Індустріальний парк планують створити на території колишнього заводу «Карпатнафтомаш» у житловому мікрорайоні «Підгірки».
Свого часу цілісний майновий комплекс заводу викупило ТОВ «ЧАС». У 2008 році власник майна також викупив землю — загалом понад 18 га. Зараз земельна ділянка розділена на п’ять частин. Для того щоб залучити інвесторів, компанія-власник землі і приміщень планує створити тут індустріальний парк. Компанія вже подала документи до Міністерства економіки для реєстрації індустріального парку «Калуш індастріал хаб».
11 серпня у Калуші провели нараду щодо створення індустріального парку. Як повідомив начальник управління економічного розвитку міста Юрій Соколовський, на адресу Калуської міської ради надійшов лист від Мінекономіки для перевірки документації, яка потрібна для включення індустріального парку до реєстру. На нараді йшлося про три необхідні умови для реєстрації індустріального парку, інформують “Вікна”.
Перша — загальна площа земельних ділянок — не менше 15 га. З цим проблем немає, оскільки площа є більшою, а земля — промислового призначення.
Друга умова — відсутність цілісного майнового комплексу на земельних ділянках. Тут також перешкоди відсутні: майновий комплекс колишнього заводу зареєстрований як окремі виробничі приміщення.
Третя умова — земельні ділянки мають бути придатними для промислового використання з врахуванням містобудівних умов на обмежень. Як виявилося, територія колишнього «Карпатнафтомашу» не має умов і обмежень. Для цього потрібно виготовити або проєкт детального планування території, або схему зонування території. Зійшлися на схемі зонування — вона охоплює більшу територію, оскільки розробляється не на окремі ділянки, а поквартально на 40-50 га, і при цьому, на відміну від ПДП, не деталізує розташування і параметри споруд, а отже не буде таких обмежень для майбутнього інвестора. Містобудівні умови та обмеження, в свою чергу, дозволять визначити санітарно-захисні зони та можливість використання території для розміщення того чи іншого виробництва.
Замовником схеми зонування території може бути лише міська рада, а виготовлення документації триватиме щонайменше чотири місяці.
Як ішлося на нараді, ініціатори створення індустріального парку вивчатимуть можливість його реєстрації на проміжному етапі розроблення містобудівної документації — для пришвидшення процесу.
Міська влада створення індустріального парку у Калуші підтримує, адже це перспектива відкриття нових виробництв, створення робочих місць та збільшення доходів бюджету.
Щодо ініціаторів, то статус індустріального парку дасть можливість залучати на виробничий майданчик, який пустує, нових інвесторів та отримати певні переваги. Так, зараз у Верховній Раді України розглядають законопроєкт “Про внесення змін до Закону України “Про індустріальні парки” (у першому читанні його вже підтримали). У ньому передбачені:
- компенсація керуючим компаніям та ініціаторам створення індустріальних парків – суб’єктам господарювання та учасникам індустріальних парків 50% витрат на підключення та приєднання до електромереж;
- компенсація учасникам індустріальних парків частини відсоткових платежів за кредитами залежно від частки експорту продукції власного виробництва у загальному доході від їх господарської діяльності;
- часткова компенсація інвестицій учасників індустріальних парків у створення виробництва, здійснених протягом перших трьох років господарської діяльності в межах індустріального парку, тощо.
Нагадаємо, в 2018 році Калуська міська рада прийняла рішення, яким підтримала створення індустріального парку «Оріана». Під нього планували виділити 47 гектарів землі строком на 50 років. Відповідно до концепції індустріального парку «Оріана», очікувалися інвестиції на рівні 1-1,5 млн доларів США на один гектар території парку, створення вже в 2019 році 280 нових робочих місць, а до 2025-го — 1010. Проте Мінекономіки не включило цей парк до реєстру.
Додамо, лише включення парку до реєстру забезпечує його державну підтримку. На сайті Міністерства економічного розвитку оприлюднено поточний реєстр індустріальних парків — загалом в Україні станом на 11 серпня їх є 52, в тому числі 6 — зареєстровані в 2021 році. Останній індустріальний парк — на території Мостиської міської ради Львівської області — був внесений до реєстру 2 серпня.