fbpx

Вільний ринок чи протекціонізм: у Франківську обговорили експортні перспективи деревообробної галузі

Економіка 17:13, 09.10, 2024

«Додана вартість у деревообробній промисловості: ключ до розвитку та експортного потенціалу», – на таку тему в Івано-Франківській торгово-промисловій палаті відбувся п’ятий, завершальний, круглий стіл в межах проєкту «USAID підтримує Івано-Франківську ТПП у проведенні курсу тренінгових та консультаційних послуг для менеджерів з експорту», повідомили КУРСу в ТПП.

Учасники круглого столу, серед яких було близько п’ятдесяти керівників підприємств деревообробної галузі західних регіонів України, керівники та представники митниці, податкової служби, місцевої та регіональної влади, обговорили поточний стан та проблеми деревообробної промисловості з огляду на їх роль у підвищенні експортного потенціалу України.

Івано-Франківська торгово-промислова палата - дискусія про експорт в деревообробній галузі

Голови Держлісагентства з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Валентин Бачурний та директор Департаменту розвитку та інвестицій ДП «Ліси України» Віктор Бусько розповіли про державну політику та перспективи розвитку галузі та відповіли на запитання підприємців.

Директор ТОВ «Уніплит», одного із лідерів в експорті продукції в галузі, Юрій Дубас розповів про загальні проблеми підприємств-деревообробників: «Перша проблема, – кадрове питання. Близько п’ятдесяти наших працівників мобілізовані. Ми розуміємо необхідність і підтримуємо наших захисників, але проблема кадрів залишається. Друга проблема – енергозабезпечення та відключень електрики. Наступна проблема, з якою ми стикнулися свого часу, – це блокування кордонів деякими нашими сусідами, що привело навіть до втрати частини покупців, втрати ринку. Ще одне важливе питання – питання доступу до сировини та цін».

Головними проблемами галузі, на думку керівників підприємств, є:

  • дефіцит кваліфікованих кадрів, що пов’язано із мобілізацією чоловіків та виїздом за кордон жінок,
  • питання доступу малого та середнього бізнесу галузі до закупок деревини через аукціони,
  • питання ціноутворення, зокрема формування початкової ціни на деревину на біржах, яке, на думку підприємців, є незрозумілим та часто необґрунтованим,
  • питання доцільності торгівлі на аукціонах такої сировини як тріска та тирса, що ускладнює доступ до ринків продавцям та завищує ціни для покупців сировини.

Деякі підприємці під час обговорення проєкту Закону про ринок деревини висловлювали пропозицію повернутися до практики двосторонніх договорів між продавцями та покупцями деревини. Вони аргументували це тим, що ДП «Ліси України» діє як монополіст і не надає чітких пояснень щодо механізму формування стартових цін лотів на аукціонах. Однак більшість учасників круглого столу погодилися, що з огляду на вимоги Євросоюзу та необхідність розвитку ринкових відносин у галузі така практика виглядає сумнівною та не має перспектив у майбутньому.

Підприємець Ілля Гоголь, який представляє виробника меблів торгової марки «Гайдалка», поділився проблемами малих та середніх підприємств галузі: «Як місцевому невеликому виробнику боротися на біржах з великими підприємствами? Як закупити круглу деревину, яка є сировиною для виробництва, за цінами, які дозволять бути конкурентними на зовнішніх ринках? Адже лоти на аукціонах часто є недоступними для малого виробника: лоти дуже великі, на які коштів в малого підприємства немає».

За словами підприємців, на ті нечисленні лоти з меншими об’ємами деревини є велика конкуренція: «Ціни по цих малих лотах є високими, адже нам необхідно закупити сировину, і тут йде надмірна конкуренція. Натомість на великих лотах конкуренції такої немає. Отже, великі підприємства отримують цінову перевагу».

Директор Департаменту розвитку та інвестицій ДП «Ліси України» Віктор Бусько, відповідаючи на питання підприємців, запевнив, що позиція малого деревообробного бізнесу буде почута і лоти з меншими об’ємами деревини будуть створюватися в більшій кількості.

Круглий стіл проведено Івано-Франківською торгово-промисловою палатою в рамках Проєкту “USAID підтримує Івано-Франківську ТПП у проведенні курсу тренінгових та консультаційних послуг для менеджерів з експорту”, який реалізується за підтримки Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: