактором неможливості імпорту електроенергії з країн ЄС з огляду на величезну різницю у цінах така ситуація є критичною і вимагає негайного реагування з боку Регулятора і Міненерго», — йдеться в зверненні «Першої енергетичної асоціації України».

У листі вказано на те, що в Україні, як і на світових ринках, вугілля стрімко дорожчає: з 68 доларів США на початок року до 150 доларів США за тонну станом на сьогодні, пишуть Вікна.

«На українському ринку ціна вугілля так само має тенденцію до зростання: на даний час ціни зросли до 2100-3100 грн/тонну (без ПДВ та логістичних витрат). При цьому собівартість роботи ТЕЦ і ТЕС на вугіллі за такими цінами істотно перевищує граничні ціни, які діють в торговій зоні «Острів Бурштинської ТЕС». Наприклад, орієнтовна собівартість виробництва електричної енергії ДП «Калуська ТЕЦ-НОВА» при ціні вугілля 2500 гривень за тонну (з врахуванням логічних витрат) становить 2065 грн/МВт-год , що вище рівня не тільки нічного, але й денного прайс-кепа», — йдеться у зверненні.

На думку асоціації, продовження практики цінових обмежень в умовах збитковості виробництва електроенергії, подальше зволікання з прийняттям заходів «з великою вірогідністю призведуть до віялових відключень електроенергії в «Острові».

Ще одна проблема — погашення накопиченої заборгованості, передусім НЕК «Укренерго» перед виробниками електроенергії:

«Наявність непогашеної заборгованості за вироблену електричну енергію є особливо неприпустимою у період підготовки до проходження осінньо-зимового максимуму навантажень 2021/2022 років. Саме зараз ТЕЦ і ТЕС найбільше потребують фінансових ресурсів, щоб накопичити паливо для виробництва електричної і теплової енергії, адже закупівля палива відбувається на умовах передоплати».

Перша енергетична асоціація просить голову НКРЕКП і міністра енергетики невідкладно вжити заходи для врегулювання проблеми. А саме:

  • відмінити або суттєво підвищити максимальні граничні ціни на електроенергію у торговій зоні «Острів Бурштинської ТЕС»;
  • вирішити погашення заборгованості на балансуючому ринку;
  • прискорити впровадження допоміжної послуги «Плата за резервну потужність», застосування якої призупинить вимивання обігових коштів у генкомпаній ТЕС і ТЕЦ та сприятиме стабілізації цінової ситуації на ринку електричної енергії без застосування цінових обмежень.

Раніше повідомлялося, що Калуська ТЕЦ зупинилася і 600 людей можуть втратити роботу.  

В офіційному коментарі ТЕЦ стверджує, що ситуація контрольована.

ТЕЦ поінформувала громадськість, що здійснює виробництво власної продукції та відпуск її контрагентам у межах чинних договірних відносин, окремі ускладнення в частині забезпечення вугільною продукцією теплоелектроцентралі були зумовлені наслідками залізничної аварії поблизу станції Глинна-Наварія Львівської залізниці, яка мала місце 26.08.2021 року, а накопичення вугільної продукції для забезпечення проходження у місті Калуші осінньо-зимового опалювального сезону 2021-2022 років здійснюється у відповідності до Програми (Плану) накопичення вугілля до опалювального сезону.

Проте, судячи з відкритих даних офіційного сайту Міністерства енергетики України — інформації щоденного стану накопичення вугілля на складах ТЕС та ТЕЦ, план накопичення вугілля Калуська ТЕЦ не виконує.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: