Штам «Дельта», який домінує під час останньої хвилі коронавірусу, виявився значно небезпечнішим для дітей та молоді, ніж оригінальний штам з китайського Уханя.
За даними Національної академії наук України, штам «Дельта» у 1,6 рази заразніший, у 2,26 рази частіше призводить до госпіталізації та у 1,45 рази збільшує кількість випадків, коли хворі потребують інтенсивної терапії в умовах реанімації. Цей штам частіше, ніж уханський, вражає молодь до 30-35 років, а також підлітків та дітей від 2 років. На сьогодні «Дельта» в Україні вразила майже 30 тисяч дітей.
13 жовтня цього року Міністерство охорони здоров’я України дозволило проводити щеплення дітей від коронавірусу. Раніше, у серпні, було рекомендовано вакцинувати лише дітей від 12 років в окремих випадках – тих, які належать до групи ризику тяжкого перебігу COVID-19.
В Івано-Франківській області станом на 25 листопада від COVID-19 вакциновано 1600 дітей 12-18 років, з них більше як пів тисячі уже отримали дві дози вакцини.
«Більшість щеплених дітей – із так званих груп ризику. Вони отримали повністю всю рутинну, тобто планову, вакцинацію – відповідно до календаря щеплень в Україні», – пояснює відповідальний за вакцинацію в області головний лікар Івано-Франківської обласної клінічної лікарні Микола Стовбан.
Чому варто вакцинувати дітей?
Штам «Дельта» частіше призводить до госпіталізації маленьких пацієнтів. Станом на 23 листопада в Івано-Франківській області від початку пандемії COVID-19 підтвердили у 5623 неповнолітніх, серед них – 4495 дітей шкільного віку. Лідери із захворюваності серед дітей на COVID-19 в області – Івано-Франківський та Коломийський райони.
Микола Стовбан відзначає, що більшість госпіталізованих до обласної інфекційної лікарні (ОКІЛ) дітей мають супутні патології, а то й кілька. Не завжди ці патології пов’язані з легенями.
«В ОКІЛ лікувалися з COVID дітки, яким було 10 днів від народження, – вони теж мали супутні патології. Вилікувалися», – каже лікар.
Серед дітей, які лікувалися в ОКІЛ, не було щеплених. А вакцинація – найкраща можливість уберегтися від важкого перебігу та госпіталізації.
«Вакцинація на 93% ефективна проти госпіталізації підлітків 12-18 років. Це підтверджують станом на середину жовтня Центри з контролю та профілактики захворювань США. Ці дані взяті ВООЗ як загальні рекомендації для всіх країн світу», – додав Стовбан.
З якого віку вакцинувати дітей
За рекомендаціями МОЗ, вакцинація дітей від COVID-19 в Україні допускається з 12 років.
Для того щоб щепити від коронавірусної інфекції дитину 12-15 років, батькам чи опікунам потрібно надати лікарю, який проводить вакцинацію, документи, що підтверджують наявність у неї всіх планових щеплень згідно з Національним календарем щеплень.
Якщо дитина не отримала всіх планових щеплень та не має протипоказань до них, то їй спершу потрібно зробити ці щеплення і вже після цього вона зможе вакцинуватися проти COVID-19. Виняток – екстрена вакцинація за рішенням педіатра, наприклад, при онкології.
Покрокова процедура вакцинації з дітьми: батьки звертаються до педіатра, педіатр дає довідку про те, що дитина щеплена всіма вакцинами згідно з графіком рутинної імунізації (форма 063/o), та проводить огляд дитини. Після цього батьки з дитиною і довідкою звертаються у пункт щеплення чи центр вакцинації від коронавірусу. Там здійснюють так званий поверхневий огляд – міряють температуру, оглядають – і проводять вакцинацію.
Необхідні документи: ІД-картка дитини, якщо є за віком, довідка 063 й інформована згода, яка заповнюється на місці. Свідоцтво про народження дітям від 12 до 14 років, до моменту отримання ІД-картки, при вакцинації не потрібне.
З 16 років дитина може приймати рішення про вакцинацію від COVID-19 самостійно. Інформовану згоду вона підписує власноруч. З собою їй треба мати ІД-картку і довідку про проходження планових щеплень.
«Дитина сама вирішує, якщо їй більше як 16 років. Якщо її підтримають батьки, це буде ще краще. Бо батьки мають розуміти і знати, чим і коли щепилася їхня дитина. Якби батьки підтримали дитину, то це був би тільки позитив для дитини – вони би убезпечили себе і своїх близьких», – каже Микола Стовбан.
Вакцини для дітей
В Україні щеплення дітей проти COVID-19 дозволено тільки однією вакциною – Comirnaty від Pfizer/BioNTec.
Її проводять за схемою – дві дози по 0,3 мл. Інтервал між щепленнями 21-28 днів.
«При вакцинації медики мають показати батькам чи дитині, якщо вона вакцинується сама від 16 років, назву вакцини, серію, термін придатності та сам флакон», – роз’яснює відповідальний за проведення вакцинальної кампанії в області.
Після вакцинації дітям, як і дорослим, слід вичекати пів години під наглядом медиків. Про біль у місці уколу, температуру тощо слід інформувати педіатра впродовж 3 днів після вакцинації.
Вакцина Comirnaty пройшла усі необхідні дослідження для дітей віком 12-17 років, які довели її ефективність та безпечність. За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань США на середину жовтня, вона на 93% ефективна проти госпіталізації підлітків.
Вакцина Pfizer/BioNTec дозволена для використання для дітей від 12 років у більшості країн світу. Зокрема це США, Канада, Австралія, Японія та країни ЄС.
Можливі протипоказання
Єдиний безумовний протипоказ – коли дитина мала анафілактичну реакцію на медикаменти. «Батьки і педіатр знають, що такий стан був у дитини, – це зразу реанімація», – уточнює Стовбан.
На 25 листопада в Івано-Франківській області жодної анафілактичної реакції на вакцину проти COVID у дітей не було.
«Скарг від батьків на ускладнення у дітей після щеплення проти коронавірусу не надходило», – зазначив Стовбан.
Підстава для відтермінування вакцинації – отримання щеплення від інших інфекційних хвороб. Інтервал між такими щепленнями має складати не менше як 14 днів. Виняток – вакцинація проти грипу, яку можна здійснювати разом з вакцинацією проти COVID-19.
COVID-сертифікати для дітей
Дітям, які вакциновані, батьки можуть згенерувати ковід-сертифікат у застосунку «Дія». Доступні як жовті сертифікати (1 доза вакцини), так і зелені – повний курс щеплення.
Діти з 14 років можуть самостійно авторизуватися в «Дії» за допомогою чипа NFC на ID-картці або біометричному паспорті та згенерувати свій сертифікат.
Відеоінструкція від Мінцифри, як згенерувати дитячий ковід-сертифікат:
В Україні карантинні обмеження переважно не стосуються неповнолітніх. Тільки в окремих регіонах і містах встановлені обмеження для підлітків. Зокрема, вони стосуються відвідувань ТРЦ – тільки з батьками, які щеплені або мають негативні тести.
*Цей матеріал виготовлено в рамках проєкту “Західноукраїнська медіамережа” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст продукції є винятковою відповідальністю видання КУРС та не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.