fbpx

Медсестра з Калуша у Чехії заробляє у чотири рази більше, як в Україні на двох роботах

Здоров'я 12:19, 26.12, 2019

Медсестра Мар’яна Майба емігрувала до Чехії за програмою «Україна».

«Проробивши три роки на двох роботах, я зрозуміла, що 80 відсотків мого часу займає тільки робота, а зарплатні з двох робіт я не отримую відповідної, і тому вирішила щось міняти», – розповідає Мар’яна.

У 2015 році у Чехії створили пілотний урядовий проєкт «Україна» для залучення кваліфікованих працівників. Ба більше, чеським лікарням цього виявилося замало і вони просять чеський уряд пришвидшити оформлення документів українським медикам, бо своїх не вистачає, пише «Радіо Свобода» .

Мар’яна Майба за цією програмою працює у празькій лікарні «Королівські Виногради» медсестрою вже рік. Дівчина закінчила медичний коледж, виграла у Києві конкурс на найкращу медсестру, мала дві роботи, де заробляла не більше за 6 тисяч гривень на місяць.

Для таких, як Мар’яна, вже все готово: посередники, які за певну суму допомагають оформити усі потрібні документи, вони обіцяють ще й курси чеської, харчування, проживання. Хоча у випадку дівчини більшість цих послуг так і лишилась обіцянками. За свої ж кошти дівчина склала обов’язкові іспити, і ось офіційно Мар’яна медсестра. Щоправда, працювати у Європі, як виявилося, не так просто.

«Всі думають, що набагато простіше в Європі працювати – але ні! В обов’язки європейської медсестри входить набагато більше. Такі речі, як гігієна пацієнта протягом дня і ранкова. Годування і стеження за станом пацієнта протягом дня – це все входить в обов’язки молодшого медичного персоналу», – продовжує Мар’яна.

Медсестра з Калуша у Чехії заробляє у чотири рази більше, як в Україні на двох роботах 1

Поки що Мар’яна не планує повертатися в Україну. На запитання, що має змінитися в Україні, аби вона подумала повернутися, відповідає:

«Насамперед я хочу, аби у нас почала працювати страхова медицина. Друге – щоб почав працювати такий, як «практичний лікар» тут, це у нас сімейний терапевт. Аби люди більше слідкували за своїм здоров’ям, щоб були профілактичні якісь огляди хоча б раз на рік. Ну і третє – зарплатня».

З Мар’яною працює ще четверо українок. Жартома вона каже, що це вже «українське» відділення. А от у справжньому українському відділенні, де дівчина працювала до переїзду в Чехію, на зростаючі тренди професійної еміграції дивляться дуже скептично. Голова профспілки Івано-Франківської обласної лікарні Євген Штайден показує статистику – за 2019 рік звільнилися 134 працівники. Такі цифри, каже, вже п’ятий рік поспіль. Здебільшого йдуть фахові хірурги та медсестри.

 «Ця зарплата їх не мотивує. Думаю, із тих людей, які звільнилися, мабуть, відсотків 20 приблизно опинилися за кордоном. Це люди, на підготовку яких ми витратили багато часу, багато сил, багато коштів, в тому числі лікарняних коштів, державних», – розповів голова профспілки Івано-Франківської обласної лікарні Євген Штайден.

Арифметика така – мінімальна зарплата медсестри в Івано-Франківській обласній лікарні у 2019 році – 4173 гривні. А от у празькій лікарні, де працює Мар’яна, медсестра, яка склала іспити, отримує від 25 тисяч крон на місяць (25 293 гривні).

Чеські лікарні, які так само втрачають свої кадри, все частіше звертаються до свого уряду, аби там спростили процес отримання українськими медиками робочих віз. Нині цей процес триває в середньому 6 місяців.

 «Так, ми отримували звернення від лікарень і зараз міркуємо, як із цим упоратись. Але є тут і негативний бік – представники України часто скаржаться на нас через те, що ми перетягуємо робочу силу. Утім, Чехія теж стикається із цією проблемою – наші працівники емігрують до Німеччини або Швейцарії», – розповів Радіо Свобода директор візового департаменту МЗС Чехії Давід Нові.

Згідно з чеським урядовим проєктом «Україна», щороку відкривають певну кількість квот на отримання робочих віз. І якщо на пілотному етапі у 2015 році це було 500 місць на рік, то на 2020-й ця цифра зросла до 40 тисяч.

Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter  лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: