fbpx

Затвердили стандарти медичної допомоги при COVID-19

Здоров'я 20:18, 29.03, 2020

Від сьгодні Україна працює за оновленими медичними стандартами щодо COVID-19.

Відповідно наказом МОЗ від 28.03.2020 № 722 затвердили Стандарт екстреної медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)».

МОЗ України оновив алгоритми амбулаторно-поліклінічної допомоги пацієнтам з підозрою на коронавірусну хворобу – Стандарти медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)».

Зокрема, визначено, що будь-яка контактна особа, яка захворіла і відповідає визначенню випадка COVID-19, стає підозрюваною на наявність SARS-CoV-2 і повинна бути перевірена (протестована).

Контактні особи будь-яких нещодавно виявлених ймовірних або підтверджених випадків COVID-19 мають бути встановлені та підлягають моніторингу стану здоров’я.

Одиничний негативний тест на виявлення SARS-CoV-2 (особливо якщо це зразок з верхніх дихальних шляхів) або позитивний результат дослідження щодо виявлення іншого респіраторного збудника не виключає зараження COVID-19. Якщо існує обґрунтована підозра на інфікування, слід перевірити інший зразок за допомогою первинного та вторинного ПЛР-аналізів. У випадках негативного результату першого тесту, з метою проведення повторного дослідження у пацієнта, який є підозрюваним щодо COVID-19, збираються зразки з різних ділянок дихальних шляхів (ніс, мокротиння, ендотрахеальний аспірат).

Алгоритм надання допомоги передбачає, що пацієнтів із легкою формою захворювання, які не відносяться до груп ризику розвитку ускладнень пацієнтів з COVID-19, рекомендовано лікувати амбулаторно (в домашніх умовах).

Переводити на амбулаторне лікування також слід одужуючих пацієнтів, які вже не потребують цілодобового нагляду.

При цьому лікарі забезпечують постійний контроль поточного стану пацієнта і його контактних осіб по телефону і /або можуть здійснювати виїзні консультації з дотриманням правил інфекційного контролю. 

Медичні працівники, які надають медичну допомогу за місцем проживання, і контактні особи пацієнта обов’язково повинні використовувати засоби індивідуального захисту.

Зоною пацієнта є зона в радіусі одного метра навколо пацієнта.

Моніторинг контактних медичних працівників, здійснюється протягом 14 днів після останнього контакту і включає вимірювання температури, оцінку скарг та обстеження. В разі появи у контактного медичного працівника клінічних проявів респіраторного захворювання до нього мають бути вжиті всі відповідні заходи як до особи, яка відповідає визначенню випадку COVID-19.

Амбулаторне (домашнє) лікування строго заборонено в разі, якщо пацієнт знаходиться в групі ризику по розвитку ускладнень або має симптоми, що характеризують середньо-тяжкий та тяжкий перебіг.

До таких симптомів належать: задуха; утруднене дихання; збільшення частоти дихальних рухів більше фізіологічної норми; кровохаркання; шлунково-кишкові симптоми (нудота, блювота, діарея), зміни психічного стану (сплутаність свідомості, загальмованість).

Відзначають, що утруднення дихання при COVID-19 зазвичай розвиваються на другому тижні хвороби, тому медпрацівникам рекомендується особливо активно спостерігати за хворими саме в цей період.

Легкий перебіг захворювання характеризується: невисокою гарячкою (до 38°С), що добре контролюється прийомом жарознижуючих препаратів; нежиттю; сухим кашлем без ознак дихальної недостатності (таких як утруднене дихання, збільшення частоти дихальних рухів, кровохаркання); відсутністю шлунково-кишкових проявів (нудота, блювання та/або діарея).

Визначений перелік пацієнтів, які підягають госпіталізації незалежно від тяжкості стану, які відносяться до групи ризику розвитку ускладнень: тяжкий перебіг артеріальної гіпертензії, декомпенсований цукровий діабет, імуносупресивні стани, тяжка хронічна патологія дихальної та серцево-судинної систем, ниркова недостатність, аутоімунні захворювання, тяжкі алергічні хвороби, цереброваскулярні захворювання в стадії декомпенсації), онкологічні захворювання; пацієнти незалежно від тяжкості стану, в яких відзначається підвищення температури вище 38 °С, що погано піддається корекції (тимчасове, не більше ніж на 1-1,5 години зниження на тлі прийому жарознижуючих препаратів з наступним її підвищенням).

Вагітні жінки з підозрою на COVID-19 госпіталізуються в спеціалізований стаціонар, визначений структурним підрозділом з питань охорони здоров’я відповідної адміністративної території, не залежно від віку гестації. Вагітним жінкам з підозрою на COVID-19 проводиться терапія відповідно до вищезазначених стандартів, з урахуванням стандартів ведення вагітності.

Відповідні державні положення затверджені наказом МОЗ України “Організація надання медичної допомоги хворим коронавірусною хворобою (COVID-19)”. Вони ґрунтуються на рекомендаціях Всесвітньої організації охорони здоров’я, оновлених після поширення хвороби за межі Китаю, і є адаптованими до потреб системи охорони здоров’я України.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: