fbpx

Чому виникає та як лікується залізодефіцитна анемія: пояснює гематолог Галина Столярчук

Здоров'я 09:48, 07.02, 2023
НА ФОТО: Галина Столярчук — гематолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Брак заліза провокує кисневе голодування органів та тканин організму людини. При низькому рівні заліза автоматично знижуються кальцій і цинк – починають турбувати судоми в ногах, з’являються акне. Такий патологічний стан називають залізодефіцитною анемією. Коли розвивається, як розпізнати симптоми та чому лікування передбачає м’ясо і прогулянки, пояснює Галина Столярчук, лікар-гематолог вищої категорії лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант“.

Як часто зустрічається залізодефіцитна анемія?

Щодня на прийомі є люди із залізодефіцитною анемією або із залізодефіцитним станом.

За даними ВООЗ, приблизно у 60% населення планети є нестача заліза в організмі – латентний залізодефіцит, або залізодефіцитний стан (ЗС). У половини з них нестача така значна, що мова вже йде про залізодефіцитну анемію (ЗДА).

При залізодефіцитному стані гемоглобін в нормі, але знижений феритин. Феритин відповідає за накопичення заліза в організмі. ЗС уважається вторинним явищем, розвивається через різні порушення в організмі.

При залізоефіцитній анемії є зміни у загальному аналізі крові: гемоглобін менше як 120 одиниць у жінок і менше як 130 у чоловіків, знижена кількість еритроцитів, в комплексі знижений феритин. ЗДА – діагноз, який вимагає встановлення причини і лікування.

Що викликає залізодефіцитну анемію?

Є три основні причини анемії. Перший – недостатнє вживання заліза з їжею. Йдеться про незбалансоване харчування, дієти, обмеження раціону через війну чи бідність.

Другий – порушене всмоктування заліза через запальні зміни в шлунку та кишківнику, зокрема через ерозії чи виразкову хворобу. У чоловіків виразкова хвороба зустрічається частіше, ніж у жінок.

Третій – хронічні крововтрати. У жінок – в менструальному періоді. У представників обох статей – при шлунково-кишкових кровотечах, які можуть давати, наприклад, виразки та геморої.

Які симптоми анемії?

Залізо – незамінний мікроелемент в організмі людини. У складі гемоглобіну забезпечує доставку кисню до всіх органів та тканин. Входить до складу багатьох ферментів та білків, які забезпечують обмінні процеси в організмі. Його дефіцит позначається не тільки на самопочутті людини, але й на зовнішності.

Підозру на ЗДА у лікаря викличе суха і бліда шкіра, тьмяне й слабке волосся, що випадає, ламкі, горбисті, стоншені, з білими вкрапленнями нігті. Ранки в куточках губ, які довго не гояться, болючі тріщини на кистях рук та стоп.

На фоні дефіциту заліза люди відчувають загальну слабкість, в’ялість, задишку при русі і в стані спокою. У них з’являються запаморочення, головокружіння, шум в голові і «мушки» перед очима. Виникає часте серцебиття, стиснення за грудиною. Погіршується пам’ять.

Страждає імунна система: люди менш стійкі до інфекцій, часто хворіють застудами та шлунковими розладами.

Як лікар ставить діагноз?

Лікар оглядає пацієнта, збирає скарги. По них визначає, які призначити аналізи та обстеження.

Аналізи, щоб діагностувати та диференціювати анемію, такі:

  • загальний аналіз крові, з формулою;
  • спеціальні: визначення феритину, сироваткового заліза, трансферину й залізозв’язуючої здатності сироватки крові;
  • кров на ретикулоцити (молоді еритроцити, утворюються в кістковому мозку).

Обстеження, щоби виявити причину анемії:

  • фіброгастроскопія – ендоскопічне обстеження шлунка;
  • колоноскопія – обстеження кишечника;
  • гінеколог для жінок. Уролог для чоловіків.

Шукаючи причини дефіциту заліза, обов’язково виключають онкопатології.

Аналізи та обстеження при ЗДА і при ЗС не відрізняються.

Коли всмоктування заліза недостатнє?

Недостатнє всмоктування заліза може бути через зміни у шлунку. Наприклад, якщо були операційні втручання. Також коли є запальні зміни слизової шлунку – гастрит, гастродуоденіт, рефлюксна хвороба та ін.  

