fbpx

Роль вітаміну D у засвоєнні кальцію: чому вони працюють краще разом

Здоров'я 16:30, 16.07, 2024

Вітамін D зустрічається в організмі у двох однаково діючих формах: D2 (ергокальциферол), що надходить з їжею, і D3 (холекальциферол), що виробляється в шкірі під впливом сонячного світла. Препарати кальцію, такі як Кальцемін, приймають, щоби призупинити або сповільнити втрату кісткової маси в різні періоди життя. Завдяки формулі, яка збагачена мінералами, комплекс може забезпечити організм додатковим надходженням кальцію і сприяти виробленню колагену для кісткового матриксу.

Кістка – це тип сполучної тканини, що складається переважно з мінералізованого позаклітинного матриксу. 90% кісткової маси у дорослих складається з кальцію та фосфору у вигляді кристалів гідроксиапатиту. Належна мінералізація кісткової тканини залежить від вітаміну D, хоча достатній вміст кальцію і фосфору в раціоні та їх правильне всмоктування з шлунково-кишкового тракту також є важливими. Кістковий скелет виконує опорну функцію, забезпечує захист внутрішніх органів і є резервуаром життєво важливих іонів. Підтримуючи нормальний кальцієвий гомеостаз, кістки беруть участь у регуляції функцій всіх клітин організму. У відповідь на зниження концентрації кальцію в сироватці крові відбувається збільшення всмоктування кальцію в шлунково-кишковому тракті і підвищення реабсорбції в ниркових канальцях. У той же час кальцій мобілізується з кісток через збільшення кісткової резорбції, опосередкованої скоординованою активністю остеобластів та остеокластів, що регулюється вітаміном D.

Чи впливає вітамін Д на засвоєння кальцію?

Вітамін D дуже важливий для стану кісток. Він підвищує всмоктування кальцію з травного тракту. Є дані, що він також безпосередньо впливає на кісткову тканину, стимулюючи утворення кісткоутворюючих клітин (остеобластів). Зміни кісток, які спостерігаються у людей з дефіцитом вітаміну D, включають:

  • посилення резорбції кісток,
  • зниження утворення нової кістки,
  • зниження виробництва кісткового матриксу,
  • зниження мінералізації;
  • зниження механічної стійкості кісткової тканини.

Дефіцит вітаміну D не рідкість. Крім його недостатнього вмісту в середньостатистичному раціоні (його найбагатшими джерелами є м’ясо риби, яєчний жовток, вершкове масло, печінка тварин), багато людей не люблять проводити час на свіжому повітрі в сонячні дні або використовують сонцезахисні креми, які обмежують синтез вітаміну D в організмі. Вітамін D стає активним після приєднання гідроксильної групи в печінці і нирках. Лише 1,25 дигідроксихолекальциферол є активною речовиною (класифікованою як гормон), яка має біологічну дію. Захворювання печінки і нирок можуть викликати дефіцит активного метаболіту вітаміну D і всі його наслідки, включаючи остеопороз. Крім того, прийом деяких ліків, наприклад протиепілептичних препаратів, порушує гідроксилювання вітаміну D у печінці.

Література

1. Montecino MA, Lian JB, Stein JL et al.: Biological and molecular effect of vitamin D on Bone. [In:] Holick MF (red) Nutrition and Health: Vitamin D. Springer Science+Bisness Media, LLC 2010; 189-209.

2. Holick MF: Vitamin D Deficiency. N Engl J Med 2007; 357: 266-281.

3. Atkins GJ, Findlay DM, Anderson PH et al.: Target Genes: Bone Proteins. In Vitamin D. Edited: Feldman D. Pike JW, Adams JS. Academic Press 2011; 411-424.

Реклама

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: