В місті Івано-Франківську та області стартував польовий етап дослідження STEPS. Це загальнонаціональне дослідження для вивчення поширеності факторів ризику та неінфекційних захворювань.
“Таке дослідження в Україні проводиться вперше”, – повідомляють у пресрелізі ЦГЗ.
Дослідження проводять у містах Івано-Франківську, Бурштині, Тисмениці, Надвірній, а також у населених пунктах Більшівці, Вільшаниця, Добровляни, Підлісся, Заріччя, Делятин, Битків, Солотвин, Богородчани, Олещин.
Для проведення опитування було обрано перелік домашніх господарств, в кожному з яких опитають одного респондента. Адреси обирав не інтерв’юер, а спеціальна програма.
Дослідження STEPS проводиться в усіх областях України. Вибірка дослідження включає доросле населення України (міське і сільське) із загальною кількістю потенційних учасників – 7700 осіб. Важливо знати, що обстеження проводиться тільки після отримання інформованої згоди.
За його підсумками у респондентів залишиться офіційний документ, в який занесуть результати. Якщо, скажімо, аналіз крові, вага або артеріальний тиск вказують на наявність проблем зі здоров’ям, то респонденту порекомендують звернутися до лікаря.
“Україна все ще не має загальнонаціональних репрезентативних даних про основні фактори ризику неінфекційних захворювань, що є перешкодою для прийняття науково обґрунтованих рішень для покращення ситуації”, – аргументують проведення дослідження.
В ході його проведення планують отримати об’єктивні дані про поширення факторів ризику та виробити підходи до їх профілактики.
Дослідження надасть такі репрезентативні національні дані, які можна буде використовувати в стратегіях попередження захворюваності та порівнювати з міжнародними:
- поточний рівень вживання алкоголю та тютюну;
- поточний рівень споживання овочів і фруктів;
- споживання солі;
- рівень фізичної активності;
- історію НІЗ та їх лікування;
- поточну поширеність надмірної ваги та ожиріння, підвищеного артеріального тиску, рівня глюкози в крові та холестерину.
Додатково до стандартного блоку дослідження STEPS МОЗ України прийняло рішення про внесення в дослідження додаткових тем, які важливі для здоров’я українців – таких як психічне здоров’я (депресія та самогубство), насильство і травми, рак шийки матки (скринінг та подальший контроль).