У кишківнику – вроджені вади, вади будови. Опущення кишківника. Коліти та інші запальні зміни.

Лікування анемії

Анемія при недостатньому всмоктуванні і недостатньому надходженні заліза лікується однаково.

Важливо: народного лікування анемії не існує.

При лікуванні ЗДА поєднують прийом залізовмісних препаратів із рекомендованим харчуванням.

Призначають таблетовані препарати двовалентного заліза – воно добре всмоктується. Препарати індивідуально добирає лікар.

Терапія тривала. Так, при зниженому феритині лікування триває до трьох місяців. Якщо знижене тільки сироваткове залізо, то місяць.

Важливим є правильне харчування. У щоденному меню людей із анемією має бути передовсім білкова їжа тваринного походження. Важливо мати в раціоні червоне м`ясо – яловичину й телятину. В цих продуктах міститься найбільше заліза. Слід їсти печінку – найкраще яловичу, телячу. Трохи менше заліза у свинячій печінці, ще менше у печінці курки, індика, кролика.

В меню при ЗДА обов`язкові злакові – різні види каш. Як-от гречка, пшоно, вівсяна, ячмінна, пшенична. Слід додати овочі – буряк, моркву, помідори. Та фрукти – яблука, гранати, апельсини, мандаринии, ківі. Рекомендації, як харчуватися, теж індивідуальні – це лікар обов’язково обговорює з пацієнтом.

Коли кажуть, що вживання яблук дозволить позбутися анемії, – це міф. Залізо з яблук не так добре всмоктується, як залізо з м’яса та печінки. Окрім того, у м’ясі значно більше заліза, ніж у яблуках. Тому від червоного м’яса не варто відмовлятися навіть цілком здоровим людям.

При лікуванні ЗДА слід активно гуляти – багато часу перебувати на свіжому повітрі, щоби забезпечити організм киснем.

Контроль терапії зазвичай роблять через місяць – повторюють загальний аналіз крові, аналізи на ретикулоцити і феритин.

лікування анемії в Івано-Франківську - Мед-Атлант
Галина Столярчук — гематолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Які особливості анемії при крововтратах?

Іноді людина не знає, що втрачає кров. Таке стається при хронічних мікровтратах у шлунково-кишковому тракті. Наприклад, при ерозіях.

При хронічних крововтратах ЗДА розвиваються від місяця до пів року. Гемоглобін падає до 70 і нижче. На них, окрім перелічених симптомів, може вказувати падіння артеріального тиску.

В цьому випадку лікар шукає причину та локалізацію. Хворого направляють в стаціонар.

При шлунково-кишковій кровотечі терапія полягає в усуненні основної патології, відновленні об’єму крові, поповненні заліза плюс відповідне харчування.

Це лікування йде паралельно з лікуванням основних/хронічних хвороб.

У чоловіків частіше, ніж у жінок, трапляється порушення всмоктування заліза та внутрішні кровотечі – вони частіше мають геморої та виразки шлунку й прямої кишки.

Залізодефіцитна анемія у вагітних

Коли майбутнім мамам ставлять діагноз «анемія вагітних», то в дужках одразу пишуть «залізодефіцитна анемія». Є великий ризик, що у мами зі ЗДА народиться дитина з анемією та супутніми проблемами.

З другого боку, це фізіологічний стан, тому що природно йде великий розхід еритроцитів (крові) на плід. Організм жінки весь час вагітності «працює на двох». Тому паралельно із дефіцитом заліза фізіологічно є дефіцит фолієвої кислоти – вагітним важливо приймати ці обидва препарати.

У вагітних сигналом про ЗДА є зниження гемоглобіну. Менше як 120 – слід додати препарати заліза.

Лікування анемії вагітних продовжується після пологів. Його призначають на місяць-два, залежно від показників крові – при цьому контролюють рівень гемоглобіну і феротину. Мати відновлюється, а дитині з молоком надходить достатня кількість заліза.

Важливо контролювати стан організму, навіть якщо нічого не турбує. Гематолог радить двічі на рік у сімейного лікаря здавати аналіз крові з формулою і тромбоцитами.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Радість народити не має віку: що треба знати майбутнім мамам в 40+

Партнерська публікація

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: