fbpx

У Франківську 15 людей зголосилися стати потенційними посмертними донорами органів

Здоров'я 09:59, 17.05, 2023
НА ФОТО: Трансплант-координаторка Лілія Шевага. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

В Івано-Франківській обласній клінічній лікарні охочі можуть підписати заяву на посмертне використання своїх органів.

За останні пів року медзаклад отримав такі згоди від десятьох людей. 16 травня 2023 року стати потенційними посмертними донорами зголосилися ще п’ятеро добровольців. Про це Суспільному розповіла трансплант-координаторка лікарні Лілія Шевага.

Серед потенційних донорів — волонтерки Людмила Лінник та Леся Качурова.

“У заяві є перелік органів і тканин, які я готова пожертвувати. Я відзначила, що готова пожертвувати все. Можна вибрати, якщо хтось не хоче віддавати своє серце, але хоче віддати селезінку. Якщо мої органи не підійдуть для пересадки, то я можу погодитися або не погодитися, щоб їх використали для якихось дослідів”, — розповідає Людмила Лінник.

“Хочу, щоб щось підійшло комусь, особливо в дитячій онкології, в дитячій пересадці. У нас був пацієнт, якому ніхто з родичів не підійшов. Для трансплантації потрібна дуже велика кількість аналізів, тому ніхто вас викрасти, забрати вашу печінку і пересадити комусь не зможе, тому що це нереально, вона не приживеться”, — каже Леся Качурова.

Урядова постанова, яка дозволяє проводити посмертну трансплантацію органів, діє в Україні протягом двох років.

Зі слів Лілії Шеваги, заяву про посмертне донорство можна скасувати, якщо людина згодом змінить своє рішення. Жодних медичних обстежень потенційним донорам наразі не проводять. Усі необхідні перевірки та підбір органів є складною процедурою.

“Питання в гістосумісності. Наприклад, коли нам попадається донор, ми вносимо ці дані в базу, і вона автоматично підбирається. Це не обов’язково за групою крові, тому що ідентичними є лише друга та четверта. Значення мають параметри, вік. Ми робимо HLA-типування, тобто все це дуже точно підбирається”, — пояснює Лілія Шевага.

Наразі в Івано-Франківській області провели 12 трансплантацій нирок, ще 150 людей очікують на пересадку цього органа. Окрім цього, прикарпатські медики планують операції з пересадки печінки та серця.

Головні новини Івано-Франківська і області у Телеграм

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: