У сучасному світі толерантність – норма і тренд. Втім, якщо прояви агресії і переслідування людей іншої раси, національності чи ЛГБТ вважаються гідними суспільного осуду і навіть покарання, то до людей з відхиленнями психіки суспільство досі часто ставиться з жорстокістю і упередженням.
Як наслідок, навколо сучасної психіатрії сформувалося чимало міфів. Розвіяти найбільш поширені з них допомагає Ірина Гладка, лікар-психіатр І категорії, психотерапевт медичного центру «Оксфорд Медікал».
Міф 1. Психічні хвороби невиліковні
Це твердження безглузде і необґрунтоване. Більшість порушень психіки – межові стани, які можуть бути наслідком стресу чи простої перевтоми. Ці стани піддаються простому та ефективному лікуванню. І навіть відомі нам хронічні психічні захворювання при правильному підході можуть перебувати у стійкій ремісії. Все залежить від пацієнта та професійності лікаря.
Міф 2. Психіатр, який багато часу працює з психічно хворими, також стає психічно хворим
Психічні захворювання – це не інфекція, і вони не передаються повітряно-крапельним шляхом. Єдина проблема, яка може виникнути у психіатра та й будь-якого лікаря зі стажем, – це перевтома.
Лікарі також люди і також потребують збалансованого відпочинку. Оскільки психотерапевт та психіатр має глибоко пройнятися психоемоційним життям пацієнта, пізнати його свідомість, то закономірно, що медик отримує значне моральне і емоційне навантаження. Тому навіть офіційна відпустка лікарів цих спеціальностей є тривалішою, що пояснюється більш виснажливими робочими умовами.
Міф 3. Лікування в психіатрії робить людину «овочем»
Ми живемо у XXI столітті і не використовуємо застарілі методики. Сучасні підходи до лікування психічних захворювань передбачають застосування якісних адаптованих препаратів, які не спричиняють порушення мислення та інших когнітивних функцій.
Ані технології, ні препарати, які застосовують сьогодні в психотерапії, не відрізають людину від активного життя і тим паче не роблять її «овочем». Також сучасні ліки не мають впливу на серцево-судинну чи травну системи та не приносять негативних побічних ефектів.
Міф 4. Психічно хворі є небезпечними для суспільства
Це міф є основною причиною негативного ставлення до пацієнтів. Агресивна поведінка у хворих трапляється лише при кількох психічних захворюваннях, і вона піддається медикаментозній корекції. Крім того, пацієнти, які можуть завдати навіть мінімальної шкоди собі чи оточенню, підлягають госпіталізації.
Пацієнти з психічними відхиленнями, що не потребують госпіталізації, не є небезпечними, а навпаки, потребують підтримки та поваги. І, будьмо відвертими, нйчастіше злочинці, які справді завдають шкоди людям, не є психічно хворими.
Міф 5. Люди, що уникають соціальної активності, – антисоціальні психопати
Є такі типи людей як екстраверти та інтроверти. Екстраверти відкриті, активні, швидкі, комунікабельні, часто є душею компанії. Інтроверти ж, навпаки, звернені всередину, надають перевагу спокою, тримають дистанцію, уникають активної участі в групах і соціальному житті. Інтровертів часто плутають з антисоціальними психопатами. Це неправильно.
Антисоціальні психопати – це особи, що проявляють абсолютну байдужість до стану, почуттів та думок оточуючих, навіть рідних, дітей, близьких. Цим людям не притаманне відчуття сорому, совісті, відповідальності, співчуття. Цей стан є патологією, а інтравертність – це норма, яку просто не завжди сприймають правильно.
Міф 6. Людина, яка звертається до психіатра і у якої діагностується певне відхилення, – втрачена для суспільства
Повна нісенітниця. Турбота про свій психічний стан і визнання проблеми – це перший успішний крок до її подолання! Не варто боятися діагнозу, адже лікар докладе усіх зусиль, щоб ви могли вести звичний для себе спосіб життя. Можливості сучасної медицини величезні.
Не варто соромитися та боятися лікаря. В медичному центрі Оксфорд Медікал працюють кваліфіковані лікарі-психіатри, які завжди готові надати необхідну допомогу. Якісно, професійно і, головне, анонімно!
Лікар-психіатр приймає за попереднім записом:
067 377 72 99
050 377 72 99
Партнерська публікація