fbpx

УЗД при вагітності: міфи та факти

Здоров'я 19:12, 06.06, 2022

Здавалося б, ультразвукова діагностика вже давно стала звичною і все про неї відомо, однак і надалі є багато стереотипів. Найбільше міфів стосується УЗД при вагітності. Суперечки про шкоду чи користь все ще тривають. І це зрозуміло: майбутні мами хвилюються за здоров’я дітей. Що є міфами, а що є правдою? Допоможуть дізнатись лікарі медичного центру «Мед-Атлант».

Міф 1. УЗД шкідливе для розвитку плоду та провокує мутації

Факт – ультразвукові обстеження абсолютно безпечні.

На що важливо звернути увагу:

  • сучасність обладнання;
  • кількість обстежень згідно з рекомендаціями свого лікаря;
  • низька тривалість обстежень.

Від початку використання цього методу діагностики, з 70-х років минулого століття, навіть коли обладнання ще не мало сучасних параметрів, немає доведених фактів, що УЗД може вплинути на розвиток плоду. Ультразвук жодним чином не змінює клітини. І хоч при стандартному обстеженні відбувається дуже незначне нагрівання тканин (на новому обладнанні не перевищує 1-1.5 градуси), це абсолютно безпечно для плоду.

Проведені в Єльському університеті експерименти на вагітних мишах показали, що ультразвук може мати негативний вплив на їхнє потомство тільки при безперервному впливі ультразвуком близько 7 годин. Зрозуміло, що УЗ з діагностичною ціллю не триває стільки часу. Досліди з вагітними жінками не проводяться, оскільки це неетично. Відсутність негативного впливу УЗД доведена по факту багаторічними спостереженнями за новонародженими.

Звичайно, як і будь-яке медичне обстеження, цю діагностику варто проходити за показами свого акушера-гінеколога. Три скринінгові обстеження протягом вагітності є «золотим» стандартом. Додатково лікар може за показами призначити ще обстеження.

УЗД при вагітності: міфи та факти 1

Міф 2. Лікарі призначають УЗД просто так, про всяк випадок

Факт – за допомогою УЗД лікарі визначають такі важливі показники:

  • загрозу завмирання вагітності;
  • вади розвитку плода;
  • багатоплідну вагітність;
  • стан, розвиток та місце розташування плаценти;
  • положення та передлежання плода;
  • дату пологів.

Знання про перебіг розвитку цінні можливістю допомоги. Інформація про необхідність хірургічного лікування одразу після народження може врятувати життя дитині. Приємним бонусом є можливість дізнатися стать дитини, зробити фото (а ви знаєте, що дітки часто усміхаються ще в утробі?) чи, як в нашому центрі, отримати 3D-модель плоду.

Міф 3. Моя дитина погано себе почуватиме від процедури

Плід надійно захищений водами, які амортизують будь-які зовнішні впливи. Хоч інколи під час обстеження дитина стає більш активною. Вона більше реагує на дотик датчика апарата, наповнений сечовий міхур мами, що тисне на матку і, найголовніше, на схвильований стан жінки. Тож долається цей міф настроєм на позитив і розумінням, що УЗД є безпечним та важливим для якісного спостереження вагітності.

Міф 4. «А це взагалі потрібно? Минулі вагітності все було добре, не варто витрачати час»

Вітаємо! Значить, попередні вагітності проходили без ускладнень. Однак це не означає, що при наступній вагітності можна нехтувати цим обстеженням. Адже кожен раз розвиток індивідуальний.

УЗД при вагітності є не розвагою, а важливим діагностичним інструментом для спостереження та надання індивідуальних рекомендацій при веденні вагітності, вибору тактики родорозрішення та можливої допомоги новонародженим. Ризики відмови від УЗД значно перевищують перестороги, які, до того ж, не мають підстав.

Міфи можуть жити на ґрунті незнання. Правда стає відомою при бажанні дізнатись достовірну інформацію. І нехай знання збережуть здоров’я та життя матері та дитині.

Партнерська публікація

Читайте головні новини Івано-Франківська і області у Google News

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: