У червні, згідно з опублікованими Держстатом даними, в Україні пришвидшилася інфляція. У річному вимірі за підсумками місяця її рівень становив 4,8% проти 3,3% у травні. Споживчі ціни за місяць зросли на 2,2%, що стало найвищим показником за перші шість місяців року.
Що подорожчало у червні
Найбільше підвищилися ціни на яйця — 15,5%. Суттєві зміни вартості відбулися в категорії оброблених продовольчих товарів, таких як:
- цукор — 3,2%;
- олія — 1,4%;
- риба — 1,2%
- молоко та сир — 1,5%
- хліб — 1,1%.
Зросли також ціни на алкоголь та тютюнові вироби, транспортні послуги, освіту, охорону здоров’я, зв’язок.
Через інфляційний тиск українці менше витрачали на розваги та подорожі, рідше відвідували кафе та ресторани, майже не здійснювали незапланованих покупок. Крім того, як повідомили експерти сайту codes.com.ua, який інформує про актуальні знижки в інтернет-магазинах, зріс запит на промокоди, які забезпечують зниження цін на харчові продукти.
Основною причиною підвищеного попиту на знижкові промокоди, вважає експерт інформаційного ресурсу Codes Андрій Лазаускас, стала їх гнучкість: пропозиції продавців охоплюють практично всі категорії товарів та послуг. Важливо й те, що знижки за промокодом діють на постійній основі.
Опосередковано зміна цін на продукти стала причиною більш активного застосування промокодів, які забезпечують зниження вартості промислових товарів та окремих послуг. Гроші, зекономлені на придбанні одягу, взуття, засобів гігієни чи побутової хімії, споживачі витрачають на продукти та комунальні послуги. Їх вартість від початку року зросла на 4,3%.
Найвищі споживчі ціни у червні були в Закарпатській та Миколаївській областях, а найнижчі — у Харківській та Полтавській.
Причини цінового стрибка
Найбільший вплив на ріст цін справило подорожчання електроенергії, яке викликало збільшення витрат виробників продукції. На посилення інфляційного тиску вплинули також податкові зміни, курсові валютні коливання, збільшення фонду оплати праці через дефіцит робочої сили.
Щодо окремих категорій, як зауважують експерти-економісти, то основною причиною подорожчання яєць стало скорочення виробництва та спекотна погода. А ціни на тютюнові вироби зросли у зв’язку з боротьбою з тіньовим сектором. Активізація експорту молочної продукції призвела до підняття цін на внутрішньому ринку.
У липні, згідно з прогнозами, інфляція продовжить зростати. Витрати бізнесу на оплату праці та електроенергію збільшаться, ефект від торішнього врожаю вичерпається, почнуть діяти нові акцизи на пальне. Подорожчають харчові продукти, промислові товари, транспортні послуги, вивіз сміття, обслуговування житла.
На кінець року інфляція, як вважає НБУ, досягне рівня 8,5%. Хоча ще місяць тому в Нацбанку називали цифру 8,2%.
Реклама