fbpx

Радість народити не має віку: що треба знати майбутнім мамам в 40+

Здоров'я 19:12, 23.01, 2023
НА ФОТО: Мар'яна Петрина — гінеколог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Наші мами пам’ятають, як вагітних жінок уже з 35 років офіційно зараховували до “старих породіль” та лякали ускладненнями. Медицина переглянула такий підхід. В останні роки кількість жінок, які хочуть народити і народжують після 40, зростає. Якщо знати особливості планування вагітності та перебігу пологів у цьому віці, то поява на світ здорового малюка стане найбільшою радістю для жінки і всієї сім’ї. На що звернути увагу, радить Мар’яна Петрина, член Асоціації акушерів-гінекологів України, акушер-гінеколог лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант”. 

Підготовка до вагітності

Радість очікування та народження дитини не має віку. Зараз багато жінок за сорок вирішують бути мамами. Це пов’язано із загальними цивілізаційними змінами – соціальним становищем сучасної жінки, кар’єрою, плануванням сім’ї.

Завжди планування вагітності розпочинаємо за декілька місяців до передбачуваної дати зачаття. 

Планування включає: 

  • відмову від шкідливих звичок – куріння, алкоголю. Ведіть врівноважений спосіб життя, дотримуйтесь здорового харчування, не зловживайте кавою, займайтеся спортом;
  • контроль ваги – жінці слід унормувати індекс маси тіла, щоби не було ускладень при перебігу вагітності і в пологах. Нормальний індекс маси тіла – 18,5-24,9;
  • консультацію гінеколога – загальне гінекологічне обстеження, виявлення інфекцій, що передаються статевим шляхом, УЗД органів малого тазу. При потребі – лікування;
  • загальноклінічне обстеження – загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, цукор крові, гепатити В і С, кров на ВІЛ, сифіліс, феритин, при потребі – гормони щитовидної залози;
  • консультація суміжних спеціалістів. При наявності хронічних захворювань варто відвідати терапевта, стоматолога тощо;
  • генетичне консультування пари перед вагітністю – показом для цього є зрілий вік матері, коли їй 35 та більше років під час пологів.

Занепокоєння щодо можливого репродуктивного ризику у майбутніх мам є у будь-якому віці, зазначає Мар’яна Петрина. 

Лікарка зауважує, що у вагітних після 35 років дійсно зростає ризик генетичних захворювань плода, тому варто пройти консультацію генетика, перший та другий генетичний комбінований скринінг.

“При потребі призначають спеціальні обстеження, що дає змогу лікарю спрогнозувати, чи дитина народиться здоровою, на якому рівні медичної допомоги має народжувати жінка. Крім того, якщо в анамнезі жінки були втрачені вагітності, варто було би знайти причину”, – наголошує акушер-гінеколог ЛДЦ “Мед-Атлант”.

Генетичне консультування потрібне, коли:

  • є кровна спорідненість партнерів; 
  • викидні (три та більше), повторні аборти та/чи мертвонародження;
  • хромосомні перебудови в одного з батьків/інших родичів;
  • анамнез чи народження попередньої дитини з хромосомною аномалією – наприклад, синдром Дауна, трисомія-18, трисомія-13, синдром ламкої Х-хромосоми тощо;
  • природжене порушення метаболізму (підозра на вроджене порушення метаболізму) в одного з батьків чи попередньої дитини – наприклад, фенілкетонурія, хвороба кленового сиропу, галактоземія, синдром Гурлера тощо;
  • попередня дитина зі значною структурною аномалією – наприклад, вада невральної трубки, вроджена вада серця, розщілина губи і піднебіння;
  • попередня дитина з хворобою невизначеного анамнезу – наприклад, розумова відсталість, мертвонародження, неонатальна смерть.
  • наявність в одного з батьків чи попередньої дитини відомої генетичної аномалії – наприклад, недосконалий остеогенез, нейрофіброматоз, міотонічна дистрофія, туберозний склероз;
  • пренатально діагностовані аномалії у плода – наприклад, ізольована (множинна) мальформація(ї), водянка, олігогідрамніон, затримка росту плода невідомої етіології, вада невральної трубки;
  • вплив тератогенів під час вагітності – чинників, які порушують розвиток ембріона чи плоду, впливаючи на жінку, як-от алкоголь, парвовірус, краснуха, певні антиконвульсанти та деякі інші медичні препарати; 
  • ураження матері певними хворобами, що впливають чи можуть вплинути на розвиток плода та/або результат вагітності – такі як діабет, алкоголізм, фенілкетонурія тощо;
  • коли один з батьків є носієм, має родинну передісторію чи входить до етнічної або расової групи ризику хвороби, що може бути діагностована завдяки пренатальному тестуванню – наприклад, муковісцидоз, гемофілія тощо.

Під час підготовки до вагітності при потребі лікар призначає:

  • вакцинацію – гепатит В, краснуха, кір, дифтерія;
  • прийом фолієвої кислоти та йоду у профілактичних дозах;
  • консультацію психолога. 

