fbpx

Сучасні можливості лікування варикозної хвороби нижніх кінцівок

Здоров'я 19:21, 20.06, 2022

Згідно з даними світових проспективних досліджень, з віком зростає частота проявів хронічних захворювань вен, на які страждають до 80% населення планети. Малорухомий спосіб життя або, навпаки, надмірні фізичні навантаження, спадковий анамнез, фактор вагітності, надлишкова маса тіла та вплив ряду інших факторів ведуть до підвищеного тиску у венах нижніх кінцівок із наступними проявами варикозної хвороби.

Косметичні скарги пацієнток на так звані «судинні зірочки» чи «павутинки» на ногах (згідно з медичною термінологією – телеангіектазії), а також на «судинну сітку» (ретикулярні вени) — очевидні зміни, які створюють косметичний дискомфорт та обмеженість щодо бажання бути вільним у виборі одежі.

Попри косметичну складову, більш виражені варикозні вени можуть становити загрозу не тільки для здоров’я (якість життя, зміни кольору шкіри, виразки), а й для життя – ускладнення у вигляді тромбозу та смертельної тромбоемболії легеневої артерії.

Розвиток судинної хірургії за останні роки сприяв появі малоінвазивних методів лікування, які проводяться амбулаторно, без потреби наркозу та необхідності залишатись пацієнтам у лікувальному закладі – сучасні ендовенозні методики виконуються у вигляді «офісної» хірургії в комфортних умовах, їх тривалість до 30 хвилин, використовується адекватне місцеве знеболення – і пацієнт через 20 хвилин після операції своїми ногами йде додому (також згідно зі світовою статистикою більше як 50% таких пацієнтів не потребують післяопераційного знеболення).

Гудз Іван Михайлович та Гудз Олексій Іванович, судинні хірурги лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант», розповідають про сучасні методи лікування варикозної хвороби нижніх кінцівок.

Лазерне лікування варикозної хвороби

Лазерна абляція вен — нетравматична внутрішньосудинна методика лікування варикозних вен нижніх кінцівок.

Судинний хірург під контролем УЗД робить прокол ураженого венозного стовбура. Через місце проколу вводить у просвіт вени одноразовий світловод, надалі здійснюється тумісцентна анестезія навколо вени. Венозний стовбур, в якому порушена функція клапанів, під дією лазерної енергії зазнає змін — починається руйнація стінки стовбурової вени. В результаті дії лазерної енергії основна підшкірна вена облітерується (закупорюється) – по ній більше немає кровотоку, і з часом організм її «утилізує».

Сучасні можливості лікування варикозної хвороби нижніх кінцівок 1
Судинні хірурги ЛДЦ «Мед-Атлант»: Іван Михайлович Гудз, д. мед. наук, професор та Олексій Іванович Гудз, к. мед. наук, доцент.

Хірург виключає з кровотоку тільки уражені ділянки. Без шкоди для організму кровоплин перенаправляється по найближчих неуражених підшкірних венах (без жодної шкоди для венозного відтоку).

Рубців не залишається. Після процедури лікування варикозу лазером людина самостійно виходить із операційної зали і вже за 20 хвилин покидає клініку.

Облітерація вен за допомогою методики «MOСA»

Облітерація вен методикою «MOСA» — сучасний ефективний малоінвазивний метод усунення венозних рефлюксів і є альтернативним до методу лазерної абляції.

При цьому під контролем УЗД лікар робить пункцію варикозно зміненої вени та вводить в неї катетер. Надалі через катетер у проксимальному напрямку вводиться спеціальний пристрій для виконання механіко-хімічної абляції. При цьому методі здійснюється механічний вплив на внутрішню стінку вени з одночасним введенням склерозанту (речовини, яка заклеює вену).

Особливість цього методу — відсутність потреби проводити місцеву анестезію навколо неспроможної стовбурової вени (неприємні для пацієнтів ін’єкції для введення анестетика). Інші обґрунтування щодо доцільності застосування цього методу лікування варикозу: методика можлива після консультації у судинного хірурга із обов’язковим проведенням ультразвукового дослідження, оскільки важливими є анатомічна характеристика варикозних вен нижньої кінцівки.

Мініфлебектомія

Мініфлебектомія — одна з найбільш популярних методик лікування варикозних вен нижніх кінцівок.

Показом є усунення поверхнево розташованих вен нижніх кінцівок. Це малотравматична процедура видалення варикознозмінених вен спеціальним інструментом через проколи в шкірі розміром 1-2 мм. Ця процедура виконується лікарем як самостійна операція (при відсутності змін в стовбурах підшкірних вен) або в доповнення до вищеописаної методики лазерної абляції. Знеболення місцеве.

Перевагами методики є відсутність необхідності тривалого використання еластичних бинтів.

Сучасні можливості лікування варикозної хвороби нижніх кінцівок 2

Склерозуюча терапія

Склерозуюча терапія вен нижніх кінцівок — метод лікування варикозної хвороби, який ефективний для лікування «судинних зірочок» та вен із діаметром до 3 мм.

Судинний хірург вводить у вену склерозуючу речовину, яка призводить до склеювання стінок вени та утворення надалі сполучнотканинного тяжу, який за декілька місяців зникає.

Кожен із цих малоінвазивних методів лікування не порушує спосіб та якість життя і не впливає на працездатність (окрім випадків, коли робота пов’язана з постійними фізичними навантаженнями, які необхідно буде обмежити).

В реабілітаційний період необхідне носіння компресійної білизни або бинтів та контрольні огляди у судинних хірургів. Отримати індивідуальну консультацію, рекомендацію методу та прогноз лікування можна, записавшись до лікаря.

Контакти медичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Партнерська публікація

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: