Рак шийки матки — захворювання, яке може забрати життя. Цей вид злоякісного захворювання можна попередити, якщо помітити зміни в клітинах ще на ранній, преклінічній стадії захворювання. Це дозволить провести органозберігаюче лікування та, що дуже важливо, зберегти життя.
Важливим показником для онкоскринінгу раку шийки матки є ПАП-тест. Олена Бажан, акушер-гінеколог, онкогінеколог лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант», пояснює, що це, як проходить тест і як може допомогти.
ПАП-тест (або мазок Папаніколау) — вид цитологічного лабораторного обстеження зішкрібу клітин з шийки матки. Забір клітин є безболісний, що теж важливо, і займає декілька хвилин. Для ПАП-тесту лікар за допомогою спеціальної щіточки бере зразки клітин шийки матки та цервікального каналу та поміщає їх в рідину — спеціальний консервуючий розчин. Через це таке тестування ще називають рідинною цитологією.
Для раку шийки матки є характерним відсутність симптоматики на ранніх стадіях захворювання. Та коли патологію виявлено на пізній стадії, то потрібне складне, комплексне лікування — операція, хіміо- і променева терапія. Під загрозою жінки різного віку, в тому числі і молодші 30 років. Основною причиною захворювання є онкогенні типи вірусу папіломи людини. Хвороба характеризується тривалим періодом розвитку від преклінічної стадії до клінічної (у середньому 7-15 років) і супроводжується змінами будови клітин шийки матки. ПАП-тест дозволяє виявити ці зміни ще на ранній стадії. Таким чином можна провести лікування та зберегти репродуктивні можливості та здоров’я жінки.
Підготовка жінки до ПАП-тесту нескладна. Достатньо взяти до уваги такі рекомендації:
- Оптимальний період для забору матеріалу 8-20 день менструального циклу.
- За дві доби до часу візиту не використовувати жодних вагінальних засобів (свічки, сперміциди, спринцювання) та утриматися від статевого контакту.
- Для жінок, що народжували, рекомендовано проходження тесту не раніше, ніж через 5-6 тижнів після пологів.
- Жінки в менопаузі можуть проходити тестування в будь-який день.
Рекомендовано проходження ПАП-тесту — раз в рік з метою профілактики. У разі виявлення змін у клітинах лікарем може бути рекомендовано повторна здача тесту раніше встановленого терміну.
Якщо є зміни в клітинах — чи означає, що це вже рак? Нормальний результат — негативний. Виявлення атипових клітин ще не є ознакою обов’язкової наявності злоякісної патології. Зміни у ПАП-тесті насторожують та вказують на необхідність прислухатись до подальших рекомендацій лікаря щодо проходження діагностики та лікування.
Вартість ПАП-тесту менша за вартість манікюру. Однак кожен із лікарів-гінекологів час від часу бачить у кабінеті жінок, які уважно доглядають за зовнішнім виглядом, але не проходять обов’язкову щорічну профілактику онкопатології. Частою причиною є уникнення лікаря через попередній негативний досвід. В такому випадку важливим є зрозуміти, що власне здоров’я найцінніше і варто знайти свого лікаря, якому ви будете довіряти і почувати себе емоційно комфортно.
Бережіть себе!
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
- +38 (095) 00 38 452
- +38 (095) 00 38 453
- +38 (097) 41 13 133
- м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
- м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Партнерська публікація