В Україні – мода на мухомори. Їх сушать, перемелюють на порошки, заливають спиртом для настоянок. Дехто навіть споживає в сирому вигляді.
В інтернеті й соцмережах безліч оголошень про купівлю-продаж мухоморів різних видів – червоних, пантерних, королівських та інших. В карпатських селах оголошеннями про прийом сирих мухоморів обклеєні автобусні зупинки й інші громадські місця – у продажі вартість сушених мухоморів в 3-4 рази вища, ніж білих грибів.
Багато українців вірять, що мухомори мають лікувальні властивості. В інтернеті маса публікацій про ледь не чудодійні можливості цих грибів – з рецептами і дозуванням. Мухомори нібито лікують і онкологічні хвороби, і цукровий діабет, і хвороби суглобів, і навіть при зубному болю помічні. Чи так це насправді?
КУРС звернувся з цим питанням до медичної директорки Прикарпатського онкоцентру, лікарки-онкохірурга (мамолога), кандидатки медичних наук Аліни Андріїв.
На жаль, в Україні досі поширені різні «альтернативні» методи лікування раку – і не тільки мухоморами, каже лікарка. В практиці Аліни Андріїв зустрічалися пацієнти, які намагалися зцілитися чистотілом, сирою нафтою, йогою і навіть так званим копієм (двосічний ніж з коротким трикутним лезом, використовується в богослужінні під час таїнства євхаристії).
«Була пацієнтка, яка отримувала хіміотерапію, і в неї сильно стрибали показники – одні підвищувались, інші падали. Хіміотерапія, звісно, порушує показники крові, але в цієї пацієнтки аналізи були абсолютно нелогічними, і ми довго не могли зрозуміти, чому саме так відбувається. Десь на третій чи четвертій хімії пацієнтка призналась, що вона… п’є нафту. В результаті пацієнтка, на жаль, померла від печінкової недостатності. Дуже її шкода, це був і так складний діагноз, а ми боремось за кожного пацієнта. Та коли вони включають ще якісь «свої» методи лікування, то це тільки на біду», – розповідає лікарка.
«Лікування» мухоморами, каже Аліна Андріїв, не лише не допомагає хворим, а й серйозно шкодить. По-перше, ці гриби токсичні і їхня отрута погіршує стан і без того ослабленого організму хворого. По-друге, таке «лікування» просто краде у пацієнта дорогоцінний час.
«Споживаючи мухомори і сподіваючись на їхні лікувальні властивості, люди, що хворіють на рак, часто затягують зі зверненням до медиків. А онкологія не любить прострочених термінів. Крім того, мухомори – дуже токсичні. Від них може проявитись серцева і печінкова недостатність, ці гриби згубно впливають на нирки і печінку… Коли пацієнт помітить, що відбувається прогресія захворювання, що немає жодного ефекту від лікування мухоморами, і нарешті звернеться до лікарів, то ми не зможемо негайно розпочати традиційне лікування через проблеми з токсинами в організмі, – каже Аліна Андріїв. – Усі ці розповіді про зцілення грибами – це просто викачування грошей, і зазвичай люди, які пропагують лікування нетрадиційними методами, в результаті кажуть: «Гриби вже свою ефективність вичерпали, тепер ідіть до лікарів». А безцінний час втрачено».
На сьогодні в Україні нема офіційної заборони на заготівлю і збут мухоморів та продуктів з них. Цим та легковірністю громадян і користуються підприємливі продавці «цілющих» грибів.