“Якщо у жінки є велике бажання стати мамою, але вона має тривожність, пов’язану, наприклад, із сумнівами «чи зможу виносити», «чи не буде соромитися мене дитина», «чи зможу виростити дитину», їй рекомендовано відвідати психолога та пропрацювати ці страхи. Тому що психологічна готовність до материнства така ж важлива, як і фізична”, – акцентує Мар’яна Петрина.

вагітність після 40: гінекологія у Франківську
Мар’яна Петрина — гінеколог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Ведення вагітності 

Є відмінності для тих, хто народжує вперше, і для тих, у кого буде друга чи третя дитина, говорить лікарка. Але ці відмінності не є принциповими. “Коли це вагітність перша, ми прицільно звертаємо увагу на всі можливі генетичні та акушерські ризики. Якщо ж це повторна вагітність і ми знаємо анамнез жінки, маємо історію попередніх вагітностей, то вже можемо прогнозувати, який буде її перебіг, як пройдуть пологи. Та загалом ведення вагітностей не відрізняється”, – пояснює Мар’яна Петрина.

Акушер-гінеколог наголошує, що майбутній мамі не варто хвилюватися, коли на етапі ведення вагітності призначають скринінгові тести для моніторингу стану плода. Це стандартна процедура. Вона дає змогу лікарю, що веде вагітну, запобігти можливим ускладненням. “За медичними стандартами передбачені комбіновані перинатальні скринінги. Виконуємо експертне ультразвукове обстеження дитини та визначаємо рівень маркерів спадкових захворювань”, – деталізує лікарка центру “Мед-Атлант”.

Також на цьому етапі дуже важливо дбати про харчування майбутньої мами. “Харчування вагітної будь-якого віку має бути раціональним, збалансованим та достатнім. Як саме його укласти, зважаючи на індивідуальні особливості та перебіг вагітності, слід проконсультуватися з ведучим лікарем. Жінки з групи високого ризику мають приймати при потребі більші дози фолієвої кислоти”, – радить Мар’яна Петрина.

Пологи

Вагітність у будь-якому віці іноді супроводжується ускладненнями під час пологів – трапляються випадки передчасних пологів, уповільнення росту плода, відшарування плаценти. “Та народження дитини після 40 років зовсім не означає обов’язкового переживання одного з цих ускладнень, – зазначає Мар’яна Петрина. – У сорокарічних вагітних пологи можуть бути спокійними, навіть ідеальними, а сама вагітність може бути набагато кращою і легшою, ніж попередні, – і це загалом характерно для матерів, у яких не перша дитина”.

Вибір методу розродження, додає лікарка, залежить від акушерської ситуації. “Вагітність в сорок не означає, що такі жінки мають народжувати шляхом кесарського розтину”, – наголошує вона.

Водночас Мар’яна Петрина звертає увагу майбутніх мам і пар, які готуються стати батьками, що пологи після 40 років можуть ускладнюватися не тільки з акушерських причин, але й з причин захворювання інших органів і систем. “До цього віку більшість жінок, на жаль, мають хронічні захворювання. Це впливає не тільки на перебіг очікування, а й на пологи, – констатує лікарка. – Мова про надлишкову масу тіла, гіпертонічну хворобу, цукровий діабет, деякі інші хронічні соматичні захворювання”. 

Вона акцентує, що лікарі звертають увагу на можливі ускладнення тільки для того, щоби їм запобігти. 

“Зі свого досвіду ведення вагітних, а це понад 12 років, знаю, що кожна жінка чекає і народжує дитину по-особливому – немає двох однакових вагітностей і пологів. Тому важливо довіряти лікарю, проговорювати все, що хвилює, сумлінно виконувати всі рекомендації і концентруватися на позитивних моментах, які дарує цей час. Це можливість для жінки сповільнити темп життя, багато гуляти, піклуватися про себе – про свій стан і здоров’я загалом, приймати турботу оточуючих, перебувати у фокусі радісних переживань”, – зазначає лікарка.  

Мар’яна Петрина розповідає, що недавно мамою стала її 42-річна пацієнтка з Франківська. “Стала на облік вчасно. Вагітність перша, проходила без особливостей. Майбутня мама була консультована генетиком, виконано всі скринінги за медичними стандартами. У 39 тижнів шляхом природних пологів народила здорового хлопчика – вагою 3800 г, зростом 50 см. На третю добу жінку разом з дитиною виписали додому”, – усміхається Мар’яна Петрина.

І додає, що позитивні моменти з часу вагітності варто перенести в той період, коли жінка вже стала мамою. Важливо дбати про здоров’я матері і після пологів. “Будь-яка жінка має отримати після пологів  відповідну медичну допомогу, вдома має були під наглядом лікаря, який вів вагітність, та сімейного лікаря”, – підсумовує лікарка.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Партнерська публікація

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: