Спеціалісти Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні застерегли франківців бути уважними і не пропустити мікротромбози, які виникають після перенесеної коронавірусної хвороби.
Уже відомо, що COVID-19 впливає на різні органи та системи людини. Пневмонія – найпоширеніше ускладнення, але далеко не єдине. Постраждати можуть і печінка, і нирки, і серце. Коронавірус викликає ряд змін в організмі, які можуть зачепити серцево-судинну систему, акцентують медики. До прикладу, порушення згортання крові призводить до утворення мікротромбів, зміни жорсткості судинної стінки стають причиною підвищеного артеріального тиску – і це лише деякі наслідки вірусу.
Особливо серйозно ковід здатний “вдарити” по здоров’ю людей з уже наявними захворюваннями серця і судин. Хвороба може погіршити стабільний стан та привести до загострення.
Не можна сказати, що проблеми із серцем та судинами виникають у всіх, хто переніс ковід. Насамперед у групі ризику – сердечники. Як показує практика, у людей з такими хронічними захворюваннями, як ішемічна хвороба, артеріальна гіпертензія, з проблемами ендокринної системи (цукровий діабет), надмірною вагою, та у літніх людей нерідко виникає підвищене тромбоутворення.
У пацієнтів з ішемічною хворобою серця, атеросклеротичним ураженням судин можуть бути повторні інфаркти через мікротромбоз коронарних судин. Якщо згусток крові потрапив у судини головного мозку, це може закінчитися інсультом, якщо в легені – тромбоемболією або інфарктом легень, в інших органах – їх ішемічним ураженням. Тому хворим з хронічними захворюваннями потрібно бути особливо уважними.
Але потрапити під удар можуть і ті, хто раніше не знав проблем із судинами і серцем. Тому важливо стежити за тиском і пульсом, особливо якщо після хвороби не вдається довго відновитися. Якщо є підвищена втома, стомлюваність, головний біль, а при звичайних фізичних навантаженнях з’являються задишка і стиснення в грудях, відчуття «перебоїв» у серцебитті, немає ритмічності пульсу – варто звернутися до фахівців, щоби розібратися в причинах такого стану.
При підозрах на мікротромбоз чи з приводу поганого самопочуття після перенесеного коронавірусу можна звертатися в ЦМКЛ, вулиця Гетьмана Мазепи, 114, Івано-Франківськ. Телефон: 0342 525989 (24/7), питання організаційної роботи лікарні – 0342 534454, 0342 52594.