fbpx

Звіт про рух грошових коштів: навіщо він потрібен і як з ним працювати?

Економіка 14:47, 01.09, 2021

У бізнесі трапляються парадоксальні ситуації, коли в бухобліку відображається прибуток, а фірма не може погасити черговий платіж за банківським кредитом через банальну відсутність коштів. Як таке може бути?

Дуже просто – бухгалтерський облік відображає отриманий дохід за фактом відвантаження продукції замовнику. Але якщо клієнт вчасно не розрахувався, то грошей у підприємства немає, нехай на папері і відображається прибутковий баланс. Щоб уникнути подібних проблемних ситуацій необхідно регулярно складати звіт про рух грошових коштів.

uVmrwc__dJ-JP7qyZjq5aCUIIfeik_uawzRhoKVnTrsDdemvja55Ni5XePCg7KB99Iiaengko7r2CHsuLAddb2YZCMRtxUfTu_6qcndsce951Wnok0jGhcD4fo3YqajUswCJjBq9=s0

Цілі ведення звіту

Правильно складений звіт наочно показує, скільки грошей отримує організація, з яких джерел вони приходять і на що витрачаються кошти. За цим документом можна судити про різницю між прибутком і грошовим потоком, розуміти, генерує підприємство достатньо грошей, щоб розплачуватися за своїми зобов’язаннями і підтримувати бізнес.

В даний час для ведення обліку грошових коштів використовуються спеціалізовані програми, які значно спрощують цей досить трудомісткий процес. Наприклад, розроблений в Україні онлайн-сервіс Dilovod, ознайомитися з яким можна за посиланням https://dilovod.ua/uchet-denezhnyh-sredstv/. Ця програма обліку грошових коштів дозволяє фіксувати отримання доходу, оплату кредитів, виплату зарплати, списання, оплату податків і безліч інших статей руху коштів. Користувач можна додавати скільки завгодно розрахункових рахунків, кас, валют.

PdeUUTR5J33Wu-AZB28YkH3StPPxZpG9rHO7XIAneQeKQWzD--EZnpdnatv-QTX_1TfVmseEeB3elgu4BLEvVRwpBNmpGE56-GP6aEOiRj1_Kvc9E7C-4P-NiWbvnmM-VKHSTKdo=s0

Методи складання звіту

Автоматизація не скасовує необхідності розуміння основних принципів складання звіту про рух грошових коштів. Для складання цього документа використовуються два методи – прямий і непрямий.

  • Прямий метод полягає в підсумовуванні грошових надходжень від продажу товарів, надання послуг, відсотків, дивідендів, і віднімання операційних витрат, витрат на покупки, оплати податків, платежів по кредитах. В результаті розраховується сума залишку. Цей метод хороший тим, що дає можливість наочно оцінити надходження та витрати фінансів, побачити, які статті приносять найбільше доходів, а які – витрат. Але при цьому неможливо виявити взаємозв’язок між зміною потоку коштів і очікуваним прибутком.
  • При використанні непрямого методу береться чистий прибуток, згідно з даними звітності. До нього додаються суми амортизаційних відрахувань, а також додаються або віднімаються суми збільшення або зменшення оборотних коштів, збитку або прибутку від реалізації активів, збільшення або зменшення зобов’язань фірми. Непрямий метод дозволяє оцінити, наскільки ефективно підприємство використовує оборотні кошти, але він досить трудомісткий.

На практиці зазвичай використовуються обидва методи. Вважається, що прямий більш зрозумілий для не фінансистів, при автоматизованому обліку скласти його нескладно.

На правах реклами

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: