fbpx

Головлікар ЦМКЛ Тарас Масляк назвав перші "маркери" важкого перебігу коронавірусної хвороби

Здоров'я 12:16, 09.12, 2020

З початком епідемії Івано-Франківська центральна міська клінічна лікарня взяла на себе основний удар із лікування пацієнтів з COVID-19. Очільник лікарні Тарас Масляк розповів про накопичений досвід у спостереженні та лікуванні пацієнтів з коронавірусною інфекцією за 9 місяців епідемії.

“Наші спостереження є такими: вірус як викликав на початку легеневу патологію – ускладнену вентиляцію легень, так і викликає досі… Так само досі спостерігаємо як ускладення поодинокі тромбоемболії, інфаркти, інсульти. Що стосується віку хворих, то був період (влітку), коли він вражав більше молодих людей. Зараз знову бачимо, що старших людей у лікарні більше, ніж молодих. Молоді люди значно легше переносять коронавірусну інфекцію – ми це бачимо і по працівниках, і по пацієнтах”, – ділиться Тарас Масляк.

За словами лікаря, пише Укрінформ, важкий перебіг коронавірусної хвороби зумовлює переважно неякісне лікування на початку. Наприклад, безпідставне призначення антибіотиків. Або коли люди самі собі призначають ліки.

“Тоді такі пацієнти потрапляють до нас з ускладненнями – обширними пневмоніями, тобто вже у важкому стані. У жовтні-листопаді був пік таких важких випадків. Через що в нашій лікарні за 2 місяці ми відкрили три додаткові реанімації. Кожного дня в реанімацію надходило до 50 людей”, – розповів Масляк.

Є симптомні маркери, які дають зрозуміти вже з перших днів, що ковід буде протікати важко. “Якщо хвороба одразу проявляється задухою, слабкістю, тобто більшою інтоксикацією, то це значить, що далі стан тільки погіршуватиметься. Тому люди мають бути насторожені і розуміти це”, – наголошує лікар.

Цитокіновий шторм, пояснює медик, виникає лише у тих хворих з коронавірусом, які мають середню і важку форму хвороби. Але якщо їх правильно не пролікувати, то легка форма переходить у важку.

“Проблема у тому, що хворі лікуються вдома, і у період з 7 по 9 день, коли має бути висока настороженість щодо виникнення ускладнень, сімейні лікарі не оглядають їх і пропускають ускладнення. Тому пневмонії розвиваються блискавично. Якщо при цьому у пацієнта ще й були супутні проблеми – надлишкова вага, цукровий діабет, серцеві захворювання, то ще й ускладнень не уникнути. Також проблеми створюють наявні психоневрологічні захворювання, бо ковід дуже б’є по судинній стінці (сітці) – страждають печінка, підшлункова, головний мозок, а не лише легені”, – розтлумачує Масляк.

Якщо не було супутньої тяжкої патології, то в людей виникають різні порушення кровопостачання – тромбофлебіти (утворення згустка крові, меншого за розміром, ніж внутрішній просвіт судини, на внутрішній стінці вени, що викликає запалення), тромбози, інсульти, порушення серцевої діяльності. Після перенесеного ковіду страждає також дрібна судинна сітка, перераховує лікар.

“На сьогодні маємо з десяток пацієнтів, які лікуються до місяця і більше, оскільки ковід ніяк не проходить не лише симптоматично, а й клінічно – вірус постійно висіюється. У якийсь час розвиток хвороби призупиняється, але потім бачимо, що легенево-серцеві проблеми починають наростати. З нетипових випадків у нас були тромбоз глибоких вен, тромбоз артерій і тромбоз нижньої черевної артерії. Остання патологія дуже рідко трапляється, але є саме наслідком коронавірусу. Проте зазначу, що в аналізі людини з цією патологією були супутні захворювання крові”, – розповідає Тарас Масляк.

Як ускладнення ковіду в ЦМКЛ досить часто спостерігають нервово-психологічні зриви. Це стани по типу різних неврозно-істеричних випадків.

“Маємо з десяток пацієнтів, у яких попередньо не було проблем, але у них спостерігалися саме такі наслідки. Також у нас було три чи чотири пацієнти з суїцидальними спробами, що ми трактуємо як ускладнення коронавірусної хвороби. Тобто у них вірус викликав збій і ураження нервової системи. Таким пацієнтам ми призначали комплексне лікування, що включає заспокійливі, транквілізатори. Подібне ураження нервової системи зворотне і зупинити ці прояви можливо, хоча як це позначиться на стані людини в майбутньому – поки ніхто не знає”, – підсумував Тарас Масляк.

КУРС писав, що COVID-19 атакує нерви: про наслідки хвороби розповіли фахівці Обласної лікарні.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: