fbpx

Рак молочної залози: чому потрібно звернутися до мамолога, поки нічого не турбує

Здоров'я 19:25, 14.03, 2023
НА ФОТО: Аліна Андріїв — онкохірург (мамолог) ЛДЦ «Мед-Атлант»

На Франківщині кожного року виявляють понад триста випадків раку грудей, багато з них – коли з хворобою вже складно боротися. Про те, як жінкам вберегтися від онкології молочної залози та чому самоогляд не є ефективною профілактикою, розповідає Аліна Андріїв, доцентка кафедри онкології ІФНМУ, лікар-онкохірург (мамолог) в клініці “Мед-Атлант“.

Яка ситуація з раком молочних залоз на Франківщині

Як в Україні, так і в нашій області захворюваність на рак молочної залози не зростає: вперше виявлених випадків щороку буває 360-370. Однак на Франківщині спостерігається високий відсоток занедбаності, коли злоякісні новоутворення в грудях у жінок виявляють на третій і четвертій стадіях. У 2022 році таких випадків було 34%. 

Чимало випадків, коли бачимо занедбаний рак молочної залози у молодих жінок. Була пацієнтка, що звернулася з четвертою стадією після пологів. Ну як так? Рак не виникає в один день, ця хвороба розвивається досить довго. Звичайно, вагітність і лактація стимулюють онкологію. Але проблема точно була і раніше, до вагітності. Значить, мала місце або некоректна діагностика, або жінка не проходила регулярні огляди у мамолога. 

Якого віку жінкам найчастіше діагностують рак молочної залози? 

Найчастіше хворіють на рак молочної залози жінки віком 50+. Але трапляються випадки онкології і у 20-річних. 

Якщо десять років тому в Україні був зареєстрований один випадок раку молочної залози у пацієнтки 23 років, то за минулий рік уже було 7 таких випадків тільки по нашій області. Про те, чи молодшає рак, в наукових медичних колах дискутують, однак я бачу таку тенденцію на прийомі в клініці. 

Коли потрібно вперше звернутися до мамолога?

Кожна жінка після 25 років, навіть якщо її нічого не турбує, повинна звернутися до мамолога. Пройти контрольний огляд, щоби лікар оцінив стан молочних залоз, підтвердив здоров’я чи наявність якоїсь патології. 

Якщо жінка з групи ризику, наприклад, коли її родичі хворіли на рак грудей, – а рак молочної залози може бути спадковим, – то таких пацієнток спостерігаємо частіше, ніж раз на рік.

Мамолог в Івано-Франківську - Аліна Андріїв
Аліна Андріїв — онкохірург (мамолог) ЛДЦ «Мед-Атлант»

Як часто слід проходити у мамолога огляди молочних залоз, якщо нічого не турбує?

Жінкам до 40 років щороку рекомендований огляд мамолога і УЗД грудних залоз. 

У віці від 40 до 50 років – додатково раз на два роки слід робити мамографію. В цьому віці структура грудної залози змінюється і ультразвук не завжди може вловити новоутвори. 

Після 50 років жінкам слід щорічно проходити огляд мамолога та робити мамографію молочних залоз.

Мамографія – це спеціальне рентгенівське обстеження молочної залози з використанням невеликої дози рентгенівських променів. Допомагає виявити ущільнення, які важко промацати. А також інші зміни, які можуть вказувати на ймовірний розвиток пухлини ще до того, як вона стає відчутною під час пальпації. Тобто це обстеження дозволяє виявити онкологію на найбільш ранній стадії. Найкращий час для обстеження – 7-10 день менструального циклу, коли груди найменш чутливі.

Які ще є фактори ризику розвитку раку молочної залози, окрім спадковості?

Спадкова схильність дуже важлива: у жінок, чиї кровні родичі хворіли раком молочної залози, високий ризик також мати цю недугу.

Також у групі ризику жінки, які:

  • мають супутню патологію по гінекології, зокрема з яйниками;
  • проблеми зі щитовидкою;
  • ожиріння і малорухливий спосіб життя;
  • хворі на цукровий діабет;
  • зловживають алкоголем і курять;
  • робили аборти; 
  • у яких не було пологів, вагітності і лактації;
  • мали ранній початок менструації і пізню менопаузу;
  • приймали замісну гормонотерапію та ін.

На фактори ризику зважати треба. Але я знаю багато жінок, які не підпадають під категорію ризику, і у них виявили рак. За багато років роботи стикалася з дуже різними випадками, тому наголошую: не варто орієнтуватися виключно на ризики. Важливо проходити щорічні огляди. 

Рак молочних залоз спочатку може ніяк не проявлятися. Частині жінок його діагностують випадково під час проходження планових оглядів. Скажімо, з заводу приїхали на профогляд 1000 жінок, яких нічого не турбує. І у 20% буде рак молочної залози, про який вони навіть не підозрювали. 

Чи варто профілактично робити УЗД грудних залоз і мамографію без лікарського огляду?

Алгоритм коректного обстеження такий: лікар збирає анамнез, оглядає грудні залози. Після огляду, оцінюючи сукупність факторів, приймає рішення про додаткову діагностику: УЗД чи мамографія, чи обидва дослідження. Коли пацієнтки самі собі призначають обстеження, стаються помилки. І тоді ми говоримо: на жаль, цей метод не є для вас інформативним, потрібно пройти ще й іншу діагностику. 

Лікар визначає пріоритетність обстежень, враховуючи вік та індивідуальні особливості організму, оскільки в кожної жінки індивідуальна структура молочної залози. Молочна залоза дуже динамічна і гормоночутлива. Жінка репродуктивного віку, яка має менструацію, буде мати одну структуру молочної залози, а жінка в менопаузі буде мати зовсім іншу структуру. Тому застосовуються різні методи обстеження. 

Також є різні пухлини. Одні видно тільки при мамографії, інші тільки при УЗД, а є такі, для візуалізації яких потрібно задіяти обидва методи. Також є поверхневі пухлини, які можна виявити тільки руками. 

Які симптоми є приводом для термінового звернення до лікаря?

Симптоми, при яких візит до мамолога відкладати не можна:   

  • біль в молочній залозі; 
  • ущільнення в грудях; 
  • збільшення лімфатичних вузлів у пахвинних ділянках; 
  • зміна кольору шкіри грудей; 
  • деформація соска; 
  • асиметрія молочних залоз (якщо раніше вона не спостерігалася); 
  • виділення з сосків (якщо жінка не годує дитину грудьми); 
  • зміна форми молочних залоз.   

Як часто жінці слід робити самоогляд молочної залози?

Звичайно, краще самоогляд, ніж нічого. За давнішими рекомендаціями, його роблять раз на місяць – в середині циклу, приблизно на другий тиждень після місячних. Однак маємо теперішні настанови: не варто виключати в такий спосіб потребу мамологічних оглядів і спеціальних досліджень. При самоогляді жінка може напальпувати пухлину від 2 см. А це вже друга стадія раку. Ми ж боремося за те, щоби виявляти онкологію якнайраніше. 

Неможливо побороти рак як такий, але можливо істотно зменшити занедбаність. 

Статистика підкріплена досвідом: 98% повного вилікування раку молочної залози, коли його знаходять на першій стадії або в нульовій. Нульову стадію можна діагностувати тільки на мамографії. Вона характеризується виникненням передракових клітин – таких, з яких згодом і з’являється злоякісна пухлина. 

Прикро, що є категорія жінок, які слухають сусідку, священника, куму, але не звертаються до лікаря, доки не дійдуть до критичного стану. Коли тринадцять років тому я тільки прийшла на роботу, то кожна друга пацієнтка прикладала до грудей капусту і медом їх мастила. Динаміка втішна: дедалі менше таких випадків. 

Чи є спосіб вберегтися від раку молочної залози?

Ні лікар, ні пацієнтка не можуть попередити рак грудної залози. Тому завдання лікаря – вчасно діагностувати онкологію, тобто виявити її якнайраніше. А завдання пацієнтки – регулярно проходити огляди, тобто вчасно відвідувати лікаря. 

Коли мене питають, що має турбувати жінку, щоби вона прийшла до мамолога, відповідаю однозначно: нічого! Щоби це вважати вчасним, то нічого не має турбувати. 

Іноді я чую від пацієнток: от я ходила-ходила до лікаря десять років, а все одно виявили рак грудей. Пояснюю: навіть якщо ви будете жити у мене в кабінеті, я не зможу допомогти вам уникнути раку молочної залози. Моє завдання – побачити передракові зміни, діагностувати онкологію на початковій стадії. 

Серед моїх пацієнток з іншими захворюваннями молочних залоз, які регулярно спостерігаються по три-п’ять років, теж трапляються випадки раку. Але у всіх він виявлений на першій стадії. Відповідно, лікування неагресивне, без хіміотерапії, в підсумку – органозберігання чи пластика, збережена якість життя.

Тож наголошую: щоби захистити себе, жінкам будь-якого віку потрібно регулярно відвідувати мамолога – це єдина профілактика онкології. 

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Партнерська публікація

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: