fbpx

Вірус папіломи людини: що треба знати? Пояснює гінеколог

Здоров'я 19:28, 04.07, 2022
НА ФОТО: ЛДЦ «Мед-Атлант»

Про вірус папіломи людини варто знати, адже стосується майже кожного, а специфічного лікування не існує. Та про все по порядку від лікаря медичного центру «Мед-Атлант» — акушера-гінеколога, кандитата медичних наук Ірини Маноліївни Купчак.

Вірус папіломи людини - ВПЛ лікування в Мед-Атлант
Ірина Купчак, к. мед. наук, акушер-гінеколог, лікар ЛДЦ «Мед-Атлант»

Вірус папіломи людини (ВПЛ) — група вірусів, яких існує понад 100 типів. Більшість з них не завдає шкоди, через деякі можуть виникати бородавки та папіломи. І тільки декілька типів є з доведенним онкогенним фактором. Високий онкогенний потенціал мають 16 та 18 тип вірусу, а також 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68.

Факти про вірус папіломи людини:

 • Використання презерватива не захищає повністю від ВПЛ.
 • Наявність вірусу ніяк не впливає на можливість завагітніти і пологи.
 • Інфікуватись можна декількома штамами вірусів одночасно.

Важливо знати: специфічного лікування для вірусу папіломи людини не існує. Можна лікувати тільки наслідки інфікування.

Акушерів-гінекологів цікавить діагностика на ВПЛ, адже є доведений зв’язок наявності високоонкогенних типів вірусу та захворюваннями на рак шийки матки та рак вульви.

Лякатись не варто. Наявність вірусу в організмі не є ґарантією хвороби. Майже всі дорослі сексуально активні люди є носіями тих чи інших типів вірусу папіломи людини. При інфікуванні вірусом організм часто справляється з ним самостійно і за 2-3 роки елімінує (видаляє) вірус.

Онкопатології розвиваються у 2-5% інфікованих жінок, при цьому рак шийки матки характеризується довгою преклінічною стадією: розвиток хвороби від змін в клітинах до переходу в онкопатологію може тривати 7-10 років.

Якщо організм долає вірус сам і немає лікування, чому тоді важлива діагностика на наявність ВПЛ?

Тривале інфікування вказує на підвищений ризик розвитку онкологічних захворювань. Діагностично підтверджена наявність вірусу впливає на тактику ведення пацієнтки. ВПЛ може призвести до дисплазії шийки матки. Вчасно і правильно діагностована та пролікована дисплазія дозволяє зберегти орган та упередити розвиток раку.

Також клінічним проявом вірусу є наявність генітальних кондилом. Їх просто необхідно видалити і спостерігатись далі у свого лікаря гінеколога.

Рак шийки матки можна повністю виключити зі свого життя, зберігаючи здоров’я. Для цього важливі регулярні профілактичні огляди у гінеколога, регулярний PAP-тест (цитологія шийки матки), знання свого статусу на інфікування ВПЛ.

Профілактика від вірусу папіломи людини та наслідків інфікування:

 • Вакцинація від вірусу папіломи людини. Найбільш дієва у застосуванні в підлітковому віці як для дівчат, так і для хлопчиків. Про покази до вакцинації в дорослому віці спитайте свого гінеколога.
 • Онкоскринінг (огляд гінеколога, PAP-тест).
 • Правильне харчування, помірні фізичні навантаження, турбота про своє здоров’я в цілому — що більш здорова людина, то вища ймовірність, що організм сам справиться з вірусом і це не призведе до будь-яких негативних наслідків.

З турботою про Ваше жіноче здоров’я!

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

 • +38 (095) 00 38 452
 • +38 (095) 00 38 453
 • +38 (097) 41 13 133
 • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
 • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Партнерська публікація

Головні новини Івано-Франківська і області у Телеграм

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: