fbpx

Коли плацента стає повноцінним захистом для плоду в утробі: про це важливо знати!

Здоров'я 11:37, 18.06, 2019

Плацента – тимчасовий орган жіночої ендокринної системи, що має функції захисту та життєзабезпечення плоду впродовж усього строку вагітності.

Багато хто знає, що плацента є бар’єром між організмом матері та плодом, але вагітним важливо також дізнатися подробиці, аби забезпечити майбутній дитині максимально комфортні умови розвитку в утробі. Фахівці Клубу Турботливих Матусь nestlebaby.com.ua розказали про важливу роль та стадії розвитку плаценти.

Що таке плацента

Коли плацента стає повноцінним захистом для плоду в утробі: про це важливо знати! 1

Плацента – ембріональний орган, що забезпечує перенос крові між організмами матері та плода та водночас утворює між ними перешкоду. На вигляд плацента є круглою та плескатою, з пуповиною, що виходить з середини та іншим кінцем кріпиться до плоду, його системи кровообігу.

За структурою плацента – сукупність судин та тканини з особливими властивостями. Вона містить багато шарів різних клітин, кожен з яких виконує певні функції, пропускаючи, перешкоджаючи або фільтруючі речовини в складі крові плода та матері.

Плацента розташована в порожнині матки та кріпиться найчастіше до задньої її стінки. Розташування точно вказує ультразвукове дослідження.

Коли починає працювати плацента

Власне, в короткому житті цього органу виділяють кілька стадій – хоріон і плацента, остання може бути зрілою та застарілою. Розвиток плаценти починається одразу з виникненням ембріона, а завершується перед пологами, коли тканина плаценти починає “старіти” та гірше виконувати свої функції – це один з сигналів, що настав час для пологів.

На перших тижнях ембріон кріпиться до ендометрію матки за допомогою хоріону – ембріональної структури. Далі орган збільшується та ускладнюється, стаючи завтовшки 3-4 см на момент пологів.

На 3 тижні вагітності в плода виникає серцебиття, і хоріон стає більш досконалим постачальником речовин та кисню. Після 6 тижня хоріон стає плацентою, в ньому виділяються ембріональна та материнська частини. Коли настає 10 тиждень вагітності, можна казати про формування чіткої структури плаценти, а з 12 тижня вона виконує всі необхідні захисні функції, тому вагітна може в другому триместрі дозволити собі деякі ліки.

Що відбувається далі?

Коли плацента стає повноцінним захистом для плоду в утробі: про це важливо знати! 2

Після 22 тижня УЗД показує остаточне положення плаценти відносно плода, що зберігатиметься до пологів. Залежно від цього планується тактика – природні пологи або кесарів розтин.

Після 30 тижня плацента вважається повністю розвиненою, далі лікарі розрізняють ступені зрілості – 1 – від 27 до 34, 2 – від 34 до 39 тижня, 3 – від 37 тижня до пологів. Далі орган старіє – зменшується в об’ємі або залишається сталого розміру, але гірше виконує свої функції.

Як поводиться плацента у пологах

Весь час у пологах плацента продовжує обслуговувати потреби дитини – постачає поживні речовини та гормони від матері, а також відводить продукти газообміну організму дитини. Після появи дитини через 5-20 хвилин народжується плацента та плідні оболонки, що є останньою, третьою стадією пологів після переймів та народження дитини. Після появи лікар оглядає плаценту, перевіряючи її цілісність. На цьому життя органа завершується, його утилізують або іншим чином розпоряджаються тканиною.

Плацента є життєво важливим органом вагітності, що захищає та живить плід упродовж усього часу в утробі. Перевірка стану плаценти на узд – важливе дослідження, що має проходити кожна вагітна. Після 12 тижня вагітності плацента повноцінно захищає плід, але це не позбавляє жінку необхідності пильнуватися та не вживати шкідливих речовин.

На правах реклами

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: