Консультує лікар акушер-гінеколог медичного центру Оксфорд Медікал Деба Вікторія Тарасівна:
Вагітність – це особливий стан, під час якого жінка потребує уваги, турботи, безпеки. Коли носиш окреме життя під серцем, то відчуваєш особливу відповідальність, стараєшся більше уваги приділяти своєму здоров’ю, створюєш оптимальні умови для свого середовища. Цей стан важко описати словами, тому, гадаю, що кожна вагітна просто мене зрозуміє.
На жаль, під час вагітності наш організм викидає і не надто приємні речі: токсикоз, набряки, мінливість настрою. А чи знали ви, що якраз найбільш поширеною проблемою під час вагітності є закреп?
ЧОМУ ВИНИКАЄ ЗАКРЕП У ВАГІТНИХ?
В нормі дефекація повинна бути від 2 разів на день до 3 разів на тиждень. За статистикою, вісім з десяти жінок звертаються до лікаря зі скаргами на закрепи. Так у чому зв’язок між вагітністю та схильністю до закрепів?
Так склалося, що анатомічно матка та кишківник у жінок мають спільну іннервацію. Відповідно, під час вагітності організм жінки мобілізує усі сили для того, щоб матка була розслабленою. А поруч із маткою розслаблюється кишківник. Цей процес активується гормоном вагітності – прогестероном.
Тому вагітна жінка може, у кращому випадку, раз у день ходити на стілець. Звичайно ж, це супроводжується дискомфортом, метеоризмом, болями в животі. Цьому процесу сприяють також зменшення фізичної активності, зменшене вживання води через страх появи набряків, стиснення маткою кишківника.
Варто зазначити, що прийом певних препаратів, наприклад препаратів заліза та кальцію, що рекомендують якраз вагітним жінкам, також викликає закрепи.
ЧИМ МОЖЕ УСКЛАДНИТИСЬ ЗАКРЕП?
Оскільки кал у кишківнику застоюється, він стає твердішим за рахунок постійного всмоктування рідини в товстому кишечнику. Вихід твердого калу з прямого кишечника супроводжується постійними потугами у жінки, а це зовсім скоро може призвести до появи геморою. Також твердий кал подразнює стінки анального отвору, що створює ризик появи анальних тріщин.
ПОРАДИ ЩОДО ХАРЧУВАННЯ ВАГІТНИХ
Для того, щоб усунути проблему закрепу і попередити появу ускладнень, варто переглянути свій раціон і внести певні корективи. Почнемо з вживання води: варто вживати мінімально 1,5 літрів води. Якщо така кількість викликає набряки, варто проконсультуватися з ведучим акушером-гінекологом, щоб усунути цю проблему.
Надалі повністю виключіть під час вагітності такі продукти як:
- шоколад;
- гриби;
- бобові;
- солодощі;
- міцний чай та міцну каву;
- тверді сорти сирів;
- копчені ковбаси;
- прянощі;
- тваринні жири;
- макарони;
- печиво;
- білий хліб та ін.
Неважко зрозуміти, що кожен, хто побачить цей список, як мінімум захоче плакати, адже як можна відмовитися від цієї смакоти? Та ми надамо варіанти чудових альтернатив, які будуть для вагітної як смачними, так і корисними:
- продукти, багаті клітковиною: зелень, яблука (сирі і печені), стручкова квасоля, цільнозерновий хліб;
- запечений гарбуз, гарбузовий крем-суп;
- сухофрукти (попередньо запарені кип’ятком);
- в міру солодкі фрукти: ківі, банани;
- кисломолочні продукти (бажано в першому та другому триместрі, в третьому не рекомендовано);
- відварене м’ясо кролика, курки;
- обов’язкове співвідношення м’яса до овочів – 1:2 (кабачки, броколі, морква, огірки та ін.).
І основне застереження для вагітних – не призначайте самостійно проносні препарати! Адже більшість з них протипоказані при вагітності. У разі появи закрепів зверніться до лікаря!
Бажаю вам отримувати від вагітності тільки задоволення! Будьте здорові!
На правах реклами