Підвищення з 1 червня цього року тарифу на електроенергію для населення є вимушеним кроком і пов’язане з підготовкою енергосистеми до наступної зими, заявив міністр енергетики України Герман Галущенко.
За його словами, масштабна кампанія з ремонту та відновлення пошкоджених унаслідок російських обстрілів генерації та електромереж, яка відбувається нині, потребує фінансування.
«Причина підвищення єдина – це обстріли нашої енергосистеми…Окрім того, що нам треба відновлюватися, ми також втратили великий обсяг генерувальних потужностей, за допомогою яких ми підтримували пільговий тариф. Це Каховська станція, Запорізька. Сьогодні ситуація критична. Ми шукали різні варіанти, щоб підготуватися до наступного опалювального сезону. Якщо ми зараз цього не зробимо, то наступної зими матимемо проблеми зі світлом, не зможемо підготуватися до наступної зими. Ми відпрацювали з НРКЕКП різні розрахунки та знайшли мінімально можливе підвищення, щоб підтримати енергосистему та підготуватися до наступної зими», – пояснив міністр в ефірі національного телемарафону.
Галущенко наголосив, що це є питанням виживання енергосистеми і підготовки до наступної зими.
Кабінет Міністрів на засіданні 30 травня підвищив з 1 червня тариф на електроенергію для населення до 2,64 грн/кВт-год.
Наразі тариф для населення становить 1,44 грн/кВт-год за умови місячного споживання 250 кВт-год і 1,68 грн/кВт-год (з ПДВ), якщо обсяги споживання більші.
З початком повномасштабного вторгнення Росії виручка Укренерго та обленерго впала приблизно на 30 відсотків, бо в умовах війни енергетичні компанії втратили частину генерації та споживачів. Це і стало причиною підняття тарифу на електрику, заявив в свою чергу в ефірі Свобода. Ранок голова правління Національної енергетичної компанії «Укренерго» Володимир Кудрицький.
«Ми втратили частину генерації і також частину споживачів. Наприклад, мережеві компанії, такі як «Укренерго» та обленерго, у них виручка впала просто автоматично на 30 відсотків просто через те, що споживання сильно скоротилося. Генеруючі компанії недоотримують коштів через те, що побито багато генерації. Частина генеруючих потужностей в нас розташована в тимчасовій окупації. Найяскравіший приклад – це Запорізька атомна електростанція. Але не тільки вона. Ще є Каховська гідроелектростанція, ще є теплові електростанції в Донецькій, Запорізькій, Луганській областях. Втрачено багато активів, і, звичайно, набагато важче стало зводити кінці з кінцями», – розповів Кудрицький.
Зараз в умовах повномасштабного вторгнення, починаючи з лютого 2022 року, дефіцит фінансового ресурсу в системі посилився, зазначив голова правління НЕК «Укренерго».