Симптоми сезонної алергії викликані алергенами, які надходять із зовнішнього середовища, зокрема пилковими зернами. Вони маленькі, легкі та сухі, тому можуть долати великі відстані за вітром. Концентрація пилку в повітрі протягом сезону пилку може змінюватися день у день і залежить від багатьох факторів.
Що таке поліноз?
Поліноз (лат. pollinosis) – алергія на пилок рослин в період цвітіння. Це алергічний риніт і кон’юнктивіт. Також алергічна реакція проходить в горлі, бронхах і вражає шкіру.
Поліноз – сезонне захворювання. Він може збільшуватися залежно від сезону пилку певної рослини:
- рання весна (з березня по квітень),
- раннє літо (з травня по липень),
- на початку осені (з серпня по вересень).
Хвороба найчастіше вражає молодих людей. Зазвичай проявляється у віці від 10 до 20 років. Поліноз генетично обумовлений, але він також може виникнути у людей, які піддаються значному забрудненню повітря. Додатковими факторами є також куріння (в тому числі пасивне) і нездорове харчування. У хворих найчастіше спостерігається алергія на пилок злаків і трав (80%) і пилок дерев (35%).
До найпопулярніших алергенів належить пилок:
- трави,
- берези,
- полину,
- ліщини,
- дуба,
- вільхи,
- тополі,
- кіноа,
- жита.
Симптоми алергії на пилок рослин
Пилкова алергія проявляється сезонно, під час цвітіння рослин. Найпоширеніші ознаки алергічної реакції на пилок є:
- залпове чхання;
- свербіж носа, очей, горла, вуха або піднебіння;
- водянистий нежить;
- відчуття закладеності носа;
- зниження нюху;
- у дітей витирання носа вгору (так званий алергічний салют);
- сльозотеча, кон’юнктивіт.
Очні симптоми також є поширеними. До них належать свербіж, печіння, значний набряк повік, а також настирлива сльозотеча і гіперемія кон’юнктиви. Пилкова астма зустрічається також при полінозі. Проявляється нападоподібним сухим кашлем і утрудненим диханням. Людина також може відчувати задишку через бронхоспазм.
У гіршому випадку може виникнути анафілактичний шок, до якого особливо схильні хворі на бронхіальну астму.
Поліноз також вражає шкіру. До найпоширеніших захворювань шкіри належать кропив’янка і ангіоневротичний набряк (набряк Квінке). Це більш глибока кропив’янка з набряком підшкірної клітковини. При перебігу полінозу також може загостритися атопічний дерматит.
Діагностика алергії на пилок
Алергія на пилок діагностується на основі медичного опитування та оцінки симптомів. Для підтвердження діагнозу та призначення лікування, спрямованого проти конкретних алергенів, лікар може також призначити алергічні проби. Найчастіше проводять шкіряні алергічні тести.
Як лікується алергія на пилок?
Лікування алергії на пилок передбачає уникнення алергенів і введення фармакотерапії, що полегшує симптоми захворювання. При цьому виді алергії також використовується специфічна імунотерапія (десенсибілізація). Десенсибілізація призводить до полегшення або зникнення симптомів алергії та може запобігти розвитку бронхіальної астми. Якщо у вас виникли симптоми алергії, не відкладайте звернення до лікаря.
Література
1. Антипкін, Ю. Г., Кондратенкова, Т. В., Матвєєва, С. Ю., Уманець, Т. Р., Лапшин, В. Ф., & Смірнова, О. А. (2017). Сучасні погляди на пилково-харчовий синдром.
2. Волосовець, О. П., Кривопустов, С. П., Мозирська, О. В., & Кривопустова, М. В. (2019). Білок профілін як клінічно значимий паналерген у розвитку синдрому пилкової та харчової алергії.
3. Antypkin, Y. G., Matveeva, S. Y., Umanets, T. R., Lapshyn, V. F., Kondratenkova, T. V., & Smirnova, O. A. (2017). Сучасні погляди на пилково-харчовий синдром. Перинатология і педіатрія, (4 (72)), 84-88.
4. Sander I, Lotz A, Neumann HD, et al. Indoor allergen levels in settled airborne dust are higher in day-care centers than at home. Allergy 2018; 73: 1263-1275.
РЕКЛАМА